Területfejlesztési, urbanisztikai szakcikkek – tematikus ajánló 2011. január

Nyomtatóbarát változat

Városfejlesztés

 
Földi Zsuzsa: Rémségek kicsiny boltja: stratégiai várostervezés az IVS-en innen és túl - In: Régi-Új Magyar Építőművészet - Post Scriptum, 2010. 6. sz., 7-14 p.
 
A cikk az integrált városfejlesztési stratégia (IVS) szemléletéről, hazai fogadtatásáról, jelenlétéről értekezik. Az elmúlt években szembesült a szakma e szempontrendszer elvárásaival, hiszen a különböző pályázati támogatások elnyeréséhez már ennek szellemében kellett végiggondolni egy-egy város fejlesztését. 2013-tól elapadnak ezek a pályázati források, és akkortól végképp máshogy kell gondolkodni városfejlesztésről, településtervezésről. Ezen stratégiaszemléletű városfejlesztés mellett érvel a cikk szerzője. Kifejti, szerinte miért van erre szükség hazánkban, illetve milyen hagyományai vannak e szemléletnek más európai városokban. Majd a gyakorlati alkalmazás feltételrendszerét veszi sorra, kitérve ezek hazai megvalósíthatóságára. Végül a különböző kompetenciaszinteket nevezi meg, melyekben megjelenik e metódus: egyetemek, tervező cégek, hivatalok, minisztériumok.
 
 
Jármi Gyöngyi: Beszámoló az Euróapi Unió városfejlesztésért felelős minisztereinek informális találkozójáról, Toledói Nyilatkozat - In: Építésügyi Szemle, 2010. 3-4. sz., 92-106. p.
 
Informális találkozót szervezett 2010 nyarán a spanyol EU-elnökség a városfejlesztésért felelős miniszterek számára. A magyar delegációt dr. Szaló Péter helyettes államtitkár vezette, aki ismertette a magyar EU-elnökség terveit e területen. A folyóirat a rövid beszámoló mellett leközli a találkozón elfogadott Toledói Nyilatkozatot.
 
 
Tsegaye Nega, Wei-Hsin Fu, George Vrtis: Open space index: a GIS-based tool for assessing human penetration of a landscape - In: Local Environment, September 2010 (Vol. 15, No. 8), p. 743-759.
 
Globálisan figyelembe véve az épített környezet gyors és folyamatos növekedését és a velejáró környezeti hatást, a városi területek nyitott tereinek növekvő mérete és eloszlása elismerten az egyik hatékony módja lehet a társadalom szociális és ökológiai céljainak összeegyeztetésére. Azonban nincs egyszerű és objektív mutatója a szabadtér mérésének, amit használni lehet a fenntartható táj létrehozásához és nyomon követéséhez. A cikk bevezet egy metrikus nyitott tér indexet (OSI), amely az épített környezet által érintetlenül hagyott tér mennyiségét méri. A mértékegységet úgy kell kiszámítani, hogy megmérjük bármely hely és a legközelebbi épített környezet közötti legrövidebb távolságot a földrajzi információs rendszer (GIS) használatával. A metrikát Minnesota nagyvárosi régiójának ikervárosai segítségével illusztrálja. Az OSI érzékenysége a méretre, alakra és az épített környezet térbeli konfigurációjára azt sugallja, hogy a mértékrendszer fontos tervezési eszközként szolgálhat a megőrzés és fejlesztés összeegyeztetésére a legkülönfélébb helyzetekben.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Környezet
 
Dobay Ádám: Hogyan kommunikáljuk a fenntarthatóságot: zöldek a blogoszférán - In: Ma & Holnap, 2010. 5-6. sz., 48-52. p.
 
A cikk bemutatja azokat a legnépszerűbb blogokat és weboldalakat, melyek a zöld-szemlélet, a fenntarthatóság népszerűsítésében élen járnak. A szerző kitér a blogolás adta lehetőségekre, a műfaj aktuális trendjeire és azok változásaira. Természetesen a legtöbb ilyen oldal amerikai kezdeményezésű. A magyarországi helyzetet is elemzi az írás, amelyről megállapítja, hogy bizonyos szempontból még igencsak kezdetleges - ez igaz a kialakulatlan stílusra, a műfaji keveredésekre, a tartalmi hiányosságokra.
 
 
Árvíz-belvíz katasztrófa 2010, szervezettség - összefogás - In: Építésügyi Szemle, 2010. 3-4. sz., 76-80. p.
 
Az összeállítás azokat az intézkedéseket, szükséges tennivalókat veszi sorra, melyekkel enyhíteni lehet az árvíz-belvíz károkat, illetve a jövőben talán megelőzhetőek a hasonló katasztrófák. A cikk kitér a jogszabályi változásokra, illetve megemlíti a fontosabb felhívásokat, felajánlásokat és a károk enyhítésében közreműködő szervezeteket.
 
