Tájépítészet a mai Magyarországon - híradás a 2010 Tájodüsszeia kiállításról

Ha az átlagember a "tájépítész", "tájépítészet" kifejezésekkel találkozik, többnyire nehezen tudja hova sorolni, illetve tartalmilag pontosan meghatározni, hogy kiről-miről is van szó. Ez talán nem róható fel hibájául, mert magán e szakmán belül még nemrégiben is folytak viták ez egységes elnevezésről, éppen amiatt, mert eléggé átfogó, tömören nehezen definiálható szakterületet takar.
Hogy jelezzük a színességét: a kerttervező, kertépítész, szabadtér tervező, környezettervező, tájrendező, műemlékvédelmi- , vagy természet- és tájvédelmi szakember , települési-, vagy területrendezési tervező mind nevezheti magát tájépítésznek, amennyiben a szakterületet oktató intézményben szerezte meg ismereteit, oklevelét. Ez az intézmény jelenleg a budapesti Corvinus Egyetem, annak is a Tájépítészeti Kara.
A tájépítészek ott találhatók a tervező cégekben (építészirodákban, vagy önállóan művelve a szakmát), minisztériumokban, önkormányzatoknál, egyéb államigazgatási szerveknél, egyetemi oktató-kutató műhelyekben. Munkájuk során gyakran működnek együtt építészekkel, ökológusokkal, biológusokkal, geográfusokkal, környezetvédelmi szakemberekkel, valamint mezőgazdászokkal, erdészekkel.
A tájépítészek azon köre, akik tervezési munkákat is végeznek (a többség ide tartozik), a Magyar Építész Kamara Táj és Kertépítészeti Tagozatának tagja, jelenleg mintegy 320 fő. A tagozat vezetőségének kezdeményezésére jött létre az a nagyszabású, eddig páratlan kiállítás, amely "2010: Tájodüsszeia" címen látható május 27.-ig a FUGA építészeti központban, Budapest belvárosában a Petőfi Sándor utca 5 alatt. A kiállított anyagot vidéki helyszíneken is tervezik bemutatni.
Olyan ismerős helyszínek, munkák is láthatóak a kiállításon, amelyekről a látogató talán nem is sejtette, hogy tájépítészek nevéhez köthető alkotásokról van szó. A tájépítészet határai nehezen definiálhatók. Összetettsége, gazdagsága, integráló képessége talán éppen ebből fakad. Szívből ajánlom a kiállítás megtekintését mindazoknak, akik szeretnének képet kapni erről a szakmáról.
Fotók és szöveg forrás:
Hamar József
VÁTI Nonprofit Kft. Területi Tervezési és Értékelési Igazgatóság