Általános információk

Nyomtatóbarát változat
Több mutató is szolgál a települések meghatározására; többek között:
  • Eloszlásuk a térben nagyon egyenlőtlen, igazodik a természeti feltételekhez, ezt mutatja a településsűrűség. A gazdaság és emellett a népesség térbeli eloszlását követi, de befolyásolják a helyi társadalmi- gazdasági viszonyok, a történelmi hagyományok, újabban a településfejlesztési politika is;
  • Egy földrajzi területegység településeinek összefüggő rendszerét a településhálózat tükrözi, ezzel rokon a településrendszer és atelepülésállománykifejezés;
  • Az egymástól funkció, nagyság, közigazgatási szerepkör, infrastrukturális fejlettség tekintetében eltérő települések között térbeli kapcsolat, alá- és fölérendeltségi viszony, az ún. településhierarchia alakul ki.
A településeket lehet osztályozni is:
  • Hasznosítás módja szerint: állandó és ideiglenes;
  • Földrajzi fekvés szerint: hegy-, domb- és síkvidéki;
  • Lakóépületek száma szerint: magános vagy szórványtelepülés, csoportos települések (falu, város);
  • Alaprajz szerint: szabálytalan, szabályos, vegyes beépítésű;
  • Szerepkör alapján: városok (központi funkcióval rendelkezik), falvak (központi funkcióval nem vagy részlegesen rendelkező települések);
  • gazdasági jelleg szerint: munkamegosztás alapján mezőgazdasági, ipari és szolgáltató funkció, külön csoport a gyakorlatilag csak lakófunkcióval rendelkező „alvótelepülés”, vagy a jellemzően pihenést szolgáló üdülőtelepülés;
  • méretük, népességszámuk szerint.

A népességszámnak a település minőségét, műszaki, társadalmi és gazdasági jellemzőit alapvetően meghatározó szerepe tagadhatatlan, a statisztikai megközelítés pedig egyszerű és egyértelmű. További előnye, hogy lehetőséget teremt a településtípusok elhatárolására, településhierarchia képzésére.

 
 
Hazánkban a népességszám alapján kialakult hierarchia
Az ENSZ Demográfiai Évkönyve által használt településhierarchia
metropolis (világváros)
1 millió felett
1 millió felett
nagyváros
100 ezer felett
500 ezer és 1 millió között
középváros
20-100 ezer között
100 ezer és 500 ezer között
kisváros
20 ezer alatt
20 és 100 ezer között
nagyközség
5 ezer felett
 
község
5 ezer alatt
 
 
Településcsoport:
 
A kistérség kiterjedésénél jellemzően kisebb, több települést érintő területi szerveződés. A településcsoportok a kistérségi határokon is átnyúlhatnak. A nagyobb városok körül kialakuló agglomeráció is településcsoport. Törvényi fogalom-meghatározásban is leírt településegyüttes a városkörnyék: városközpontú kistérség, a fejlesztések összehangolása érdekében kialakult önszerveződő területi egység.
 
 
Agglomeráció:
 
Olyan településegyüttes, melyben egy központi település (jellemzően nagyobb város) és az azt körülvevő térség, elővárosi gyűrű között különösen szoros kapcsolat van, a foglalkoztatottak nagy arányban ingáznak az agglomeráció központi városába (policentrikus agglomeráció révén városaiba). Az agglomerációkat általában magas népsűrűség, gazdasági aktivitás jellemzi. Magyarországon a legkiterjedtebb és legnagyobb népességű agglomeráció Budapest térsége, 81 településsel.
 
Aprófalu:
 
1000 főnél kevesebb népességű település. (Az 500 főnél kisebb lakosszámú települést törpefaluként szokás meghatározni.)
 
Tanya:
 
Meghatározóan alföldi térségeinkre jellemző, külterületi lakott hely, amelyet szórványtelepülésnek is neveznek (noha a tanya sohasem volt önálló településforma).
 
A tanya a lakófunkció mellett hagyományosan jelentős mezőgazdasági szereppel is rendelkezik (korábban a tanyán egyértelműen a tanyaépületeket és a mellette, közelében lévő földterületek együttesét értették), illetve újabban egyre erősödik turisztikai, rekreációs funkciója is.
 
Magyarországo 2011. júlusában 3154 település van.
 
 
forrás:
 
jogszabályi hivatkozás:
az Országos Területfejlesztési Koncepcióról