Tisza-vízgyűjtő Gazdálkodási Terv

Románia, Ukrajna, Szerbia, Szlovákia és Magyarország ismerik a Tisza gyönyörű és a veszélyes arcát is. Megtapasztalják a belvíz, az árvizek, az aszályok, a földcsuszamlások, az erózió, ipari katasztrófák és a mezőgazdasági eredetű szennyezések káros következményeit. Ezeknek a problémáknak a kezelése a Tisza-menti országoktól komoly, elszánt együttműködést kíván.
Célok:
Az EU Víz Keretirányelv egyik legfontosabb célkitűzése, hogy 2015-re minden víz "jó" minősítésűvé váljon. Az első lépés a cél elérése felé egy vízgyűjtő-gazdálkodási terv kidolgozása 2009-ig. Az országok kiegészíthetik az integrált tervet saját al-vízgyűjtőikhez kidolgozott részletes tervekkel. Ennek a szellemében írták alá az országok 2004. decemberében az együttműködési megállapodást a Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság szárnyai alatt, azzal a közös céllal, hogy 2009-ig elkészítsék a Duna legnagyobb mellékfolyójának, a Tiszának a vízgazdálkodási tervét. A terv árvíz-kezelésre vonatkozó megállapításokat is tartalmazni fog.
Elsőként a Tisza-vízgyűjtő Helyzetértékelése-2007 készül el. Tartalmazza a vízgyűjtő teljes jellemzését, az antropogén hatások elemzését és az árvízveszély feltérképezését. Az árvízmegelőzési és veszélyelhárítási stratégia elkészítésénél figyelembe veszi a vízmennyiségi és vízminőségi elemek kölcsönhatását, illetve hatásukat az ökoszisztémákra. A Helyzetértékelés segít előkészíteni a Tisza-vízgyűjtő Gazdálkodási Tervet, amely egy multinacionális projekthez kapcsolódik:
"Integrált föld- és vízgazdálkodási rendszer megteremtése a Tisza-vízgyűjtő területén"
A projekt két szervezet, a United Nations Development Programme (UNDP) és a Global Environment Facility (GEF) társfinanszírozza.
A Nemzetközi Duna-védelmi Bizottság feladata a projekt és a résztvevők összefogása, koordinálása, a munkafolyamatok irányítása, amelyeknek eredményeképpen létrejöhet majd a Duna-vízgyűjtő Gazdálkodási Terv.
Tennivalók:
A Tisza-vízgyűjtő Helyzetértékelésének elkészítése és a Tisza-vízgyűjtő Gazdálkodási Terv előkészítése
A Helyzetértékelés 3 részre tagolódik:
-
Jellemzés
-
Vízminőség jelentés
-
Cross cutting issues
Az értékelés elkészítését az országok képviselői szakértőkkel együtt koordinálják. Speciális workshop is megrendezésre kerül, amelyen a Tisza-vízgyűjtő gazdálkodásának kulcskérdéseit vitatják meg.
Földrajzi Információs Rendszer (GIS) elkészítése a Tisza-alvízgyűjtő területére
A Tisza-adatbázis a Duna-adatbázis és a nemzeti adatbázisok szerves részét képezi. AGIS teljes mértékben kompatibilis lesz az EU WISE rendszerével. Kiemelt hangsúlyt kapnak a tanulmány készítése során a Tisza-vízgyűjtő vízmennyiségi és árvízgazdálkodási adatai. A tanulmány foglalkozik a vízkészletek és a vízkivétel problémájával, ezek a vízgazdálkodás kulcselemei.
Árvízgazdálkodási Stratégia és Akcióterv elkészítése
Az Árvízgazdálkodási Stratégia részét képezi a Tisza-vízgyűjtő Helyzetértékelésének és a majdan elkészülő Tisza-vízgyűjtő Gazdálkodási Tervnek is. Alapvető fontosságú a projekt résztvevői között a folyamatos együttműködés biztosítása, az eredmények átadása úgy a nagyközönségnek, mint az érintetteknek.
Az EU támogatás mértéke 2007-2008 évben: 150.000 EUR
2008 márciustól a Tisza-vízgyűjtő helyzetértékelése megvitatás céljából 6 hónapon keresztül elérhető a nagyközönség számára.
forrás, letölthető dokumentumok és információk:
kép forrás:
Csatolmány | Dátum | Méret |
---|---|---|
![]() | 21/10/10 1:31 pm | 2.34 MB |
![]() | 21/10/10 1:14 pm | 585.74 KB |