Területfejlesztési, urbanisztikai és építészeti szakcikkek - tematikus ajánló 2010. május

Közigazgatás
Perger Éva: Az EU "regionális" támogatások hatása a területi decentralizáció folyamataira - In: Comitatus, 2010. 1-2. sz., 3-20. p.
A cikk a strukturális alapok felhasználását és az ezzel szorosan összefüggő közigazgatási fejlődést, korszerűsítést vizsgálja. Az alapok felhasználáshoz kapcsolódó feltételek erősen befolyásolták az államok közigazgatási fejlődését, alakulását. Az új tagországok berendezkedése centralizált jellegű, így az uniós források felhasználása is e modell mentén alakult - bár ennek jellege, szintje változó. Mivel a programok végrehajtása erősítette a központi szervek szerepét, 2007 után a cél a decentralizált működés volt. Ezt nem sikerült maradéktalanul végrehajtani, érdemi változás Csehországban és Lengyelországban történt csak ez ügyben. A cikk a különböző uniós programok működési mechanizmusét, közigazgatásra, területi fejlődésre való hatását vizsgálja. Mostanra ismét a centralizáltság látszik felülkerekedni, a különböző partnerségi együttműködések elhalnak.
Agg Zoltán: Mi értelme van a megyerendszer vizsgálatának? - In: Comitatus, 2010. 1-2. sz., 21-34. p.
A megyerendszert vizsgáló tanulmány elején a szerző leszögezi, hogy a parlamenti választások eredményei általában tükröződnek az önkormányzati választásokon. Időről időre felmerül a megyerendszer megszüntetésének, s helyette egy nagyobb léptékű, regionális közigazgatási rendszer kialakításának ötlete. A cikk ezt a lehetőséget vizsgálja több aspektusból. A történelmi közigazgatási áttekintés után a 90-es években körvonalazódó tervezési-statisztikai régiókat ismerteti a tanulmány. Vizsgálja a különböző területi szinteket, azok máig nem tisztázott funkcióit, székhelyeit. Végül igazolódni látszik, hogy jelenleg a megye az a szint, amely megfelel a mai Magyarország közigazgatási feladatainak, lehetőségeinek. A szerző szerint idő kell - akár évtizedek - a regionális szint megerősödéséhez, a változtatás hatásainak vizsgálatához.
Ötletbörze: a Parlamentbe jutásra esélyes pártok tervei az önkormányzati rendszerről - In: ÖnKorKép, 2010. 3. sz. 4-7. p.
A folyóirat összefoglalta, hogyan vélekednek a most megválasztott parlamenti pártok az önkormányzati rendszerről, milyen változásokat tartanak szükségesnek.
Díjak
Átadták a Pro Régió díjakat - In: ÖnKorKép, 2010. 3. sz., 26. p.
Március 15-e alkalmából Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter átadta a Pro Régió díjakat, melyben ezúttal két VÁTI-s kollégánk is részesült. A folyóirat ismerteti és bemutatja a díjazottakat - köztük Barkóczi Zsoltot és Csalagovits Imre Jánost.
Ybl Miklós-díj - 2010 - In: ÖnKorKép, 2010. 3. sz., 28. p.; Magyar Építőipar, 2010. 2. sz., 60. p.
A folyóirat ismerteti a március 15-e alkalmából Ybl Miklós-díjban részesültek névsorát és tevékenységét.
Építésügy
Holló Csaba: Szakmai szervezetek az építésügyben - In: Magyar Építőipar, 2010. 2. sz., 76-78. p.
A szerző cikkében részletes elemzését adja a szakmai szervezetek működésének, kialakulásának, múltjának, jellegének. Kitér a szakmai egyesületekre, civil szerveződésekre, kamarákra. Utóbbiak szerepét részletesebben tárgyalja az írás - mint az egyéni érdekek képviseletének megnyilvánulását. Végül külföldi, követendőnek tartott példákról olvashatunk.
Tax Ágnes: Szalma, ház, komfort - In: környezetvédelem, 2010. 2. sz., 18-19. p.
Egyre több forrásból hallani a szalmabálákból épült házakról. Amerikában és Európa egyes részein elterjedt a szalma mint építési alapanyag, nálunk mostanság kezdenek felfigyelni rá. 2009 óta minősített szalmabála-ház szerkezet is létezik hazánkban. A témával kapcsolatban felmerülő kérdésekre kapunk válaszokat a szakemberekkel készített interjúban.
Területfejlesztés, urbanisztika
Post-socialist transformations and uneven urban and regional change - tematikus szám - In: European Urban and Regional Studies, April 2010 (Vol. 17, No. 2) p. 115-220.
- Szerkesztőségi közlemény: Poszt-szocialista átalakulások, egyenlőtlen városi és regionális változások
- Egyenlőtlen átalakulások: tér, gazdaság és társadalom az államszocializmus bukása után 20 évvel
- A poszt-szocializmus szelleme: Közös terek és a változatosság megteremtése
- Ukrajna eltérő tér-gazdasága: A narancsos forradalom utáni szovjet fejlesztési modellek és a regionális pályák
- Poszt-szocialista energiareformok kritikai nézőpontból: Bonyolult határok, mérlegek és a változás pályái
- Megbirkózás az átmeneti időszak szociális következményeivel: mindennapi élet a Szovjetunió felbomlása utáni Oroszországban ás Ukrajnában
- Migráció és egyenlőtlen fejlődés a kibővített Európai Unióban: Apaság, a nemek közötti megosztottság és a férfi bevándorlók hazai kötelességei
Angol nyelvű cikk!
