Uniós pályázatok az energiatudatosság jegyében

Nyomtatóbarát változat
Beszámoló az Intelligens Energia Európa Nemzeti Információs Napról
 
 
2010. április 9-én a pécsi PTE Pollack Mihály Műszaki Karán nemzeti információs napot tartottak az Intelligens Energia Európa (IEE) Program keretében kiírt pályázatokról. Az eseményt a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. (DDRIÜ) és az ENEREA Észak-Alföldi Regionális Energia Ügynökség Nonprofit Kft. közösen szervezte. A rendezvény elsődleges célja a CIP Intelligens Energia Európa Program pályázati felhívásának és a pályázati feltételeknek részletes ismertetése volt. A tájékoztatón önkormányzatok és szakmai szervezetek képviselői vettek részt.
 
Az előadásokat Kocsis Tamás, a DDRIÜ ügyvezető igazgatója nyitotta meg. Köszöntőjében elmondta, hogy az Európai Unió Bizottságának becslése szerint az új energetikai direktívában meghatározott célok eléréséhez 50 milliárd euró befektetésre lesz szükség az elkövetkező 10 évben. Ennek egyik forrása a CIP Intelligens Energia Európa Program, mely jól kiegészíti az FP7-es kutatási programot.
 
A CIP Intelligens Energia Európa Program pályázatról az EACI (Executive Agency for Competitivness & Innovation) képviseletében Vincent Berrutto beszélt Brüsszelből. Előadásában elmondta, hogy bizonyos energiahatékony technológiák pénzügyi, társadalmi, kulturális, információs vagy jogi akadályok miatt nem tudnak megfelelően elterjedni. Az Intelligens Energia Európa Program célja ezen akadályok elhárítása, azaz a már meglévő technológiák promóciója. Ehhez Európa szintű információcserére van szükség. (Az új technológiák fejlesztését az FP7-es program támogatja.) A nagyságrendek érzékeltetésére kifejtette, hogy az IEE program 104 millió eurós teljes pályázati keretéből 56 millió eurót promócióra szánnak. A pályázatokkal az EU ösztönözni szeretné az országok közti információcserét, ezért legalább 3 különböző ország szervezetei pályázhatnak közösen.
Az IEE program promócióra fordítható forrásaira négy főbb témakörben lehet pályázni:
  1. "SAVE" program: Energiahatékonyság, megtakarítás
  2. "STEER" program: Energiahatékony közlekedés
  3. "ALTENER" program: Megújuló energiaforrások
  4. Integrált kezdeményezések (a fentiek kombinációja)
Egy másik pályázati lehetőség a 15 millió eurós keretű "ELENA" program, melynek célja, hogy a pályázók energiatudatos beruházásaik banki finanszírozásához kölcsön formájában hozzájussanak. A hitelkérelemhez szükséges magvalósíthatósági tanulmány, energia audit elkészítését, szakértők bevonását támogatja.
 
Tovább a teljes cikkhez
 

forrás:
Selmeci Bojána
VÁTI Nonprofit Kft.
Információszolgáltatási Igazgatóság