A magyar EU-elnökség városfejlesztési feladatai

Nyomtatóbarát változat
A Spanyolország, Belgium és Magyarország alkotta trió 2010. január 1. és 2011. július 31. között "elnökségi trióban" szorosan együttműködve látja el féléves periódusokban az Európai Unió Tanácsa soros elnökségét. Magyarország az elnökségi trió harmadik tagjaként 2011 első félévében tölti be az unió elnökségét, mely feladatra - többek között a városfejlesztést érintő témákban is - közel két éve készül. Az alábbiakban rövid áttekintést adunk a trió elnökség legfontosabb városfejlesztési célkitűzéseiről, majd a magyar elnökség feladatait és terveit mutatjuk be részletesebben.
 
Városfejlesztés tekintetében a trió elnökség célkitűzései között szerepel a Lipcsei Charta végrehajtása érdekében végzett munka folytatása; kiemelt kérdések közé tartozik az integrált városrehabilitáció, valamint az éghajlatváltozás, a gazdasági válság és a demográfiai kihívások városi dimenziója. Az elnökség az - elsősorban a városi területekre vonatkozó - lakáspolitikák tekintetében a társadalmi kohézió, a lakásminőség, az épületek energiahatékonysága kérdésére, különösen pedig a városfelújítási programokra összpontosít.
 
A 2011. első félévében soron következő magyar EU-elnökség két kiemelt városi témaköre a klímavédelem és a demográfiai kihívások városi vonatkozásai lesznek
 
A klímaváltozás elleni küzdelem témáját illetően 2011. első félévében angol nyelvű kézikönyv jelenik meg "Klímabarát városok" címmel elsősorban az európai városok vezetése számára, amelynek célja a klímavédelmi és klímaadaptációs intézkedések integrált városfejlesztés keretében való megtervezésének és megvalósításának elősegítése. A kézikönyv Interneten hozzáférhető háttér-adatbázisát a megújult EUKN honlap képezi, amelynek tartalma a klímaváltozással kapcsolatos sikeres esettanulmányok bemutatásával bővül 2011-től. Várhatóan 2011. február 11-12-én kerül sor egy e témakört is érintő városfejlesztési munkacsoport szakértői ülésére (Urban Development Group- UDG), illetve áprilisban a városfejlesztésért felelős minisztériumok középvezetőinek (Directors General- DG) ülésére, amelynek résztvevői a tervek szerint városi klímavédelemmel és -adaptációval kapcsolatos - kidolgozás alatt álló - szakmai ajánlásokat is elfogadnak majd.  
 
Az Európai Unió területén jelenleg zajló demográfiai változások, amelyek elsősorban a természetes szaporulat csökkenését, a migráció növekedését és a társadalmak jellemző elöregedését jelentik, komoly társadalmi és gazdasági következményekkel járnak, várhatóan gyökerestül fogják megváltoztatni azt a jóléti rendszert, ami - ugyan komoly eltérésekkel -, de jellemző az Európai Unió mind a27 tagállamára.
 
Az európai demográfiai folyamatok regionális és várospolitikai hatásait illetően 2010 végére egy angol nyelvű elemző háttértanulmány készült a legfontosabb kutatási eredmények összefoglalásával, melynek anyagát 2010 októberében egy szakmai-kutatói műhelybeszélgetés vitat meg és egészített ki. A magyar EU elnökség idején, 2011. május 3-án a DG ülést követően egy egynapos, magas szintű politikai döntéshozóknak szóló konferenciát tartanak Budapesten a témában.
 

Összeállította:
Tomay Kyra, Hoffmann Csilla
VÁTI Nonprofit Kft. Területi Elemzési, Értékelési és Monitoring Irodája