Indul az országos értékvadászat! - TÉKA projektbemutató sajtótájékoztató (beszámoló és felhívás)

Nyomtatóbarát változat

Értékvadászat címmel országos versenyt hirdet iskolák, intézmények, civil szervezetek, valamint magánszemélyek számára az országos Tájérték Kataszter (TÉKA) megvalósítására létrejött konzorcium. Az Értékvadász mozgalom célja a résztvevők környezetében található természeti és kulturális értékek feltárása, valamint célzottan gémeskutak és kiépített források, forrásfoglalások felkutatása, amely információk hozzásegítenek tájaink védelméhez. A győztes csapat két éjszakás közös kirándulást nyer egy nemzeti parkba, illetve további, többszázezer forint értékű jutalom is gazdára talál majd.

Időpont: 2010. május 10.
Helyszín: Corvinus Egyetem Budai Campus
 
A TÉKA-projekt
 
Magyarország tájai, természeti és kulturális kincsei mindannyiunk közös öröksége, mégis nagyon kevesen ismerik és érzik magunkénak őket. Pedig országosan több mint 100.000 tájérték található.
 
Tájértéknek nevezünk minden, az adott tájra jellemző természeti értéket, képződményt vagy ember által létrehozott tájalkotó elemet - beleértve a régészeti értékeket, műemlékeket, védett és nem védett természeti értékeket, építményeket, sőt olyan gondolati képződményeket is, mint a néphagyományok vagy legendák -, amelynek természeti, történelmi, kultúrtörténeti, tudományos vagy esztétikai szempontból a társadalom számára jelentősége van.
 
A Norvég Alap több mint 300 millió forinttal támogatja ezen értékek feltárását, egységes adatbázisba rendezését - az úgynevezett Tájérték Kataszter (TÉKA) létrehozását - és interneten keresztül történő elérhetővé tételét.
 
A TÉKA-projekt egyedülálló módon több kormányzati szerv együttműködésében valósul meg, s kínálja majd szolgáltatásait a szakembereknek és érdeklődőknek. A konzorcium tagja a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kara, a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat.
 
A létrejövő adatbázisból megtudhatjuk például, hogy utazásaink során hol, mit érdemes megnézni. A TÉKA arra is lehetőséget kínál, hogy egyének vagy akár internethez kötődő közösségek is feltölthessék saját táji felfedezéseik adatait a rendszerbe.
A szakemberek, önkormányzatok a tervezett szolgáltatások keretében elengedhetetlen információkhoz jutnak például a települések fejlesztési, rendezési terveinek elkészítéséhez, hozzájárulva a tájvédelemhez és a kulturális örökség megőrzéséhez.
 
A projektindító sajtótájékoztatóra a Corvinus Egyetem Budai Campusán került sor. Ongjert Richárd koordinálása mellett Dr. Csemez Attila (BCE Tájépítészeti Kar dékánja), Kollányi László (projektvezető, BCE), Szilvácsku Zsolt (projekt koordinátor), Duhay Gábor (KvVM), Dr. Kristóf Dániel (FÖMI), Dr. Winkler Péter (FÖMI), Dr. nagy Andrea (KÖH) és Csornai Boldizsár (KÖSZ) beszélt a már folyamatban lévő projektről az egybegyűlteknek.
 
Elmondták, hogy már eddig is számos felmérés történt, amelyeknek az eredményeit különböző adatbázisokban tárolják az érintett szervezetek. A projekt egyik feladata a már létező adatbázisok tartalmának felülvizsgálata, az adatok felfrissítése. Ebben nagyon nagy szerepet kapnak a nemzeti Parkok. Különleges informatikai és térképkezelő technológiákkal, és 1:10 000 méretarányú térképek, nagy pontosságú, jó és egyenletes felbontású ortofotók felhasználásával, térinformatikai módszereket használó alkalmazást kívánnak létrehozni. Az alkalmazás, program segítségével egy helyen tudhatunk majd meg minden fontos adatot egy adott hely tájértékeiről. A frissíteni, feldolgozni és felhasználni kívánt adatbázisok a projektben részt vevő szervezetek birtokában vannak. Jelen pillanatban egy átmeneti jellegű informatikai rendszert használ a projekt, folyamatban van a végleges rendszer kialakítása.
 
A projekt másik fontos eleme a még fel nem mért értékek felkutatása és felmérése. Ebben a feladatban várják a szervezők a lakosság aktív részvételét. Iskolai csoportok, túrázók, egyesületek, vallási közösségek, magánszemélyek, baráti társaságok jelentkezését várják a http://www.tajertektar.hu honlapon meghirdetett versenyekre. Ezen a honlapon lehet feltölteni a helyesen, pontosan felmért táji értékek adatait. A projektgazdák célja az is, hogy a kis közösségek vonják be a munkába az idősebb, nagy tudású, nagy tapasztalatú embereket, akik fel tudják hívni a figyelmet a fiatalok szeme előtt esetleg rejtve maradó értékekre.
 
A projekt 2010. év végén lezárul. Az elkészült adatbázis azonban folyamatosan elérhető marad. Sőt, nem csak elérhető, hanem folyamatosan megújuló és növekvő is. A Természetvédelmi Információs Rendszer (TIR) lakossági moduljaként is funkcionálni fog. A tájértékként jegyzett táji elemek hatósági nyilvántartásba kerülnek, és a projektgazdák elképzelése és várakozása szerint innentől a megvédésükre, megőrzésükre jóval nagyobbak lesznek az esélyek. Ki kell alakítani a védelem rendszerét olyan esetekben is, amikor magánterületen helyezkedik el egy-egy védett elem. Védett értékkel bíró mezőgazdasági terület nem kaphat művelésre támogatást: a gazdát kompenzálni kell, hogy érdekében álljon az érték megőrzése.
 
A kataszterezésben részt venni kívánók megtalálhatják a http://www.tajertektar.hu oldalon azt a szabványt, mely összefoglalja, mit is kell táji értéknek tekintenünk.
 
Kapcsolódó információk:
 

http://www.tajertektar.hu

 
 
 

Összeállította:
H. Nemes Dóra
VÁTI Nonprofit Kft.
Információszolgáltatási Igazgatóság Dokumentációs Központ
 
CsatolmányDátumMéret
[file] TÉKA sajtóanyag05/05/11 3:00 pm379 KB