 
Vidékfejlesztés
 
V. Németh Zsolt: A vidékfejlesztés új irányai - In: A Falu, 2010. 4. sz., 5-8. p.
 
V. Németh Zsolt vidékfejlesztési államtitkár cikkében elemzi a terület aktuális helyzetét. A legfontosabb csapásirány szerinte a lehetőségek és támogatások megteremtése, illetve a megfelelő szabályozás. Utóbbinak ki kell térnie a munkahelyekkel, bérekkel kapcsolatos lehetőségekre, jogszabályokra is. Lényeges cél a vidéki munkahely-teremtés és az ott élő lakosság helyben tartása.
 
 
Finta István: Quo vadis magyar vidékfejlesztés? - In: A Falu, 2010. 4. sz., 9-19. p.
 
A szerző cikkét azokkal az elvárásokkal, reményekkel kezdi, melyeket a vidékfejlesztéssel kapcsolatosan fogalmaztak meg az érdekeltek a kormányváltás idején. Megemlít több nagyobb területet, ahol éreztetnie kell hatását a változásoknak: európai szintű fejlesztéspolitikai döntések, hazai fejlesztéspolitikai hatások, intézményrendszer, eljárások, finanszírozás. Ezek részleteit fejti ki a tanulmány.
 
 
Buday-Sántha Attila: Milyen vidéket szeretnénk? - In: A Falu, 2010. 4. sz., 21-30. p.
 
Az írás összegzi a vidékpolitika helyzetét, kitér az örökségre és a rendszerváltás hatásaira, illetve az aktuális állapotokra. Az adatokkal, táblázatokkal alátámasztott elemzés megoldásokat, célokat is felvet. A szerző alapvető kérdésnek gondolja a munkahelyteremtést és a vidéki gazdaság dinamizálását. Ehhez megfelelő mobilitás és képzés szükséges a lakosság szempontjából.
 
 
John Forester; J. Phillip Thompson; Ron Thomas; Jason Corburn; W. Steve Lee : The Prospects for Planning in a New Key Following Barack Obama's Election - In: Planning Theory & Practice, September 2010 (Vol. 11, No. 3), p. 419-458.
 
  • Bevezetés: Új lehetőségek a tervezésben Barack Obama megválasztását követően
  • Smaragd városok ... és új tervezési lehetőségek
  • Egészségesebb és méltányosabb helyek tervezése
  • Ígéretes lehetőség az együttműködésen alapuló tervezésben az Obama-adminisztráció során
Angol nyelvű cikk!
-      
 
Gordon Dabinett: Spatial Justice and the Translation of European Strategic Planning Ideas in the Urban Sub-region of South Yorkshire - In: Urban Studies, October 2010 (Vol. 47, No. 11), p. 2389-2408.
 
A tanulmány Dél-Yorkshire várostervezési gyakorlatát elemzi az EU stratégiai területi eszméinek és értékeinek megvalósulása szempontjából. Egészen pontosan azt vizsgálja, hogy a térbeli igazságosság fogalmát hogyan értelmezték, tekintve, hogy a szervező fogalmakat az Európai Területfejlesztési Perspektíván belül olyan környezetbe helyezték, amit súlyosan érintett az ipar leépítése az 1980-as években, de később egyik fő nyertese lett az EU strukturális alapok programjainak. Az elemzés feltárja, hogy a politikai döntéshozatal ezen skálájában a többközpontú városfejlesztési konstrukció hogyan járult hozzá a korábbi bányászati régió gazdasági növekedésének visszanyeréséhez.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Területfejlesztés
 
Nagy András - Tipold Ferenc: Az Országos Területfejlesztési Koncepció felülvizsgálatáról - In: Falu Város Régió, 2010. 2-3. sz., 62-65. p.
 
A cikk beszámol a 2005-ben elfogadott Országos Területfejlesztési Koncepció felülvizsgálatára létrejött munkacsoport munkájáról. Sorra veszi a felülvizsgálat során figyelembe vett dokumentumokat, a kiemelt témákat és az ülések eredményeit. Néhány kiemelt témát részletesebben is tárgyalnak a szerzők, többek között az iparpolitikát, helyi gazdaságfejlesztést, térségi versenyképességet, fenntartható térségfejlődést és örökségvédelmet, illetve a területi integrálódás Európába.
 
 
A magyar területfejlesztés megújítása - In: Falu Város Régió, 2010. 2-3. sz., 92-109. p.
 
A területfejlesztésben dolgozó - részben VÁTI-s - szakemberek állították össze a dokumentumot, amely a regionális szintű területfejlesztés jelenét és lehetséges vagy kívánt jövőjét tárgyalja. A szöveg kitér a szakma fontosságára és szükségességére, intézményrendszerére, a területi szintek szerepére, a különböző uniós forrásokra. "Mit kíván" a Magyar Területfejlesztés felkiáltással a maguk 12+1 pontját is megfogalmazták a szakemberek.
 
