Városfejlesztési törekvések a zsugorodó városokban

Jelenleg a Föld népességének 40%-a él városokban és ez az arány rövidesen 50%-ra emelkedhet. A városok nagy részében nő a lakosok száma, néhol azonban csökken. Az urbanizáció folyamatában vannak győztesek és vesztesek is (Saskia Sassen). A történelem során a városhálózat területi átrendeződése többször is lezajlott a gazdasági változások, háborúk, politikai fordulatok következtében. A városi népességszám-csökkenés az Egyesült Államokban és Európában már nem a nagyvárosokra, hanem elsősorban a korábban nehézipari bázisú, közép- és kisvárosokra lett jellemző. Az 1980-as években indult gazdasági szerkezetváltás a bányászati, kohászati, nehézipari termelés átalakulása a másodlagos központok hálózatába tartozó városok gazdasági bázisának hanyatlását, kimerülését hozta magával: népességszámuk látványosan, sok esetben 20–50 %-kal csökkent. Kormányzati és transznacionális támogatással folynak az erőfeszítések ezen korábbi ipari városok helyzetének orvoslására és a demográfiai erózió mérséklésére, bár a korábban jellemző lakosszám-csúcsok megközelítése nem várható.
A zsugorodó városok olyan jelentős nagyságú városok, ahol az utóbbi évtizedekben számottevő lakosszám-veszteség jelentkezett, döntően a gazdasági helyzet megváltozása miatt. E jelenség leginkább az urbanizáció térségi koncentrációjának folyamatában perifériára szorult területeket és városaikat érinti.
- Egyesült Államok: Rustbelt, Pennsylvania (Detroit, Pittsburgh Youngstown, Cleveland, Flint Mich, Buffalo, Dayton,
- Németország: Ruhr vidék (Dortmund, Gelsenkirchen, Pirmasens), a keletnémet tartományok (Dessau Aschersleben),
- Egyesült Királyság: északi országrészek (Nottingham, Glasgow, Sheffield)
- Franciaország: az ország belsejében, a nagy új hálózatoktól elszigetelt városok (Saint-Etienne, Douai)
- Spanyolország: Avilés
- Portugália Oporto
- Olaszország Taranto
- Finnország Lieksa
- A kelet-európai, volt szocialista országokban a korábbi nehézipari központok: Katowice, Bytom, Sosnowiec (Lengyelország), Banská Štiavnica (Szlovákia) Salgótarján, Ózd (Magyarország)
A városfejlesztés fő törekvése, hogy a kiürülő és leromló belső városrészeket helyreállítsa, vonzóbbá tegye a települési környezetet, intenzív oktatási és átképzési programokat szervezzen, új, életképes és fenntartható gazdasági vállalkozásokat honosítson meg és a felhagyott területeken zöldövezeteket, közösségi kerteket alakítson ki.
Összeállította:
Vajdovichné dr. Visy Erzsébet