Területfejlesztési és urbanisztikai szakcikkek - tematikus ajánló 2008/12

Nyomtatóbarát változat

Környezetünk

 
Tíz év alatt húsz százalék kibocsátás-csökkentés - In: Uniós Értesítő, 2008. 9. sz., 1-2 p.
 
Az Európai Bizottság egy jogszabálycsomagot kíván elfogadni várhatóan még idén, amely a 20 %-os energiahatékonyság-javítást, megújuló energiaforrások nagyobb felhasználását, a károsanyag-kibocsátás 20-30 %-os csökkentését tűzi ki célul. Az EU-tagállamok átlagosan 8,5 %-ban használnak megújuló energiákat. A személygépkocsik szén-dioxid-kibocsátását maximálnák a jövőben, az eddigi korlátozásokat így még szigorúbbá téve. A cikk egy felmérés eredményeit is közli, melyből megtudhatjuk, a tagállamok lakosai hogyan viszonyulnak a klímaváltozás okozta problémákhoz, mit tesznek ők maguk.
 
 
Monostori Katalin - Hőrich Balázs: Környezettudatosság: attitűd vagy cselekvés? - In: Szociológiai Szemle, 2008. 2. sz., 57-86 p.
 
Egy kutatás eredményeit olvashatjuk, mely azt vizsgálta, hogy a lakosság mennyire figyel tudatosan a környezetvédelemre, azon belül is a szelektív hulladékgyűjtésre. A szerzők arra kívántak rámutatni, hogy a szakmai munka során és a döntéshozatalkor nem vagy nem kellőképpen veszik figyelembe a társadalom elvárásait, az ott kifejtett hatást. A kutatás a következő aspektusból vizsgálta a kérdést: attitűd és cselekvési, fizetési hajlandóság, közösség bizalom, szankciók ereje, informáltság szerepe, nyitottság, életmódbeli szokások, életkor, jövedelem, nemek jelentősége, vallásosság. Az összegzésben többek között a magyar társadalom áldozatvállalási hajlandóságának alacsony szintjére hívják fel a figyelmet.
 
 
Régiók, térségek
 
A nagyváros és környéke a kistérségi rendszer szempontjából, I. - In: Területi Statisztika, 2008. 5. sz., 524-543 p.
 
A terjedelmes tanulmány egy, a Regionális Operatív Program keretében végzett kutatás eredményének publikálásra szánt változata. A nagyvárosi térségek problémái, jellemzői kapcsán olvashatunk a hazai önkormányzati rendszerről, a hazai és nemzetközi szakirodalom állásfoglalásairól, a közszolgáltatási feladatok ellátásáról.
 
 
Loydl Tamás: A település és térségének kapcsolata a Közép-magyarországi régió példáján - In: Comitatus, 2008. 6. sz., 3-23 p.
 
A vitaindítónak szánt tanulmány a településügy legfontosabb kérdéseit vizsgálja. A szerző igyekszik tisztázni a tér, település, térség fogalmak jelentéseit, definícióit. A legfőbb problémát abban látja, hogy hazánkban a "tér kettészakadt", egyrészt beszélünk településről (város és község), másrészt térségről (terület). A megoldás az egységes térszemlélet visszaállítása lehet.
 
 
Balogh András: Apró önkormányzatok - nagy gondok - In: Comitatus, 2008. 6. sz., 55-66 p.
 
A tanulmány az aprófalvak társadalmi-gazdasági differenciáltságát elemzi - kérdőíves felmérés segítségével. 2006-ban valamennyi 500 főnél kisebb település önkormányzatához eljuttatták a kérdőívet, mely a polgármesterek véleményét mérte fel saját településükről. A grafikonokból, táblázatokból látható válaszok azt a képet erősítik, hogy az aprófalvas településállomány nem egységes. Egyértelműen kirajzolódott egy éles határvonal a nyugat-dunántúli kistelepülések és a többi aprófalvas körzet között.
 
 
Aprófalvak az ezredfordulón - Tematikus szám - In: Ezredforduló, 2008. 3. sz.
 
"Kistérségek lépéskényszerben" címmel rendezett konferenciát az MTA Stratégiai Tanulmányok programja és a Párbeszéd a Vidékért Egyesület 2008 februárjában. A folyóirat az itt elhangzott előadásokat közli:
  • Glatz Ferenc: Aprófalvak, kistelepülések, rendszerváltás
  • Kovács Katalin: (Kis)falvak és lakóik Magyarországon
  • G. Fekete Éva: Az aprófalvak gazdasági lehetőségei
  • Hamar Anna: Vidékfejlesztés és területhasználat
  • Virág Tünde: Szegénység és gettósodás
  • Váradi Monika Mária: Kisiskolák és "reformok"
 
 
Területfejlesztés
 
Evert Meijers: Summing Small Cities Does Not Make a Large City: Policentric Urban Regions and the Provision of Cultural. Leisure and Sports Amenities - In: Urban Studies, October 2008 (Vol. 45 No. 11), 2323-2342 p.
 
