Kihívások az aprófalvas térségek fejlesztésében

Nyomtatóbarát változat
Időpont: 
2013. április 18. csütörtök
Helyszín: 1088 Budapest, Ötpacsirta utca 2., Magyar Építőművészek Szövetségének székháza
Kezdés: 17 óra

 
Ha településeink felét-harmadát kitevő aprófalvak megállíthatatlannak tűnő elöregedését, elszegényedését, elmaradottságát tekintjük, joggal kérdezhetjük: Milyen jövő vár a magyar vidékre? Kell-e földműves a faluban, milyen fétisek és tabuk állnak a fenntartható agrárpolitika útjában? Kell-e falu a tájba? Kell-e iskola, vasút, postahivatal a falusiaknak? Kell-e a magyar agrárium Európának?
 
Ezekkel a kérdésekkel indította először útjára Kemény Bertalan a Falufejlesztési Társaság megalapítója az Első Pesti Sörkertben (közismertebb nevén a Gilde Sörözőben a Vámház körúton), a „CSÜTÖRTÖKI ISKOLA” néven ismertté vált faluszemináriumot.
 
A parázs hangulatú viták és beszélgetések helyszínét később Reishl Gábor, akkori MÉSZ elnök javaslatára, áttettük a Magyar Építőművészek Szövetségének székházába, ahol több mint négy éve, 2006 óta, Krizsán András építész vezeti és szervezi nagy sikerrel a programsorozatot minden hónapban.
 
A Csütörtöki Iskola faluszeminárium olyan civil akadémia, ahol a mai magyar valóságot, az intézményi, szellemi, és gazdasági támogatottság nélkül magukra maradt falvak életbemaradásának, önfenntartó képességének sajátos problémáit, feladatait igyekszünk feltárni, a közös gondolkodás, az igényes párbeszéd módszerével. Mert több szempontból is szükséges és indokolt a találkozás, az együttgondolkodás a perifériára szorult falvak és tanyák sanyarú sorsát, kiszolgáltatottságát, társadalmi leszakadását látva, ahol iszonyatosan felgyorsult és egyre több társadalmi csoportot ránt magával a szegénység, a kilátástalanság.
 
 
Az előadáson való részvétel előzetes regisztráció és kreditigazolás kiadása nélkül ingyenes.
 
 

forrás:
Címoldali fotó:
Póczik Zoltán - www.network.hu