Kutatás

  • "Tanulmányunk célja, hogy a városi környezet minőségével kapcsolatos problémák megoldási stratégiáinak feltárásával, a lehetséges intézkedések környezeti és gazdasági hatásainak elemzésével, valamint a városi környezet javításáért felelős ágazatok lehetséges szerepének elemzésével hozzájáruljon a Nemzeti Környezetvédelmi Program II. Városi környezetminőség című akcióprogramjának (a továbbiakban: Városi környezetminőség AP) és az akcióprogram végrehajtási tervének a megalapozásához."

  • "Az ötödik tanulmányfüzet a tanyás térségek általános fejlettségét, az egyes tanyatípusok meghatározását és a jövőbeli tanyai fejlődéshez nélkülözhetetlen progresszív elemek feltárását tekintette legfontosabb feladatának. Az elemzéseink elkészítéséhez több adatforrást is felhasználtunk. A faktor- és klaszter-analízisünk elkészítéséhez a KSH 1990. és 2001. évi Népszámlálás alapadatait, míg a progresszivitás vizsgálataihoz az Agrárkamara néhány adatát, valamint a mintegy 4000 tanyáról felvett adatlapok infrastrukturális és fejlesztési elképzelésekhez  kapcsolódó információit használtuk fel. A munka igyekszik feltárni mindazokat az általános problémákat, amelyek megoldása nélkül a tanyai-külterületi jövő aligha képzelhető el."

  • Mindazoknak, akiket foglalkoztatnak az alábbi kérdések:
    Lehet-e, kell-e közösen irányítani, tervezni a nagyvárosokat környező településeikkel?
    Milyen válaszok adhatók a városok koordinálatlan területi növekedéséből adódó kihívásokra?
    Melyek a nemzetközi jó példák a települések térszerkezetének tudatos alakítására?
    Hogyan lehet elősegíteni a települési tervek érvényesülését?
    Hogyan lehet orientálni a befektetőket a települési közérdek megvalósítására?
    Rendezvényünk célja ezen településtervezési kihívások és lehetséges válaszok feltárása és megvitatása. A műhelykonferencia alapját az Európai Városi Tudáshálózatban felhalmozódott ismeretek, és az Építésügyi Célelőirányzat támogatásával megvalósult két kutatás adja, melyet kiegészítenek a hazai és nemzetközi szakemberek, így az Ön hozzászólásai is!

  • A tanulmány általános célja az volt, hogy javaslatokat tegyen a települési (városi) tervek érvényesülésének erősítésére, hatékonyságának javítására. Az alapvető vizsgálati témát a tervezési-érvényesítési folyamat jelentette. A dokumentum megvizsgálja a település- és területi tervezés nemzetközi jó példáit Magyarország szempontjából, valamint elemzi ezen gyakorlatok és megoldások lehetséges adaptációját. A munka stratégiai jelentőségű megoldásokat, illetve javaslatokat kíván adni és nem törekszik a konkrét hazai eszközök, jogszabályok, intézmények bonyolult rendszerére lefordítani azokat.