Megjelent a Natura 2000 területek fenntartási tervezésével kapcsolatos tájékoztató kiadvány

Nyomtatóbarát változat
Elkészült a 2006/18/176.02.01 számú Átmeneti Támogatás projekt keretén belül a "Natura 2000 területek fenntartási tervének elkészítése és ehhez kapcsolódó szolgáltatások elvégzése" című projekt tájékoztató kiadványa, amely a helyi érintettek és tájhasználók, valamint az érdeklődők számára mutatja be a Natura 2000 hálózatot, magát a tervezési folyamatot, valamint a fenntartási tervek felépítését.
 
A fenntartási tervek készítése 2008 őszén uniós forrásból - a 2006/18/176.02.01 számú, a "Natura 2000 területek fenntartási tervének elkészítése és ehhez kapcsolódó szolgáltatások elvégzése" átmeneti támogatás projekt keretében - hazánk húsz mintaterületén kezdődött meg. A pályázati forrást a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium nyerte el, a programot a Minisztérium Fejlesztési Igazgatósága irányította.
 
 
A projekt a VÁTI Nonprofit Kft. vezetésével és együttműködő partnereivel, a Szent István Egyetem Környezet- és Tájgazdálkodási Intézetével, a Magyar Tudományos Akadémia Ökológiai és Botanikai Kutató Intézetével és a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülettel valósult meg. A tervezési folyamatban a nemzeti park igazgatóságok szakemberei mellett számos természetvédelmi, botanikai és zoológiai szakértő is részt vett, akik felmérték a kiválasztott területek természeti értékeit, pontosították a már rendelkezésre álló alapadatokat, valamint megfogalmazták a természetvédelmi célkitűzéseket és előírásokat. A projekt során kiemelt figyelmet kapott a helyi lakosok és más érintettek tájékoztatása és bevonása a tervezési folyamatba. Ezt az egyeztetést a tervezők személyes interjúkkal, közös terepbejárásokkal és egyeztető fórumok szervezésével valósították meg.
 
Jelen kiadvány és az azt megelőző egyéves munka annak az elkötelezettségnek a megtestesítője, hogy a gazdálkodás és a természetvédelem hosszú távon egymást szorosan kiegé­szítő tevékenységek. A különböző tájhasználatok, gazdálkodási módok és formák ugyanis csak akkor életképesek, ha fenntartják a természet megújuló képességét, valamint a természet nyújtotta számos olyan ökoszisztéma szolgáltatást - mint például a talajképződést, az éghajlat-szabályozást, a biológiai sokféleség megőrzését stb. - amelyek nélkül nemcsak drágább lenne a gazdálkodás, hanem szinte lehetetlenné is válna. Tagadhatatlan azonban, hogy hatásos és hatékony természetvédelem csak a gazdálkodókkal és tájhasználókkal partnerségben lehetséges, akik számos esetben bizonyítják, hogy hagyományosan természetkímélő és környezettudatos módon élnek együtt az őket körülvevő tájjal, és fenntartható módon használják a természeti erőforrásokat.
 
Az a munka és eredmény, amelyet ez a kiadvány is tükröz, éppen a fenti egymásrautaltság miatt ún. nyitott tervezési folyamatban készült: a tervezői csoport az adott területen érintettek közül a gazdálkodók és más tájhasználók (pl. erdőgazdálkodók, méhészek, helyi civil szervezetek) lehető legszélesebb körét igyekezett megszólítani. A tervezők és a helyi érintettek párbeszédében formálódtak meg a fenntartási tervekben szereplő kezelési előírások, illetve javaslatok, amelyek a természeti állapot kímélését, fenntartását, sőt javítását célozzák, egyidejűleg figyelembe véve a gazdálkodók megélhetési és gazdálkodási lehetőségeit is.
 
 
 

Összeáálította:
Schneller Krisztián
VÁTI Nonprofit Kft TTÉI
kép forrás:
Faragóné Huszár Szilvia
VÁTI Nonprofit Kft TTÉI
CsatolmányDátumMéret
[file] Natura2000_kiadvany_keppel.pdf29/04/11 11:09 am3.55 MB