Judit Bodnar-Virag Molnar: Reconfiguring Private and Public: State, Capital and New Housing Developments in Berlin and Budapest - In: Urban Studies, April 2010 (Vol. 47, No. 4) p. 789-812.
A tanulmány bemutatja, hogy az új tervezett építési fejlesztés hogyan járult hozzá az állami és magán terek szerkezetének átalakításához a kortárs Berlinben és Budapesten - két olyan városban, ahol a globalizációt jelentős politikai és gazdasági átalakulás bonyolította az elmúlt két évtizedben. A cikk igénybe veszi és kibővíti a zárt közösségekben folyt kutatásokat, hogy egy összefüggő megközelítést alakítson ki, amely jobban rögzíti e lakhatási forma nemzetközi változatait és a köz-és magánszféra tereinek, szereplőinek és stratégiáinak kölcsönhatását. Ezen a szemponton keresztül demonstrálja, hogy hogyan és miért térnek el a lakásépítési fejlesztések Berlinben és Budapesten a leggyakrabban tárgyalt szakirodalmi példáktól és egymástól is. Az összehasonlító esettanulmány kiemeli, hogy a lakásépítés kiváló kutatási alapot nyújt az állami átszervezés megragadására és a köz- és magánszféra összetettségének bemutatására helyi szinten.
Angol nyelvű cikk!
Környezet
Forest transitions - tematikus szám - In: Land Use Policy, April 2010 (Vol. 27, No. 2) p. 95-179.
- Újraerdősítés: bevezetés
- Újraerdősítés: átfogóbb elméleti szerkezet
- Földhasználat váltás: társadalom-ökológiai visszacsatolás vs. társadalmi-gazdasági változás
- A regionális egymásrautaltság és az újraerdősítés: a helyettesítő erdőirtás korlátozza a a helyi érvénytelenítések jelentőségét
- Urbanizáció, energialétra és újraerdősítés India emelkedő gazdaságában
- Nagyvárosi fölterület-változási tudomány: kutatási keret a trópusi és szubtrópusi erdők helyreállításáról városi régiókban
- A holocéntól az 'antropocénig': a felszínborítás változásának történelmi változásai Dél-Amerika délnyugati részén az elmúlt 15 ezer évben
- Új vidékiség: globalizáció, parasztok és a tájak paradoxona
- Fenntarthatóság és újraerdősítés Yucatán déli részén: tájépítészeti megközelítés
Angol nyelvű cikk!
Wind power planning, landscapes and publics - tematikus szám - In: Land Use Policy, April 2010 (Vol. 27, No. 2) p. 180-254.
- Szélenergia-tervezés, tájkép és közvélemény
- A tengeri tájkép által érintett part menti szélenergia fejlődése az Északi-tenger német partján
- Partközeli szélenergia - védett tengeri tájkép, környezetvédelmi hozzáállás, és technokrata tervezési perspektíva
- A közösségi tulajdon befolyásolja a közvéleményt a szélenergiáról? Esettanulmány Délnyugat-Skóciából
- A szélerőmű farmok tájképe, helyi jellemzői és a tervezési folyamat eredményei a vidéki Angliában
- Szélenergia, tájkép és stratégiai területrendezés - elfogadható helyek építése Walesben
- A szélenergia tájak területi elemzése Dániában
- Szélenergia-tervezés Franciaországban: az állami szabályozástól a helyi tervezésig (hivatkozás egy 2009-es cikkre)
- A szélenergia-fejlesztés regionális területrendezése Németországban és nemzeti alkalmassági feltételek eltérése a takarmány-árakban: esettanulmány Nyugat-Szászországban
Angol nyelvű cikk!
Urban sprawl and climate change: A statistical exploration of cause and effect, with policy options for the EU - In: Land Use Policy, April 2010 (Vol. 27, No. 2) p. 283-292.
A tanulmány röviden kiértékeli a közlekedésből származó kibocsátások és a városi földhasználat közötti kapcsolatot, valamint kielemzi az összefüggést a közlekedési széndioxid-kibocsátás, a GDP, a népességi adatok és a földhasználat-változási adatok között (utóbbi az 1990-2000 közötti EU-tagországokra vonatkozó adat a CORINE adatbázisból). Arra a következtetésre jut, hogy a közlekedési széndioxid-kibocsátás és a mesterséges terület növekedése között sokkal erősebb az összefüggés, mint a széndioxid-kibocsátás és a GDP-adatok vagy a népesség között. A dokumentum állítja, hogy ez az összefüggés elég erős ahhoz, hogy földhasználaton alapuló irányelvek mentén lehessen a széndioxid-kibocsátást csökkenteni.
Angol nyelvű cikk!
Klímakutatás - tematikus szám - In: Földgömb, 2010. 3. sz.
A földrajzi magazin ezúttal a klímakutatásnak szentelte legújabb számát. Különböző konkrét helyekről, jelenségekről számol be a folyóirat, ahol tetten érhető a klímaváltozás hatása: horvátországi Velebit-hegység, afrikai Namib-sivatag, Antarktisz, Kárpátok. A képes beszámolókon kívül történeti-szakmai írások is olvashatóak a magazinban.
Forrás:
Hámory Zsófia, Tóth Laura
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