A tanulmány azt kutatja, hogy egy többközpontú városi régió ki tudja-e használni nagyvárosi méretének előnyeit, amelyekkel egy hasonló kiterjedésű egyközpontú nagyvárosi régió rendelkezik. A kérdést a kulturális, szórakozási és sportellátás kényelmességének szemszögéből tanulmányozza. Egy összehasonlító táblázatban 42 holland régió helyzetét modellezi. A régiók különbségei a népesség nagysága, a látogatók mennyisége és a jövedelem kapcsán azt mutatják, hogy minél inkább policentrikus egy régió, annál kevesebb kulturális, sport és szórakoztatási lehetőséggel rendelkezik.
 
 
Kunsttempel statt Stahlfabriken Die Kulturalisierung der Stadtentwicklung - In: RAUM 2008. szeptember, 42-44 p.
 
A cikk szerzője összefoglalja a városfejlesztések azon következményeit, melyek a struktúraváltáshoz köthetők. A bevezetőben bemutatja, hogyan vezetett az út a strukturális válságba került települések kulturális várossá alakulásához. (Európa Kulturális Fővárosa, UNESCO Világörökség helyszínek) Az újabb trendeket érzékelteti a cikk írója, valamint bemutatja az egyes struktúraváltáson átesett települések tapasztalatait az átalakítás hatásairól.
 
 
Az ázsiai város- és területfejlesztés legújabb trendjei - tematikus szám - In: Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung, 2008. 8. sz.
 
A tematikus szám az ázsiai város- és területfejlesztés legújabb trendjeit dolgozza fel. A mostani számban angol nyelven is olvashatunk cikkeket, miután a szerzők között jelentős számban képviseltetik magukat ázsiai szakértők is.
 
A főbb témák:
  • Megaurbanisierung in Asien. Entwicklungsprozesse und Konsequenzen stadträumlicher Reorganisation
  • The evolution of spatial planning for Beijing
  • Die Köpfe des Drachen. Kontinuität und Wandel in der Stadt- und Regionalentwicklung der VR China
  • Wachstum und Schrumpfung in Ost- und Südostasien. Herausforderungen des demografischen Wandels im Zeichen des "Gänseflug-Modells"? Japan als Trendsetter neuer urbaner Entwicklungen?
  • Spatial strategies and actions for Taiwan
  • Challenges for a balanced and sustainable development in Japan
  • Transborder regional development and inter-city networking in Northeast Asia
  • Herausforderungen des asiatischen Jahrhunderts für die Raumentwicklungspolitik in Deutschland
 
 
Winfried Flüchter: Wachstum und Schrumpfung in Ost- und Südostasien Herausforderungen des demografischen Wandels im Zeichen des "Gänseflug-Modells"? Japan als Trendsetter neuer urbaner Entwicklungen? - In: Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung 2008. 8. száma, 485-496 p.
 
A szerző bevezetőjében a délkelet-ázsiai térség országainak gazdasági különbségeit vizsgálja az életciklus-modell és egy szemléltető modell alapján. Az egyes államokat különböző mutatók alapján sorolja be a cikk írója különböző státuszokba, és arról értekezik, hogy vajon Japán vezető szerepét a régióban átveheti-e Kína. A gazdasági fejlődés modelljén túl szembeállítja azt a demográfiai növekedés modelljével is (utal a gazdasági fejlettség és a népességcsökkenés, elöregedés párhuzamára és paradoxonjára). Végül elemzi Japánban a városok demográfiai fejlődés folyamatait és összefoglalja az urbanizációs trendeket (szuburbanizáció, reurbanizáció és városközpont revitalizáció).
 
 
Won Bae Kim: Transborder regional development and inter-city networking in Northeast Asia - In: Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung 2008. 8. száma, 515-522 p.
 
A szerző rövid cikkében összefoglalja a jelenlegi délkelet-ázsiai térségben található határon átívelő együttműködések formáit. Példákkal szemlélteti az egyes együttműködéseket, illetve ezek eredményeit és eredménytelenségeit, utalva a problémákra (politikai együttműködés hiánya az államok szintjén, nem egyenlő részvétel vagy éppen kevésbé fejlett térségek találkozása a kooperáció során).
 
