Duna-Tisza nap - A Duna stratégia és az ahhoz kapcsolódó feladatok

Időpont:
2011. június 29. szerda
Helyszín: Nyíregyháza, MTESZ székház, Országzászló tér 8.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Területi Szervezet és Mérnöki Kamara közös rendezvénye
A Magyar Hidrológiai Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Területi Szervezete és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Mérnöki Kamara közös kreditpontos előadóülést és mérnökfórumot rendez 2011. június 29-én, 14:00 órától Nyíregyházán, a MTESZ székház előadó termében (Nyíregyháza, Országzászló tér 8. IV. em.)
„A Duna stratégia és az ahhoz kapcsolódó feladatok bemutatása és megismertetése a szakemberekkel a nemzetközi Duna-Tisza nap alkalmából”
címmel.
A rendezvény során Reich Gyula, a Magyar Mérnöki Kamara Vízgazdálkodási és Vízépítési Tagozatának elnöke a Duna stratégia kihívásaival és kulcs feladatait mutatja be előadásában.
Láng István, a Vidékfejlesztési Minisztérium Vízkárelhárítási Főosztályának vezetője a Tisza-völgy vízkárelhárítási helyzetének kérdéseit tárja fel.
Dr. Kovács Sándor, a KÖTI-KÖVIZIG Hidrológiai és Modellezési Osztály vezetője ismerteti a megjelentekkel a Tisza-völgy árvízvédelmi helyzetét, hidrológiai sajátosságait.
Az előadások utánaz Észak-Alföldi Régió „vizes” tervező és szakértő mérnökeinekfórumára kerül sor.
Az ünnepség levezető elnöki feladatait Bodnár Gáspár, a Magyar Hidrológiai Társaság Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Területi Szervezetének elnöke látja el.
A programot 13. órai kezdettel sajtótájékoztató előzi meg, ahol a Duna stratégián túlmenően a megyében zajló árvízvédelmi fejlesztésekről is szó esik. A sajtótájékoztatót Láng István, a Vidékfejlesztési Minisztérium Vízkárelhárítási Főosztályának vezetője, Reich Gyula, a Magyar Mérnöki Kamara Vízgazdálkodási és Vízépítési Tagozatának elnöke és Bodnár Gáspár a FETI-KÖVIZIG igazgatója tartja.
Rövid összefoglalók:
Láng István (Vidékfejlesztési Minisztérium): A Tisza-völgy vízkárelhárítási helyzete
Az előadás a Tisza-völgy helyzetét és a klímaváltozás veszélyeit elemezve rámutat az Európai Direktívák jelentőségére, és ismerteti azokat a feladatokat, melyekkel „apró pénzre lehet váltani” a Duna Stratégia eredményeit.
Kiemelten foglalkozik a Duna Stratégia jelentőségével, a közös intézkedések támogatásával, a makro-régió erősítésének fontosságával, a Duna Stratégiára építve pedig bemutatja a Tisza-völgy vízgazdálkodási helyzetének fejlesztési lehetőségeit.
Dr. Kovács Sándor (KÖTIKÖVIZIG): A Tisza-völgy árvízvédelmi helyzete, hidrológiai sajátosságai
Az előadó bemutatja a Tisza-völgy árvízvédelmi műveinek fejlődését, a folyó medervonulatainak változását és a folyószabályozások eredményeit az 1800-as évektől napjainkig. Ismerteti a Tisza-völgy matematikai modelljének felépítését és a modellezés folyamatait, bemutatva hogyan kezeli a modell a tervezett és meglévő árapasztó tározók működését. Szó lesz arról is, hogy ezek a vizsgálatok, illetve azok eredményei hogyan illeszthetők a Duna Stratégiába, és hogy milyen fontos szerepük van a Tisza-völgy vízgazdálkodásának fejlesztési koncepciójában.
forrás:
Kapcsolódó cikkek
- Az Uniónak is példa lehet a Duna Stratégia
- Az EU Duna-stratégiájáról tartanak konferenciát Regensburgban
- Duna Stratégia: a gyakorlati megvalósítás egy éve
- Kézzelfogható eredményeket hozó programokra van szükség a Duna-stratégia keretében
- Jelentés az EU makroregionális stratégiáinak alakulásáról
- Elindult a Duna–Mekong makrorégiók közötti együttmáködés
- Magyarországot a vizek területén vezető hatalomnak tekinti a világ
- A Duna-stratégia lökést adhat az új tagállamok gazdasági növekedésének
- A vízminőség helyreállítása a Duna-medencében – a DaNet konferenciasorozat következő állomása Szarvason
- Újabb állomásához érkezett a DaNet Duna Stratégiáról szóló konferenciasorozat