 
Horkay Nándor: Egy lehetséges új irány: a tisztán hazai forrású magyar területfejlesztési támogatási rendszer mint önálló, szuverén nemzeti fejlesztési alrendszer - In: Falu Város Régió, 2010. 2-3. sz., 110-115. p.
 
A VÁTI Területi Tervezési és Értékelési Igazgatóságán (VÁTI TTÉI) fogalmazódtak meg a cikkben olvasható gondolatok a hazai finanszírozású területfejlesztés egy lehetséges irányával kapcsolatban. Az írás áttekinti az elmúlt évek fejlesztési támogatási rendszerét és a jelenlegi állapotokat. Majd felvázolja azokat az elképzeléseket, melyek szükségesek ahhoz, hogy az intézményrendszer és a működés hatékony legyen, illetve megerősödjön az ehhez szükséges társadalmi, közösségi, szellemi bázis.
 
 
Loris Servillo: Territorial Cohesion Discourses: Hegemonic Strategic Concepts in European Spatial Planning - In: Planning Theory & Practice, September 2010 (Vol. 11, No. 3), p. 397-416.
 
A cikk az EU területi kohéziós célkitűzését járja körül, feltárva azon fontos szerepét is, ami alapján több (térbeli és nem térbeli) politikai gyakorlat is létrejött az Európai Területi Tervezésben. A feltételezés szerint ezek a diskurzusok olyan kulturális konstrukciókként viselkednek, amelyek meghatározzák az uniós intézmények stratégiai szelektivitását és stratégiailag orientálják az érdekeltek magatartását, valamint a politikai döntéshozatali tevékenység szelektív kiszámítását. A tanulmány továbbá feltárja a területrendezés diskurzusok területi kohéziós célkitűzéseivel kapcsolatos tartalmát, elemzi az EU hivatalos irodalmát, kiemeli az általános tendenciákat és a fő irányokat. 4 kategória alapján létrejövő értelmezési keretet határoz meg: elvek, területi dimenzió, stratégiai politikai opciók, és a kormányzás kérdései.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Kitekintés - Csehország
 
Martin Srholec: A Multilevel Approach to Geography of Innovation - In: Regional Studies, November 2010 (Vol. 44, No. 9) p. 1207-1220. 
 
A tanulmány célja, hogy bemutassa, hogyan hasznosítható a többszintű modellezés az innováció földrajzának kutatásában. Mennyiségileg értékeli ki azt a hipotézist, hogy a regionális keretfeltételek meghatározzák a cégek innovatív teljesítményét és ez a hatás eltér a különböző cégeknél. Az értékelésnél a Csehországban harmadjára végzett közösségi innovációs felmérés mikro-adataira támaszkodik. Az eredmények azt mutatják, hogy a regionális innovációs rendszer minősége közvetlenül befolyásolja a cégek innovációjának valószínűségét, és hogy ez a hatás csökken a cég méretével együtt. Ugyanakkor a régiókon belüli szélesebb körű társadalmi adottságok lényeges magyarázó tényezői az innovációnak.
Angol nyelvű cikk!
 
 
René Wokoun, Jana Kourilova, Martin Pelucha, Viktor Kveton: Prospective Future Trends in Urban-Rural Relationships Within the Territorial Agenda of the EU: A Critical Analysis of Implementation with a Special Focus on the Example of the Czech Republic - In: European Planning Studies, November 2010 (Vol. 18, No. 11), p. 1881-1896
 
Az utóbbi években a város-vidék kapcsolatok egyre nagyobb érdeklődést vonzottak szélesebb területen és ügyekben, mint pl. a gazdasági növekedés növekvő polarizációja, vagy a városok és a vidék közötti egyre szélesedő egyenlőtlenségek. Egy másik tényező fogalmi összefüggésben érinti az EU Területi Agenda (TA) végrehajtását is. A cikk elsősorban arra fókuszál, hogy megoldást találjon az EU Területi Agenda égisze alatt a város-vidék közötti kapcsolatok gyakorlati összefüggéseire a Cseh Köztársaságban. Következtetéseit szakértői alapként használták fel a téma elsődleges kutatásában az EU 2009-es cseh elnökségének idejében. A politikai döntéshozatalra való ajánlásokat - mind az EU-ra, mind Csehországra - hosszú távra lehet alkalmazni és a következő időszakban is felhasználni.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Retro
 
Centennial Issue - In: Landscape Architecture, October 2010 (Vol. 100, No. 10)
 
Visszatekintés a magazin kialakulására, részletek a korábbi számokból várostervezés, területi tervezés, parkosítás, zöldtetők kialakítása, temetők, parkok és játszóterek, iskolák, erdők tervezése témákban. A magazin melléklete az 1. szám változatlan reprint kiadása 1910 októberéből.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Forrás:
Hámory Zsófia, Tóth Laura
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