 
Önkormányzat
 
Rácz Szilárd: Önkormányzatok! Helyzet van?! - egy pécsi konferencia ajánlásai - In: Területi Statisztika, 2008. 5. sz., 626-633 p.
 
A 2008. májusában, Pécsett rendezett Önkormányzatok gazdálkodása - helyi fejlesztés című konferenciáról számol be a szerző. A Pécsi Tudományegyetem Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskolája által szervezett rendezvény hozzászólásaiból ismertet néhányat az írás.
 
 
Építészet
 
Vélemények a tervezés helyzetéről - In: Országépítő, 2008. 3. sz., 2-13 p.
 
A folyóirat kérésére neves építészek nyilvánítanak véleményt az építészeti tervezés helyzetéről. Az interjút, előadást vagy írást közreadó építészek: Makovecz Imre, Patartics Zorán, Kapy Jenő, Miklóssy Endre, Sáros László.
 
 
Építészeti múzeumok - tematikus szám - In: Műemlékvédelem, 2008. 4. sz.
 
A folyóirat az építészeti múzeumokat veszi sorra:
  • Építészeti múzeumok a földkerekség országaiban
  • Az Építészettörténeti Múzeum
  • Az Országos Magyar Műszaki Múzeum és a műszaki muzeális gyűjtemány fejlődése hazánkban
  • Szubjektív gondolatok a Mesteriskola 1986-os felvételi pályázata kapcsán
  • A Magyar Építészeti Múzeum idén ünnepli alapításának 40. évfordulóját
  • A Magyar Építészeti Múzeum kiállításai 1969-2008
 
 
Sebők Péter - Szabó Balázs: A Gozsdu Udvar átépítése (2002-2008) - In: Magyar Építőipar, 2008. 5. sz., 170-176 p.
 
A városrehabilitációs fejlesztések példamutató megnyilvánulásának nevezi a cikk szerzője a Gozsdu Udvar megújulását. Áttekintést kapunk a sajátos épületegyüttes történetéről, illetve a felújítás koncepciójáról, menetéről, eredményéről.
 
 
Ahmed M. Salah El-Dien Ouf: Lower and Higher Urban Quality Cycles in Urban Heritage Areas: Rejuvenation vs. Conservation - In: Journal of Urban Design, October 2008 (Vol. 13 No. 3), 403-414 p.
 
A városok örökségvédelmi területei szerte a világon az elhanyagolás és rendbehozatal körforgását szenvedik el hol szándékosságnak, hol pedig a gazdasági nehézségeknek, esetleg a kiegyensúlyozatlan technikai, társadalmi vagy politikai fejlesztések ideológiai fókuszának köszönhetően. Az 1900-as évek közepén a modernizmus szükségtelennek tartotta az eredeti állapotok megőrzését, és csak a posztmodern gondolkodás bírt azzal a szimpatikusabb megközelítéssel, hogy a városi örökség megóvása csökkenti a modern nagyvárosok "otthontalanságát". A szerző arra az álláspontra helyezkedik Sharjah City példáját vizsgálva, hogy a várostervezőknek a magasabb és az alacsonyabb minőség, és nem az elhanyagolás és felújítás körforgásával kell számolniuk a gyorsan urbanizálódó fejlődő nagyvárosokban.
 
 
Társadalom
 
Global Circulation and Territorial Development - tematikus szám - In: European Planning Studies, August 2008 (Vol. 16 No. 7)
 
-     Globális körforgás és területfejlesztés
-     A társadalomutániság szép új világa
-     Ruhaüzletek Lengyelországban, Lódz régiójában
-     Délkelet Brabant (Hollandia)
-     Globalizáció és önkormányzati igazgatás két ázsiai városban (Pune, India; Cebu, Fülöp-szigetek)
-     Magyarország mint nemzeti régió az EU-ban, a globalizáció korában
-     A nemzetközi turizmus gazdasági hatásai a helyi fejlődésre az inka útvonalak környékén, Peruban és Bolíviában
 
 
The Environment and Disability: Making the Connections - tematikus szám - In: Local Environment, August 2008 (Vol. 13 No. 6)
 
-     A környezet és az akadályozottság kölcsönhatása
-     Közlekedés: az akadályozó környezet kihívása
-     A városi környezet és a fenntartható öregedés: kritikus kérdések és értékjelzések
-     Rejtett vélemények: tanulási nehézségekkel rendelkező emberek részvétele a nyilvános nyílt terek megtapasztalásában
-     Fenntarthatóság és a magában foglalt tervezés: tudás kérdése?