Területfejlesztési, urbanisztikai szakcikkek – 2012. április

Fejlesztéspolitika
Reisinger Adrienn: Civil/nonprofit szervezetek a kohéziós politikában – elméleti alapok – In: Tér és Társadalom, 2012. 1. sz., 41-65 p.
A tanulmány arra keresi a választ, hogy a régiók kohéziós és fejlesztéspolitikájában milyen szerepet játszanak a civil és nonprofit szervezetek. A szerző tisztázza a fogalmi rendszert, majd elhelyezi ezen szerveződéseket a részvételi demokrácia koncepciójában. Ezt követően részletezi azon területeket és területi dimenziókat, ahol beszélhetünk ezek megjelenéséről. A cikkben megjelennek a téma európai uniós és kelet-közép-európai sajátosságai is.
Regionális tudomány
Gál Zoltán: A pénzügyi tér és a regionális tudomány frontvonalai – Lengyel Imre vitaindító tanulmányának apropóján – In: Tér és Társadalom, 2012. 1. sz.,
Pénzügyi szempontból vizsgálja a cikk a regionális tudomány és a gazdaságföldrajz kihívásait, feladatait, illetve áttekinti és pénzügyi szempontokkal összeveti ezek térkategóriáit. Összefüggéseket állapít meg a tér, a gazdaság és az információk között. Ezekkel kapcsolatban példáka t olvashatunk arra, mikor milyen jelentősége van gazdasági, pénzügyi intézmények elhelyezkedésének, térbeliségének. Természetesen manapság a földrajzi tér mellett belépett szereplőként a virtuális tér is.
Regionális átalakulás a Nyugat-Balkánon – In: Magyar Tudomány, 2012. 4. sz., 386-456 p.
Összeállítás a nyugat-balkáni átalakulásról:
- Államosodás – városhálózat – térszerkezet…
- A gazdaságfejlődés szerkezeti és területi problémái a Nyugat-Balkánon
- A szellemi erőforrások területi egyenlőtlenségei a Nyugat-Balkánon
- A Nyugat-Balkán é saz európai integráció
- A Nyugat-Balkán régió természeti erőforrásai és környezet problémái
Területiség
Miklóssy Endre: A járás és viszontagságai – In: Területi Statisztika, 2012. 2. sz., 102-124 p.
A cikk először a járási rendszer történeti előzményeit tárgyalja, majd bemutatja az elmúlt időszakban kialakult struktúrát. Ezáltal végigkövethető a funkciók időbeli változása. A szerző kitér ezen területi szintek, funkciók, feladatok elméleti, valamint törvényi hátterére.
Bodnár Gábor: Versenyképesség az Európai Unióban : egy lehetséges megközelítés a NUTS 2-es régiók versenyképességének meghatározására – In: Területi Statisztika, 2012. 2. sz., 146-159 p.
A cikk célja, hogy a versenyképesség meghatározásával és vizsgálatával képet nyújtson az Unió, illetve a régió aktuális helyzetéről. Az elméleti háttér felvázolása és a módszertan bemutatása után olvashatjuk az elemzés eredményét a területi versenyképesség, a munkaerő-piac és a társadalmi tőke szempontjából.
Urbanizáció - urbanisztika
Zukunft der Städte: Die Arena der Nachhaltigkeit – In: Raum, 85. sz. (2012. März)
A tematikus összeállítás aktualitását egy hosszútávon ható, de már most is érzékelhető megatrend adta: az urbanizáció felgyorsulása és kiter jedése. Egy 2007-ben készült számítás szerint napjainkban a világ népességének több mint fele városokban él – az előrejelzések szerint 2050-re a városlakók aránya el fogja érni a 70%-ot, (Nyugat-)Európában pedig akár 85%-ot is. A városiasodás ilyen mértékű növekedése számos, a terület- és városfejlesztés számára is fontos problémát vet fel, mint például a környezetterhelési mutatók emelkedése, az energiaigények ugrásszerű növekedése, a külső és belső migrációs változások, a térszerkezet átalakulása, a közlekedési rendszerek terhelésének változása, a gazdasági szerkezet átalakulása, a társadalmi feszültségek erősödése, infrastrukturális szakadék mélyülése. A folyamatok irányítására tudományos és politikai megoldásokat egyaránt találni kell. A szerzők összefoglalják a várható megatrendeket, ismertetik a SAME (Sustainable Urban Metabolism for Europe) kutatási program főbb megállapításait, foglalkoznak az energetikailag fenntartható város tervezési alapelveivel, elemzik a már kialakult multikulturális és multietnikális jellegű nagyvárosokban tapasztalható jelenségeket, ez alapján megkísérlik felvázolni a várható szociális problémákat.
Cikkek:
· Hartmann, Christan – Polt, Wolfgang: Die Stadt als Arena der Nachhaltigkeit = 22-26. pp.
· Schremmer, Christof: Raumstrukturen verändern, um Energieeffiziens zu steigern = 27-31. pp.
· Haas, Reinhard: Last Exit aus der fossilen Ära = 32-34. pp.
· Panwinkler, Tobias: Integration als Nagelprobe sozial nachhaltiger Urbanität = 35-37.pp.
Német nyelvű cikkek!
Stoisser, Doris: Guerilla Gardening: Die milde Form der Anarchie – In: Raum, 85. sz., 38-40. pp.
A városi területek terjeszkedése a természetes zöldfelületek csökkenésével jár. A betonsivatagok elleni fellépés a környezetvédő mozgalmak első programjai között szerepelt. A városok nem hivatalos parkosítására, a közterületek önkéntes-önkényes virágosítására, beültetésére vállalkozó „vadkertészkedés”, a Guerilla Gardening mozgalom gyökerei a 70-es évekre nyúlnak vissza; „hivatalos” jelentkezésük 2000-ben Londonban volt. Napjainkra a világ számos nagyvárosában tevékenykednek, gyakran a törvényesség határait feszegetve. 2011 májusában Bécsben nagyszabású akciósorozattal és „Az anarchia hosszú éjszakája” című rendezvénnyel hívták fel a figyelmet a városi környezetvédelem kérdéseire.
Német nyelvű cikk!
Urban Planning in Africa – tematikus szekció – In: Cities, April 2012 (Vol. 29. No. 2.) p. 155-191.
- Várostervezés a szubszaharai Afrikában: új szerep a városi átmenetben
- Városi növekedés és stratégiai területrendezés a dél-afrikai Johannesburgban
- Gazdasági hatékonyság és társadalmi igazságosság: a tervezés erkölcsi-társadalmi hatásai
- Oktatástervezés Afrika urbánus környezetében
Angol nyelvű cikkek!
Current Research on Cities (különkiadás) – In: Cities, March 2012 (Vol. 29., Sup. 1.) p. S1-S56.
- Bevezetés: új folyóirat az urbanisztikában
- Aktuális városkutatások és hozzájárulásuk az urbanisztikához
- A városok méretének megoszlása: az amerikai városi régiók és nagyvárosi területek
- Kisvárosias területek és urbanizációs folyamatok az Egyesült Államokban
- Népességváltozás az Egyesült Államokban 1960-2010 között
- Katasztrófa- és veszélyhelyzet-kezelési rendszerek a városokban
- A földhasználat szabályozása
Angol nyelvű cikkek!
Közlekedés
Les gares du Grand Paris Express – In: Urbanisme, 382. sz., 43-72. pp.
Tematikus összeállítás Franciaország központi régiójának (Ile-de-France, párizsi agglomeráció) közlekedéshálózat-fejlesztési terveiről, különös tekintettel a vasúthálózatra. A párizsi agglomeráció többszintű kötöttpályás rendszere közel 4 millió utast szállít naponta, összekötve az agglomerációs településeket, a külvárosokat és a központot, szélsőségesen eltérő gazdasági és szociális státusú területeket. Az óriási igénybevételnek és a műszaki infrastrukturális fejlesztéseknek a gyakran százéves épületek egyre nehezebben felelnek meg – a Grand paris Express terv így a közlekedésfejlesztés mellett építészeti elemeket is tartalmaz. A külvárosi szakaszokon az állomások egyben a jellegzetesen városi szociális problémák gócpontjai is, ilyenképpen a társadalmi felzárkóztatási programok potenciális helyszíneiként is szóba jöhetnek. A program környezetvédelmi és várostervezési elemeket is tartalmaz.
Cikkek:
· Zimmermann, Annie – Paquot, Thierry: Un chantier exaltant = 44-47. pp.
· Guyot, Étienne: Une ambition au service des voyageurs = 48-81. pp.
· Barbé, Catherine: Des accélérateurs de projet urbain = 52-53. pp.
· Verent, Valérie: de la station à la gare de métro = 58-60. pp.
· Kaminagai, Yo: Métro parisien: strategie, patrimoine et identité = 61-64. pp.
· Damon, Julien: Pauvres gares… de pauvres = 65.p
· Gargov, Philippe: la gare du père Ubu = 66-67. pp.
· Paquot, Thierry: Qu’est-ce qu’une gare de banlieu? = 68-69.pp.
Francia nyelvű cikkek!
Tervezési folyamatok
Mark Scott-Declan Redmond-Paula Russell: Active Citizenship and Local Representational Politics in Twenty-First Century Ireland: The Role of Residents Groups within Dublin's Planning Arena – In: European Planning Studies, February 2012 (Vol. 20., No. 2.) p. 147-170.
A cikk az állampolgárok és a helyi önkormányzatok kapcsolatát vizsgálja a dublini várostervezési folyamatok esetében. Vizsgálja a szervezetlen és informális gyakorlati megoldásokat, melyek befolyásolják a tervezési eredményeket, valamint következtetést von le az esettanulmányként választott dublini terület példáján keresztül a helyi politikai döntéshozók és a közösségi szereplők tervezésre gyakorolt hatásáról.
Angol nyelvű cikk!
Henrik Gudmundsson-Eva Ericsson-Miles Tight-Mary Lawler-Pelle Enwall-Maria J. Figueroa-Katarina Evanth: The Role of Decision Support in the Implementation of “Sustainable Transport” Plans – In: European Planning Studies, February 2012 (Vol. 20., No. 2.) p. 171-191.
A cikk három különböző tervezési helyzetben – a koppenhágai biciklis közlekedési terv, a stockholmi dugódíj és az angol nemzeti közlekedési stratégia – mutatja be a fenntartható közlekedési tervek végrehajtásának döntéstámogató szerepét. A három eset ábrázolásával, valamint az esettanulmányok értékelésével a szerzők értékelik a döntéstámogatás és a monitoring szerepét a fenntartható közlekedésben, valamint hogy mennyire sikeresek ezek a megoldások.
Angol nyelvű cikk!
Sven Stremke-Ferry Van Kahn-Jusuck Koh: Integrated Visions (Part I): Methodological Framework for Long-term Regional Design – In: European Planning Studies, February 2012 (Vol. 20., No. 2.) p. 305-319.
A hosszú távú regionális tervezés módszertani keretét mutatják be a szerzők egy kétrészes cikkben, melynek első része a három változásmodell tervezési folyamatba való bevezetését tárgyalja. A regionális tervezés növekvő összetettsége, valamint az éghajlatváltozás és az erőforrások kimerülésének aggodalma újjáélesztette a stratégiai gondolkodásról szóló vitát. A területi tervezés és a tájépítészet hosszú távú elképzeléseinek közös összehangolásával a két terület további lehetőségeket használhatna ki.
Angol nyelvű cikk!
Könyvajánló: Yvonne Rydin: The Purpose of Planning. Bristol: Policy Press, 2011. 165 p. – In: European Planning Studies, February 2012 (Vol. 20., No. 2.) p. 365-366.
A könyv elsősorban nem szakemberek, hanem az érdeklődő olvasók számára készült. Célja bemutatni azokat a területeket, amelyek megragadják az átlagemberek figyelmét a tervezésben, miközben elmagyarázza – elsősorban az angol – tervezési rendszer hátterét, valamint a tervezés fontosságát és ennek gyakorlati hasznát.
Angol nyelvű cikk!
Fenntartható fejlődés, környezet
Massimo Battaglia-Tiberio Daddi-Francesco Rizzi: Sustainable Tourism Planning and Consultation: Evidence from the Project INTER.ECO.TUR – In: European Planning Studies, February 2012 (Vol. 20., No. 2.) p. 193-211.
A tanulmány beszámol az Európai Bizottság és az EU társfinanszírozásából létrejött INTERREG IIIC programján belüli ökoturizmus-fejlesztési projekt eredményeiről. A helyi természeti örökség védelmének szükségessége, a turizmusfejlesztési szabályozások más ágazatokkal való integrálása és a környezetvédelmi teljesítmények növelése csak néhány a prioritások közül, amelyek ellentmondásosak lehetnek néha. A cikk ennek érdekében egy elemzési és tervezési módszert mutat be a helyi kormányzás irányelveinek lehetséges támogatására.
Angol nyelvű cikk!
Places and Spaces of Sustainability Transitions: Geographical Contributions to an Emerging Research and Policy Field - tematikus szám – In: European Planning Studies, March 2012 (Vol. 20., No. 3.) p. 367-503.
- Bevezetés: A fenntarthatósági átmenetek helyei és terei: földrajzi hozzájárulások egy kialakulóban lévő kutatáshoz
- A városi közlekedés környezetvédelmi szabályozásai curitibai, göteborgi és hamburgi példákkal
- Alacsony szén-dioxid kibocsájtású városok átalakulási folyamatai: szervezeti formák, tudás és cselekvés
- A globális átmenetek helyi demonstrálása: a fenntarthatóság kormányzati szintű változásai
- Területiség az EU területi kohéziós politikájának stratégiájában és gyakorlatában: a „soft planning” területi kihívásai
Angol nyelvű cikkek!
Forrás: Varju Zsuzsanna, Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