Helyünk és jövőnk Európában – ESPON eredmények magyar szemmel

Napjainkban egyértelművé vált, hogy a városok, térségek fejlődése nem szemlélhető pusztán a helyi keretek figyelembevételével. Az Európai Unióban a tényezők szabad áramlása megkerülhetetlenné teszi, hogy régióink, városaink fejlődését európai összefüggésrendszerben vizsgáljuk. Az európai területpolitika egyik határozott szándéka az ágazati politikák területi tartalmának erősítése, a Lisszaboni Szerződésben megnevezett legfőbb EU célkitűzések egyike a területi kohézió, így a területi kérdéskörök még inkább az érdeklődés homlokterébe kerülnek. Mindezek a hangsúlyok hazánkra is érvényesek, és nem feledkezhetünk meg a magyarországi területi tervezés régóta hangoztatott megközelítésbeli céljáról, azaz az országhatárainkon túltekintő, Magyarországot az európai kontextusba helyező elképzelésekről sem. Mindehhez szükséges a területi folyamatokról, a különböző ágazati tématerületek kapcsán felmerülő területi különbségekről, az ezeket befolyásoló térszerkezeti dimenziókról, és a különböző területpolitikai célkitűzések teljesüléséről való pontos, naprakész információk ismerete.
Mindebben az ESPON program, mint az európai szintű területi kutatási eredmények és információk elsődleges biztosítója, számos ponton szolgálhat segítséggel. A projektek eredményeinek egy része hazánkban is ismert – legalábbis a programmal már kapcsolatba került szakemberek, hazai projektpartnerek és a potenciális, szándékaik szerint jövőbeni érdeklődők számára. Azonban az ESPON program ennél szélesebb kör számára szolgálhat hasznosítható ismeretekkel, eszközökkel. A kiadvány pontosan e csoportok – az ágazati és területfejlesztési szakpolitikusok, döntéshozók, a központi és a különböző területi szintek ágazati és területi tervezési szakemberei, valamint a települési vezetők – számára készült elsősorban, de a szerzők számítanak az ESPON 2013 Programot és eredményeit már ismerő kollégák érdeklődésére is.
Az egyes fejezetekben a bemutatott tématerületről szóló bevezetőt rendszerint az aktuális ESPON eredmények ismertetése követi a témához kapcsolódó releváns projektekből. Mindezt az olvashatóság és a szemléletesség növelése érdekében a lehető legtöbb esetben a kutatásokból származó térképi eredmények, diagramok, ábrák színesítik. Sajátos elemeit jelentik az egyes fejezeteknek a legfontosabb magyar vonatkozások kiemelése szövegdobozok formájában, melyek vagy az ESPON térképi eredményekbe való, hazánkra vonatkozó „belenagyítást”, vagy egy ESPON projekt által alkalmazott módszertani megoldás hazai prezentálását emelik ki külön. Abban az esetben, ahol magyar projektpartner, vagy esettanulmány-terület szerepelt az adott kutatásban, a kiemelés természetesen az ezek kapcsán felmerült eredményekkel foglalkozik. A TA 2020 és a TSP 2011 is rámutatnak: az ESPON eredmények hasznosulása nemzeti és regionális szinten is fejlesztendő. Hajlamosak vagyunk automatikusan úgy tekinteni a programra, mint főleg az európai szint vizsgálójára, ám fontos hozzáadott értékkel szolgálhatnak az egyes projektekből nyert ismeretek a nemzeti, regionális és akár a helyi szinteken is. Reményeink szerint e kiadvány is jelentősen hozzájárul az ESPON 2013 Program ilyetén kapitalizációjához, az aktuális információk minél szélesebb körben való terjedéséhez, illetve bízunk a jövőbeli eredmények nagyobb arányú hasznosulásában is.
A kiadvány letölthető az ESPON magyarországi oldaláról angol és magyar nyelven.
Szerkesztette:
Sütő Attila
Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal