Az európai demográfiai folyamatok hatása a városokra

Nyomtatóbarát változat
Az Európai Unió előtt a következő évtizedekben álló legfontosabb kihívások egyike a demográfiai változás. Az előrejelzések alapján az Európai Unió jelenlegi népességnövekedése fokozatosan lassul, majd népességcsökkenésbe csap át. Az elöregedés és az Európán belüli, illetve azon túlról érkező vándorlások hatására Európa egyes részein túlnépesedés alakul ki, míg a gyengébb gazdasági teljesítményű perifériális térségekben az aktív lakosság aránya jelentősen csökken, további gazdasági leértékelődést eredményezve ezzel. A demográfiai folyamatok hosszú távon a fejlettebb és fejletlenebb európai régiók közötti különbségek növekedéséhez járulnak hozzá.

A városok, mint a területi fejlődés motorjai a demográfiai folyamatokat is szélsőségesen érzékelik, hiszen egyrészről várhatóan a legnagyobb demográfiai növekedési potenciál is a városokban (főként a nagyvárosokban) összpontosul annak minden előnyével és hátrányával, másrészről a leszakadó területek városai egyszerre szembesülnek az aktív népesség elvándorlásával és a fokozódó elöregedés jelentette problémákkal.

Mindezeket figyelembe véve a magyar elnökség fontosnak tartotta, hogy napirendre vegye a demográfiai folyamatok hatásainak értékelését, különös tekintettel ezen folyamatok városi dimenzióira, melyek elemzésére a korábbi kutatói munkákban kevésbé került sor.

Az angolul megjelent „The impact of European demographic trends on regional and urban development” tanulmány a rendkívül kiterjedt szakirodalom rendszerező feldolgozásával elsősorban figyelemfelkeltő céllal készült, valamint a jelenségek puszta leírásán túl innovatív gyakorlatok megismertetését tűzte ki célul városi szinten. Mindezeken túl a tanulmány ajánlásokat fogalmaz meg az EU, a nemzeti és helyi szint számára, melyek célja a városok demográfiai változással kapcsolatos politikájának érdemi segítése.

A tanulmány teljes terjedelmében letölthető innen.


forrás: