Tisza-tó – Általános információk

Nyomtatóbarát változat
A Tisza-tó több tájegység, és négy megye (Jász-Nagykun-Szolnok, Heves, Borsod-Abaúj-Zemplén és Hajdú-Bihar) találkozásánál alakult ki. A Tisza-tó a természet csendjében pihenni vágyóknak és a vízi sportok kedvelőinek egyaránt kedvelt úti célja. Természeti kincs, védett érték a tó madárrezervátuma. A régióban - a horgászatra, fürdőzésre, vízi sportokra alkalmas helyek mellett - találhatók csendes falvak, műemlékekben gazdag települések. Kiindulópont lehet a vidék a Jászság, a Nagykunság, a Hortobágy, a Dél-Borsodi- és a Hevesi-síkság felé kirándulóknak. A Tisza-tó vízfelülete 127 km2, hosszúsága 27 km, az itt található szigetek összterülete 43 km2. A meder közepes vízmélysége 1,3 m, a maximális vízmélység 17 m. A Tisza hossza a tározóban 33,6 km.

A Tisza-tó kedvező adottságainak köszönhetően jól megfér egymás mellett a mozgalmas vízi élet kedvelője, a csendes pihenést kereső család, a horgász, valamint a növény- és állatvilágot tanulmányozó természetbarát. A szigetekkel, félszigetekkel, nádasokkal övezett tavon izgalmas evezős vízi túrák tehetők. Kerékpárral ugyancsak körbejárható a tó, ezért érdemes ilyen kalandokra is vállalkozni. A Tisza-tó környékén számos madárfaj talál kedvező fészkelési lehetőséget. A Tisza-tavi Madárrezervátum területén előforduló kilenc élőhely típus összesen 199 madárfaj életfeltételeit biztosítja. A Hortobágyi Nemzeti Parkhoz tartozó, 2500 hektárnyi természetvédelmi terület csak kísérővel látogatható.

2004-ben a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése kiemelt kormányprogram keretében elkészült a Tisza-mente integrált területfejlesztési, vidékfejlesztési és környezetgazdálkodási koncepciója, amelyet a Vásárhelyi Terv Tárcaközi Bizottság jóváhagyott. Ennek alapján kidolgozásra és térségi, illetve szakmai egyeztetésre került a Tisza-mente integrált területfejlesztési, vidékfejlesztési és környezetgazdálkodási programja (továbbiakban: Tisza-mente integrált programja). A fejlesztés I. ütemében érintett 13 kistérségre az integrált programhoz illeszkedő kistérségi fejlesztési programok készültek. A Tisza-mente kiegyenlített területi fejlődése érdekében az OTH Kiemelt Térségi Programok Főosztálya megbízást adott a VÁTI Kht-nak a teljes Tisza-térség (a Tisza hajdani ártere, 51 kistérség) fennmaradó 38 kistérsége bevonására az integrált tervezési folyamatba.
 
 
 
 
 


Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanács
3384 Kisköre, Kossuth L. u 8.
tel.: 36-558-063
fax: 36-558-064
 
Munkaszervezet:
Tisza-tó Térségi Fejlesztési Tanács munkaszervezete
3384 Kisköre, Kossuth Lajos u. 8.
tel.: 36-558-063
fax: 36-558-064
 

forrás: