Víz a városokért - A víz világnapja

Nyomtatóbarát változat
Amikor megnyitjuk a vízcsapot, amikor átkelünk a Dunán vagy amikor fürdünk a Balatonban nyilván nem gondolunk arra, milyen állapotban vannak vízkészleteink, mit tehetnénk minőségük javításáért, meddig tarható fenn a jelenlegi, viszonylag jónak mondható állapot.  Mivel a víz már életünk szerves részévé vált, különleges alkalom kell ahhoz, hogy megálljunk egy pillanatra és másképp tekintsünk e természeti kincsre. Az ENSZ 1992-es Rio de Janeiro-i konferenciáján a víz világnapjává nyilvánította március 22-ét. Az először 1993-ban megtartott rendezvénysorozat életre hívásával a tagországok célja az volt, hogy a figyelmet a Föld vízkészletének végességére irányítsák. Ha minden évben ugyanazon a napon kampányokkal, rendezvényekkel, akciókkal felhívják a figyelmet a víz szerepének minden aspektusára, talán kialakítható egy állandó odafigyelés és felelősségérzet a társadalomban. Tehát a világnap szervezői nem csak a nagy szervezetek, kormányok aktivitására építenek, hanem a mikrokörnyezet szemléletében is változást remélnek.
 
A rendezvények sokszínűsége mutatja, mennyi értelmezése, szerepe, felhasználása van a víznek életünkben. A világnap kapcsán minden évben szó esik a vízkészletek mennyiségéről, minőségéről, fontosságáról - vagyis nélkülözhetetlenségéről.
 
Egy-egy ilyen kampányszerű kezdeményezés kapcsán gyakran felvetődik, hogy ez egy egyszeri, koncentrált odafigyelés és aggodalom a társadalom részéről, ám a rendezvények pont annak erősítését szolgálják, hogy beépüljön hétköznapjainkba a felelősségteljes gondolkodás. Így a világnap eszmeisége kiterjed többek között a környezetvédelemre, a fenntartható fejlődésre, a gazdaságra, az urbanisztikára, településfejlesztésre. Ezen területek szakemberei valamilyen módon mind tehetnek a vízkészletek védelméért.
 
 
Az Európai Unió vizekre vonatkozó legfontosabb törekvéseit a Víz Keretirányelv tartalmazza. Ennek lényege, hogy 2015-ig minden felszíni és felszín alatti vizet megfelelő kémiai, ökológiai állapotba kell hozni. Ennek értelmében a tagállamoknak megfelelő jogi és természeti környezetet kell teremteniük a célok eléréséhez. Az irányelv megvalósulása a tagállamok közti együttműködésen, az iránymutatásoknak megfelelő szabályozásokon alapul.
 
A végrehajtás fontos állomása a vízgyűjtő-gazdálkodási tervek kidolgozása minden országban. Hazánkban 2010. május 5-én lépett életbe Magyarország vízgyűjtő-gazdálkodási terve a 1127/2010. (V.21.) Korm. határozat mellékleteként.
 

Mivel Magyarország rendkívül gazdag édesvízkincsekben, nekünk talán fokozottabban oda kell figyelnünk a hétköznapokban is és az évente megrendezendő "vízünnepkor" is e természeti értékünkre. A nemzetközi összefogás és együttműködés is elengedhetetlen, hiszen folyóink nagy része más országok területén ered.

 
 
A 2011-es víz világnapja jelmondata: Víz a városokért, városok a vízért!
 
A szervezők igyekeznek tematizálni az éves rendezvényeket az által, hogy mindig van egy hivatalos jelmondat, üzenet, amire épülnek az adott év rendezvényei. Így évről évre a víz mint természeti kincs újabb összefüggéseire irányíthatják a figyelmet.
 
Az ez évi témaválasztás célja, hogy felhívja a figyelmet a városi vízkészletekre, a városok megnövekedett vízigényére, e terület kihívásaira és lehetőségeire. A városok rendkívül gyors növekedése sürgető feladatokat ró a vízügyi szektorra. A városokat még komolyabban érintik a légszennyezettségből, a környezetet érő káros hatásokból adódó problémák. Nagyobb hangsúlyt kell kapniuk a helyi önkormányzatoknak, politikai és szakmai párbeszédeket kell kezdeményezni minden szinten.
 
Az elkövetkezendő évtizedekben a városok lakossága óriási ütemben fog nőni, a most tapasztalható problémák is erősödni fognak, így indokolt a fokozott odafigyelés.
 
 
Az ENSZ által szervezett hivatalos programok is az adott év jelmondatát szolgálják, és ehhez kapcsolódóan tervezik meg és népszerűsítik a kampányt, annak plakátjait, illetve a hivatalos programokat. 2011-ben az egyik ilyen központi rendezvény a dél-afrikai Cape Townban megrendezendő konferencia és kiállítás.
 
A hazai rendezvények egy része összekapcsolódik az EU-elnökség programjaival, így szakmai konferenciák, környezetvédelmi és vízügyi találkozók színesítik a világnapot.
 
Amint az a korábbi években már hagyománnyá vált, idén is rengeteg nyílt napot és pályázatot hirdetnek a programsorozat részeként. Számos hazai vállalat, szervezet ír ki minden évben rajz- és fotópályázatokat, szervez "vizes" vetélkedőket, illetve nyitja meg kapuit a nagyközönség előtt. Szinte az összes vízmű, szolgáltató részt vesz a víz világnapi eseményekben, honlapjaikon és hírlevelekben teszik közzé felhívásaikat, rendezvényeiket, így építve a kapcsolatot a nagyközönséggel.
 
A korábbi évek víz világnapi jelmondatai is mutatják, hányféle értelmezése, megközelítési módja lehet a víznek: a víz a 21. századért, víz az egészségért, nők és a víz, víz a szomjas városokért, víz a fejlődésért. Ha sikerül a kormányok és a társadalom figyelmét minden év március 22-én a víz fontosságára és veszélyeztetettségére irányítani, akkor a világnap máris sokat tett legfőbb természeti kincsünkért.
 
 
 
További információk:
Összeállította:
Hámory Zsófia, VÁTI Nonprofit Kft. Információszolgáltatási Igazgatóság
Képek forrása: