Területfejlesztési, urbanisztikai szakcikkek – 2011. november

Nyomtatóbarát változat
 
Tematikus ajánló a Dokumentációs Központ szakkönyvtárában megtalálható folyóiratokból
 

Fejlesztés – fejlődés
 
Keller Judit: Heterarchia és fejlődési pályaváltás: új elméleti megközelítés a kistérségkutatásban – In: Tér és Társadalom, 2011. 3. sz., 3-26. p.
 
A tanulmány egy újszerű megközelítést vázol fel a fejlődés vizsgálatában. Alapvetően gazdasági növekedést, gazdasági aspektusokat értenek fejlődés alatt, holott közelmúltbeli kutatások igazolják, hogy a fejlődés helyi, kistérségi szinten is mérhető. A helyi intézményrendszerek fejlettsége, hatékonysága egyértelmű összefüggésben van a fejlődési folyamattal. Ez jó kiindulás lehet a mindenkori közigazgatási reformokhoz, átalakulásokhoz. Ez az új paradigma a regionális fejlődést környezetspecifikus intézményi folyamatként írja le. A tanulmány bemutatja a szemlélet elméleti hátterét – a paradigma lényegét és kritikáját, a hatalmi viszonyokat, az együttműködéseket –, illetve az empirikus vonatkozásokat.
(Folyóiratszám tartalomjegyzéke: http://tet.rkk.hu/index.php/TeT/issue/view/247)
 
 
Agglomeráció
 
Somlyódyné Pfeil Edit: Az agglomerációk jelentőségének változása az államszervezés és a városi kormányzás szempontjából – In: Tér és Társadalom, 2011. 3. sz., 27-59. p.
 
A nagyvárosok és az egyre nagyobb jelentőséget kapó agglomerációk kapcsolatát, együttműködési lehetőségeit, szerepét vizsgálja a tanulmány. A hierarchikus nagyvárosi kormányzásnak is figyelembe kell vennie a környező településeket, területeket. Ez érinti a gazdasági folyamatokat, az intézményrendszerek átalakulását, működését, az igazgatási rendszert. A tanulmány az elméleti aspektusok felvázolása mellett kitér a történelmileg kialakult sajátosságokra, nagy hangsúllyal a rendszerváltozás utáni időkre.
 
 
Nagyvárosok
 
Csomós György: A közép-európai régió nagyvárosainak gazdaságirányító szerepe – In: Tér és Társadalom, 2011. 3. sz., 129-140. p.
 
A tanulmány a régió nagyvárosainak szerepét vizsgálja, kiindulásul a különböző szakirodalmak városvizsgálatait, definícióit említi, illetve pozícionálja őket a világvárosok között. Ezt követően gazdasági mutatók, összehasonlító adatok segítségével térképezi fel gazdaságirányító szerepüket. A kérdés számos különféle adatsorral és mutatóval elemezhető, többek között a vásárlóerő-paritáson mért GDP-vel, a multinacionális vállalatok paramétereivel, illetve a tőzsdék teljesítménye alapján. A vizsgálódások következtetése az, hogy a közép-európai régióban egyértelműen a német és az osztrák városok játszanak vezető szerepet. A Visegrádi Országok közül – bár közel hasonló gazdasági teljesítménnyel rendelkeznek – minden vizsgálati szempont alapján Varsó a legfontosabb központ.
 
 
Michele Acuto: Finding the Global City: An Analytical Journey through the ‘Invisible College – In: Urban Studies, November 2011 (Vol. 48. No. 14.), p. 2953-2973.
 
A mai globális városi építészetben a Sassia Sassen által megfogalmazott global city (világváros) fogalma néhány gazdasági, társadalomtudományi szakember koncepciójával kiegészülve komplex átalakuláson ment át. Ezeket a több tudományágat képviselő szerzőket John Friedmann meghatározása alapján metaforikusan a „világváros-kutatók” láthatatlan kollégiumaként is csoportosítani lehetne. Figyelembe véve ezt a hagyományt, a szerző a cikkben a világváros leírásának különböző elméleti formáit veszi számba, a korai 1900-as évek gyökereitől a mai formákig kronologikus sorrendben, hogy megvitassa a globalizáció és a városok kapcsolatát a várostanulmányokban. Ebben az értelemben a cikk a világváros fogalmát a világhoz való kapocsként definiálja, melyet csak néhány városnak sikerült eddig elérnie.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Önkormányzat
 
Csépainé Széll Pálma: Reform, „újjászervezés”, racionalizálás, hatalomkoncentráció vagy szerves fejlődés? – In: Comitatus, 2011. október, 29-40. p.
 
A cikk szerzője a legaktuálisabb, legtöbbeket érintő felvetésekből indul ki, melyek az önkormányzatisággal kapcsolatosak. A helyi önkormányzatok rendszerváltozás utáni kialakulását és működését vizsgálja először, kitérve a jogi szabályozásra, az európai uniós elvárásokhoz való igazodásra és lehetőségekre, illetve felvetve a legfontosabb szakmai kérdéseket – a kormányzás szintjei, jogvédelem, testületi működés.
 
 
Várostervezés
 
Body-Gendrot, Sophie – Kostelecky, Tomas – Stone, Clarence: Le trois approches de villes européennes – In: Urbanisme, 2011. 380. sz., 65-67 pp.
 
A Rockefeller Alapítvány támogatásával, az Európai Unió égisze alatt, kanadai és egyesült államokbeli kutatók bevonásával nemzetközi kutatássorozat zajlott „Regenerating Urban Neighbourhoods” címmel. Berlin, Leicester, Lille, Manchaster, Párizs, Prága, Rotterdam és Zürich történeti városrészeinek felújítása építészeti, városfejlesztési, politikai és társadalmi kérdések sokaságát vetette fel. A 2. világháború utáni gyors újjáépítések kényszere, az eltérő társadalmi-gazdasági környezet, a globalizációs jelenségek, illetve az uniformizálódó világ elleni tudatos fellépések a hangsúlyozottan nemzeti jellegű projektek támogatásával a 7 vizsgált városban eltérő arányokkal és eredményekkel járt. A cikk összefoglalja a kutatások legfontosabb megállapításait.
Francia nyelvű cikk!
 
 
 
Erling Holden – Kristin Linnerud: Troublesome Leisure Travel: The Contradictions of Three Sustainable Transport Policies – In: Urban Studies, November 2011 (Vol. 48. No. 14.), p. 3087-3106.
 
A fenntartható személyszállítás kérdését leginkább az ingázás kapcsán vizsgálják és háttérbe szorul a növekvő szabadidős utazás vizsgálata. A cikk megvizsgálja, hogy a mindennapi utazásra kidolgozott energiafogyasztási és CO2-kibocsátás csökkentési megoldásoknak van-e és milyen hatása a szabadidős utazásra, három, fenntartható személyszállítás közlekedési elvet tárgyaló tanulmány áttekintésével. A három elv: „sűrűbb” városok tervezése, környezettudatosság és attitűd építése, valamint az információs és kommunikációs technológiák növekedésének támogatása. Eredményeikben azt találták, hogy az elveknek valóban nem várt hatásai vannak, melyek több mechanizmusra utalnak, amely megmagyarázza, miért lép fel ellentétes hatás. Figyelembe kell venni azt is a fenntartható közlekedési politikák esetén, hogy milyen következményekkel jár a közlekedés fejlődése.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Ann Forsyth – Kevin Krizek: Urban Design: Is there a Distinctive View from the Bicycle? – In: Journal of Urban Design, November 2011 (Vol. 16. No. 4) p. 531-549.
 
A cikk a biciklisták szemszögéből vizsgálja a várostervezési kérdéseket. A nemzetközi szakirodalom és a gyakorlat áttekintésével összehasonlítja a biciklisták közlekedési szokásait a gyalogosok és autósok szemszögével. Arra a következtetésre jut, hogy a biciklistáknak olyan jelentős számú egyedi jellemzői vannak, amelyek további vizsgálata szükséges lenne a speciális várostervezés szempontjából. A négy kérdésre összpontosítva – térszerkezet, kerékpáros létesítmények, elemzési és tervezési folyamatok és a részletes tervezés – a cikk kerékpáros-orientált várostervezési keretet és megfontolásokat tárgyal, és hangsúlyozza a várostervezésben a biciklizés szempontjának figyelembevételét.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Räumliche Aspekte von Informations- und Kommunikationstechnologien – In: Informationen zur Raumentwicklung, 2011. 10-11. sz.
 
Az információs technológia fejlődése jelentős változásokat hozott az emberi kapcsolatokban. A mobiltelefonok és az internet széleskörű használata a magánéleti szokásokat és a hivatalos ügyintézést is átalakította, s mindez a térhasználatot és a lakossági mobilitást is befolyásolja. Fontos ismertetőjegy lett az egyes települések informatikai és telekommunikációs lefedettsége, a településmarketing meghatározó elemévé vált az internetes elérhetőség. Az új technológiák a tervezési folyamatokban is megjelentek, lehetővé téve a rugalmasabb feladatmegosztást, az azonnal adaptálható véleményezést és a széles körű társadalmi egyeztetést. A térinformatikai alkalmazások a városfejlesztés, az építésigazgatás, a közlekedéstervezés és a logisztika területein is megjelennek. A tanulmányok szerzői elsősorban elméleti nézőpontból tekintik át a kérdéskört.
Cikkek:
  • Hatzelhoffer, Lena [et al.]: Verändern die neuen IuK-Technologien die europäische Stadt?
  • Stegbauer, Christian: Eine neue räumliche Ordnung? Wie das Internet mit Raum und Zeit verschmilzt
  • Henckel, Dietrich: Beschleuningung – Effizienzsteigerung oder Zeitverlust?
  • Lenz, Barbara: Verkehrsrelevante Kundewünsche?
  • Lübcke, Maren – Lürs, Rolf – Rütschle, Dorothée: Die Zukunft der Stadtentwicklung: onléine und partizipativ?
  • Pflüger, Frank – Dieckmann, Andreas – Stachelhaus, Thomas: Digitale soziale Neztwerke in der Stadt
  • Fuhrich, Manfred: Die Gegenwart von Vergangenheit und Zukunft im Quartier
Német nyelvű cikkek!
 
 
Gazdaság/fejlesztés
 
Upgrading Local Economies in Central and Eastern Europe? The Role of Business Service Foreign Direct Investment in the Knowledge Economy – tematikus szám – In: European Planning Studies, September 2011 (Vol. 19., No. 9.), p. 1581-1690.
 
- Bevezetés: Helyi gazdaságok felemelkedése Közép-és Kelet-Európában? A közvetlen külföldi befektetésű üzleti szolgáltatások szerepe a tudásalapú gazdaságban
- Üzleti szolgáltatások kiszervezése Közép-és Kelet-Európában: néhány elméleti és gyakorlati szempont
- Közvetlen külföldi beruházások az üzleti szolgáltatásokban: a Visegrádi Négyek régió átalakítása tudásalapú gazdasággá?
- A szoftverfejlesztés beágyazottsága Ukrajnában
- Krakkó külföldi üzleti szolgáltatási eljárásai
- Középkategóriás egyetemek tudástranszfer szerepe a nagyvárosokon kívüli régiókban Közép-Kelet-Európában
Angol nyelvű cikkek!
 
 
George Petrakos – Dimitris Kallioras – Ageliki Anagnostou: Regional convergence and growth in Europe: understanding patterns and determinants – In: European Urban and Regional Studies, October 2011 (Vol. 19., No. 4), p. 375-391.
 
A cikk a regionális konvergencia és növekedés meghatározó mintáit vizsgálja elméleti elképzelésekkel és illusztrált gyakorlati elemzésekkel Európa területére. Az elemzés kiterjed az Európai Unió 249 NUTS II régiójára az 1990–2003 közötti időszakban. A szerzők vizsgálatukban megállapítják, hogy a regionális különbségi tényezők egyre erősebbek, és végül dominánssá válnak a fejlettség magasabb szintjein. A regionális növekedési modell alapján az olyan tényezők, mint agglomerációs gazdaságok, a földrajz, a gazdasági integráció és a gazdasági szerkezet a hátrányos helyzetű térségekben általánosan kedvezőtlen gazdasági környezetet generál. Egy ilyen környezet kérdések és dilemmák elé állítja a szabályozást, ezzel elősegítve a növekedést és a területi egyenlőtlenségek csökkentését az Európai Unióban.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Ali˙ye A. Akgün – Tüzi˙n Baycan-Levent – Peter Nijkamp-Jacques Poot: Roles of Local and Newcomer Entrepreneurs in Rural Development: A Comparative Meta-analytic Study – In: Regional Studies, October 2011 (Vol. 45., No. 9.) p. 1207-1223.
 
Újabb kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy a korábbi megállapításokkal ellentétben nincs különbség az újonnan jött és a helyi vidéki vállalkozók között a területfejlesztés megújításának elősegítésében. A szakirodalom jelentős része a néprajzi esettanulmányok alapján készült; így a fő jellemzők egyesítése és ellenőrzése növeli az ilyen jellegű tanulmányok megállapításainak összehasonlíthatóságát, és lehetővé tesz bizonyos általánosításokat. A statisztikai eredmények azt mutatják, hogy az újonnan jött vállalkozók viszonylag idősebbek, képzettebbek és több mezőgazdaságon kívüli vállalkozásban érdekeltek és úgy tűnik, hogy elsősorban a vidéki életmód vonzza őket. Sok esetben ők nem közvetlenül a gazdasági fejlődés elindítói, de hozzájárulásuk a fizikai tőkefelhalmozáshoz nagyobb, mint a helyieknek.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Városfejlesztés
 
Marjana Johansson – Jerzy Kociatkiewicz: City festivals: creativity and control in staged urban experiences – In: European Urban and Regional Studies, October 2011 (Vol. 19., No. 4), p. 392-405.
 
Városi ünnepségek: kreativitás és kontroll a megtervezett városi eseményekben. A globális piacon a város célja, hogy a fogyasztók számára egyedi profilt képviseljen. Különösen a városi fesztiválok váltak olyan népszerű szervezeti formává, amelyek alkalmasak arra, hogy tapasztalati megismerés révén reklámozzák önmagukat. A fesztiválokat gyakran stratégiailag is úgy tervezik meg, hogy erősítsék a különleges város benyomást, ahol a gazdaság sikerének alappillére az egyediség. A tanulmány célja, hogy a Stockholmi Kulturális Fesztivál és a varsói Nowy Kercelak Vásár gyakorlati példájának elemzésével megállapítsa, ezek a rendezvények potenciálisan hogyan segítik elő a városi tér újragondolását és a városi identitás újraformálódását. A szakterület fogalomalkotóinak meghatározásai segítségével a cikk felméri a városi gyakorlatok újraformálásának lehetőségét a fesztiválok kivitelezése és a lehetséges kreativitás szemszögéből.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Robert C. Kloosterman-Jan Jacob Trip: Planning for Quality? Assessing the Role of Quality of Place in Current Dutch Planning Practice – In: Journal of Urban Design, November 2011 (Vol. 16. No. 4) p. 455-470.
 
A cikk két projekt, az amszterdami Zuidas városrész és a rotterdami Central Station területének példáján keresztül mutatja be a quality of place (kb. a terület rangja) fogalmi kérdéseit a jelenlegi holland tervezési gyakorlatban. Az utóbbi években a vonzó városi környezet egyre inkább a helyi versenyképesség tényezőjévé vált a globalizálódó világban. Nevezetesen Richard Florida és Charles Landry hangsúlyozták a quality of place fontosságát. A gyakran kritizált, de ennek ellenére széles körben elterjedt elképzeléseik következtetései a jelenlegi tervezési gyakorlatról azonban nem egyértelműen világosak, különös tekintettel a nagyszabású felújítási területekre, ahol a quality of place szándékai ütközhetnek a rövid távú profitcélokkal. A cikk a két projekt alapján elemzi az állami és magánszereplők észrevételeit a quality of place-ről, valamint szerepéről a komplex döntéshozatali folyamatokban. A tervek vizsgálata és a projektekben érintett kulcsfontosságú szereplőkkel való interjú alapján vizsgálja a köz- és magánszereplők felelősségét.
Angol nyelvű cikk!
 
 
David Chapman: Engaging Places: Localizing Urban Design and Development Planning – In: Journal of Urban Design, November 2011 (Vol. 16. No. 4) p. 511-530.
 
A cikk a várostervezés és városfejlesztési tervezés helyi alkalmazásának kérdéseit járja körül. A jól megtervezett és emberbarát helyek értéke jól ismert, és erre sok példa van. Azonban gyakran a meglehetősen egyszerű, de kellemes helyek minősége fokozatosan csökken, nem tudatos szándékkal, hanem a progresszív erózió, vagy a bomlási folyamatból eredő sok kisebb mulasztás miatt. A szerző bemutatja a különböző munkaérdekek, valamint a különböző térbeli és időbeli skálák közötti integráció kihívásait. Arra a következtetésre jut, hogy a hatékonyabb elemzési és értékelési folyamatok – a nyilvánosság bevonásával – olyan tudásbázist nyújthatnának, amely elősegíti az integrált stratégiai tervezést és fejlesztést. A lokalizmus újjáéledése új lendületet ad a várostervezésben a további innovációs és kezdeményezési lehetőségeknek.
Angol nyelvű cikk!
 
 
Környezet
 
Low Carbon Cities (45th ISOCARP World Congress Porto, Portugal 18-22 October 2009) – tematikus szám – In: Cities, December 2011 (Vol. 28., No. 6), p. 495-582.
 
- Bevezetés: Alacsony szén-dioxid-kibocsátású városok
- Éghajlatváltozási szabályozás Brazíliában
- Alacsony szén-dioxid-kibocsátású városok: Broward megye (Florida, USA) esete
- Ho Si Minh város városfejlesztési stratégiája az éghajlatváltozás mérséklésére
- Népsűrűségi dilemma: javaslat intelligens növekedési elvek bevezetésére Catania burjánzó területén (Olaszország)
- Fenntartható városi tervezés Hollandiában
- Alacsony szén-dioxid-kibocsátás és ellenálló ház: Hashtgerd (Irán) újvárosának 35 hektáros területe
- A megújuló energiaellátás és az energiakereslet területi összehasonlítása az alacsony széndioxid-kibocsátású települések esetén
- Az új energia- és természeti erőforrások vizsgálati módszere: esettanulmányok Genfből
- Alacsony szén-dioxid-kibocsátási előírások ösztönzése LETS(local exchange trading systems– „kalákakör”) alapján
 
Angol nyelvű cikkek!
 

 
Szerkesztőségünk ajánlja
- további szakmai folyóirataink -
Ön-Kor-Kép – 2011. 8-9. sz.
 
  • A jövőben is megmarad az önkormányzás joga
  • Legyenek elérhetőek az uniós források
  • Elfogadták a Széll Kálmán tér átépítési tervét
  • Közbringa program
 
Environment, Development and Sustainability – 2011. 5. sz.
 
  • Social cost of environmental pollution and application of counter measures through clean development mechanism: in the context of developing countries
  • The contribution of landscape ecology to sustainable land use research
 
Közlekedéstudományi Szemle – 2011. 5. sz.
 
  • A közútjainkra irányuló vagyongazdálkodás egyes időszerű feladatai, külföldi tapasztalatokra is támaszkodva
  • Klímaváltozás és a bioüzemanyag-előállítás összefüggései Magyarországon
 
 
 
Forrás: Varju Zsuzsanna, Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