Magyarországi Falumegújítási Díj

Nyomtatóbarát változat
Az Európai Falumegújítási Díj kezdeményezés előzménye, hogy az 1988-ban, Graz városában létrejött az Európai Falumegújítási és Vidékfejlesztési Munkaközösség nyolc európai ország és tartomány - köztük hazánk - kezdeményezésére (jelenleg 22 tagja van a szervezetnek). A Munkaközösség céljai között kiemelten szerepelt az egymás közötti kölcsönös tájékoztatás igénye, az ország- és tartományhatárokon átnyúló tapasztalat és információcsere, különös figyelemmel egyes vidéki térségek értékeinek a megismerésére, azok megőrzésére. 1989-ben döntés született a falvak megújulásának ösztönzésére létrehozott Európai Falumegújítási Díj alapításáról, ami 1990-et követően, kétévente kerül kiírásra. Az Európai Falumegújítási Díjjal kapcsolatos koordinációs tevékenységet 2003-tól a Belügyminisztérium látja el.

Az előzőeken túl, első alkalommal meghirdetett "Magyarországi Falumegújítási Díj" versengést az a szándék vezérelte, hogy a legkiválóbb és példamutató kezdeményezések, tevékenységek bemutatásán keresztül rajzolódjon ki a fenntartható fejlődésen alapuló, a jövő kihívásainak megfelelni képes vidéki térségek jövőképe. A pályázat az "Európai Falumegújítási Díj 2006." pályázati kiírás követelményein alapult, amely kiegészült néhány magyarországi sajátossággal, melyek megléte (települési tervezés, magas színvonalú közszolgáltatások) hazánkban sajnos még nem olyan természetes, mint a fejlett európai államokban.
 
A verseny mottója, megegyezően az Európai Falumegújítási Díj 2006. kiírással, a "Változás, mint lehetőség" volt. A pályázat kapcsán azokra a falvakra és közösségekre kívántak fókuszálni, akik felismerték - és koncepcionálisan kezelték -, hogy a harmadik évezred kezdetén, a globális fejlődésen keresztül sokrétű változások mennek végbe, amelyek természetesen érintenek minden települést, a kis falvaktól egészen a metropoliszokig. Változások, amelyek alapjaiban alakítják át a vidéki élettereket, és olyan kihívásokat jelentenek, amelyek bővelkednek lehetőségekben éppúgy, mint veszélyekben. Cél az, hogy ezen lehetőségek olyan helyi tervekkel és tettekkel találkozzanak, melyek felmérik a jelent és mernek elég bátrak lenni ahhoz, hogy az együttműködés lehetőségeit kihasználva alakítsák a jobb, vonzó életteret adó jövőt.
 
A Szakértői Bizottság döntései alapján a 2005. évi Magyarországi Falumegújítási Díj eredménye a következő volt:
 
  1. A Magyarországi Falumegújítási Díj - 2005." nyertese: Tápiógyörgye község önkormányzata (a "Zöld jövő" Tápiógyörgyén c. pályaművel). A győztes település nevezésre került az "Európai Falumegújítási Díj - 2006." nemzetközi pályázatra, amellyel kapcsolatban felmerülő nevezési díjat a Belügyminisztérium fedezte.
  2. "Magyarországi Falumegújítási Díj a fenntartható falufejlesztés magas színvonalú megvalósításáért - 2005." elismerésben részesül:
    • Csopak község önkormányzata (a "Magas színvonal és minőség elérése, folyamatos fenntartása a csopaki tevékenységek mindegyikében" - című pályaművel),
    • Orfű község önkormányzata ("A welness és nyugalom völgye Orfű" c. pályaművel),
    • Szederkény község önkormányzata ("A változás, mint lehetőség" c. pályaművel),
    • Szigliget község önkormányzata (a "Szigliget jelenéből a reményteljes jövőbe" c. pályaművel).
 
Az elismeréseket dr. Bujdosó Sándor önkormányzati helyettes államtitkár és dr. Nyujtó Ferenc a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára adta át.
 
forrás: