Budapesten innen, Debrecenen túl – Nagyfokú érdeklődés az Európai Városi Tudáshálózat tavaszi roadshowjának eddigi eseményein

Nyomtatóbarát változat
Közel száz fő részvételével zajlottak az „Integrált városfejlesztés európai szemszögből (RFSC) – Mi várható 2014 után?” címen április 18-án Debrecenben és április 26-án Pécsett tartott szakmai konferenciák. A rendezvények időzítésének apropóját a 2014-2020-as EU programozási időszakra való felkészülés megkezdése adja: így alkalom nyílik az eddigi tapasztalatok, eredmények, vagy akár nehézségek összegzésére, és a következő programozási időszakra vonatkozó új eszközök, fogalmak, lehetőségek megismerésére is. A Belügyminisztérium megbízásából az Európai Városi Tudáshálózat keretében szervezett rendezvénysorozat következő állomására május 17-én Budapesten kerül sor.
 
A program gerincét három témakör alkotta:
  • az integrált városfejlesztésben eddig elért eredményeinek áttekintése;
  • az integrált városfejlesztést támogató Európai Referenciakeret a Fenntartható Városokért (RFSC) módszer ismertetése és népszerűsítése;
  • valamint a városfejlesztés lehetőségeinek bemutatása a 2014 utáni Európai Uniós politikában.
Itt láthatják a táblán a nevezetes Schrödinger-féle hullámegyenletet. Ezt az egyenletet Önök persze nem értik. Én sem értem. Schrödinger úr sem értette, de ez ne zavarja Önöket. Én ezt majd minden óra elején felírom a táblára, és elmagyarázom, mire lehet használni. Önök pedig majd lassan hozzászoknak és meglátják, hogy működik!” idézte Marx György fizikus professzort Révi Zsolt, Győr főépítésze az IVS-ek (Integrált Városfejlesztési Stratégia) kapcsán. A 2007-ben bevezetett és sokat kritizált új tervtípusnak hála mára már a legtöbb várostervező és városi döntéshozó megismerte és alkalmazza az integrált várostervezés főbb elveit és alapjait, így ha nem is mindig zökkenőmentesen, de a 2007-2013-as periódus EU pénzeinek felhasználásával megindulhatott a városok átgondolt, és a hosszú távú fenntarthatóság szempontjait is szem előtt tartó fejlesztése.
 
Halköz, Debrecen (forrás: Dancs László)Ahogy Pajna Zoltán alpolgármester köszöntőjéből kiderült, Debrecenben ez mindenekelőtt az egyetemi tudásközpont fejlesztését és a K+F alapú gazdaságfejlesztés (Science Park, Richter Gedeon biotechnológiai üzem stb.) lehetőségeinek megteremtését jelentette. Emellett folyamatban van a Belváros funkcióbővítő városrehabilitációja, melynek keretében egy új körutat nyitnak meg, tovább folyik az élhető közterek kialakítása, a sétálóutcásítás, miközben egy iskola átalakításával a fiatalok számára egy sokszínű tevékenységeket és programokat kínáló közösségi tér került kialakításra.
Győr esetében egy, az egészség, kultúra és innováció fogalomhármasán alapuló komplex fejlesztés lépésről lépésre történő megvalósulásának lehetünk tanúi, melynek éppúgy része a gazdaságfejlesztés, a vizek, vízpartok rehabilitációja és a közlekedési projektek, mint a turisztikai fejlesztések. Ennek eredményeként jelenleg Győr egyike azon vidéki városainknak, ahol középtávon is népességnövekedéssel, és munkaerő-kereslettel lehet számolni.
 
Pécs esetében a jól ismert EKF-es nagyberuházások helyett az ISPA Előcsatlakozási Alap által támogatott, 10 éven át zajló, Pécs sérülékeny vízbázisának védelme és szennyvízcsatorna-hálózatának bővítése címen futó projekt kapcsán beszélt Kovács Katalin, projektvezető a fejlesztések egymásra épüléséről, szinergiáikról és a továbblépés lehetőségeiről.
 
Az integrált városfejlesztést támogató Európai Referenciakeret a Fenntartható Városokért (RFSC) módszer bevezetéséről és előnyeiről a Belügyminisztérium Területrendezési és Településügyi Főosztálya részéről Jármi Gyöngyi tartott előadást, míg a szoftver alkalmazásának gyakorlati tudnivalóit Szankó Gergő, a VÁTI Területi Információszolgáltatási és Tervezési Igazgatóság munkatársa ismertette mindkét alkalommal. Előadásaikból megtudhattuk, hogy az RFSC egy díjmentesen hozzáférhető interaktív webes alkalmazás, egy eszköz a városok számára, mely ösztönzi az integrált, fenntartható városfejlesztésről szóló párbeszédet és segítséget nyújt a stratégiák és projektek kidolgozása során. A szoftver tesztelése a közelmúltban lezárult, így hamarosan – egyelőre angolul, majd a közeljövőben magyar nyelven is – bárki számára hozzáférhetővé válik. A pécsi konferencián az egyik „tesztváros”, Szolnok képviseletében Kertészné Bokor Zsuzsanna meggyőzően bizonyította, hogy érdemes figyelmet fordítani erre az új lehetőségre.
 
Végül, talán a megjelent városi szakemberek által leginkább várt előadásában dr. Iván Andrea, a Belügyminisztérium Területrendezési és Településügyi Főosztályának munkatársa számolt be a 2014-2020-as programozási időszak városokat érintő, várható újdonságairól. Az előadásokat követő szakmai sétákon a résztvevőknek lehetőségük nyílt arra, hogy Nyulasi András, gazdaságszervezési referens vezetésével élőben is megszemléljék Debrecen funkcióbővítő városrehabilitáció nyomán megszépülő belvárosát, és megismerjék a további fejlesztési terveket; Pécsett pedig a frissen felavatásra került Zsolnay Kulturális Negyedről kaphattak szakavatott és részletes ismertetőt Sztanics Gábortól, a pécsi Városfejlesztés Nonprofit Zrt. munkatársától.
 
 
 
 
A rendezvénysorozat eddigi állomásainak előadásai megtekinthetők a www.eukn.hu oldalon. A sorozat következő eseményére május 17-én Budapesten, a Belügyminisztérium épületében kerül sor, melyre a regisztracio@vati.hu e-mail címen keresztül lehet jelentkezni. Az eseményre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
 

Összeállította:
Tomay Kyra
VÁTI Nonprofit Kft
Területi Tervezési és Értékelési Igazgatóság
Nemzetközi Területpolitikai és Urbanisztikai Iroda