Klímabarát települések – Elmélet és gyakorlat

Nyomtatóbarát változat
Antal Z. László (szerk.): Klímabarát települések – Elmélet és gyakorlat. Pallas Kiadó, 2008

"Az éghajlatváltozás egy olyan súlyos betegséghez hasonlítható, amelynek következményeit ma már minden ember és minden társadalom közvetlenül megtapasztalhatja. E súlyos és egyre súlyosabbá váló betegség oka – mai tudásunk szerint – a megfékezhetetlen növekedés, amelynek csak egyik, de legsúlyosabb tünete az éghajlatváltozás. A növekedés határai című könyv megjelenése után (1972) széles körben ismertté vált az az összefüggés, hogy a Föld erőforrásai végesek, s a korlátlan növekedésnek az elvi alapjai és a gyakorlati feltételei is hiányoznak. Ez a mind a mai napig megfékezhetetlen növekedés a Föld „betegségének” okozója, amelynek csak egyik, de legsúlyosabb „tünete” az éghajlatváltozás. A „diagnózis” felismerése után megkezdődött a megfelelő gyógymódok keresése, amely azonban eddig nem vezetett eredményre. Az éghajlatváltozás, azonban az elmúlt években e betegség olyan súlyos tünetévé vált, amelynek hatására egyre többen felismerték, hogy a Természet és a Társadalom közötti egészséges kapcsolat már elviselhetetlen módon megromlott. Ez a felismerés a lehetséges gyógymódok keresését minden eddiginél intenzívebbé tette és a Föld számos országában egyre több városban és faluban is keresik a gyógyulás lehetőségeit. A Klímabarát települések ehhez az egyre kiterjedtebb tevékenységhez kapcsolódnak, abban a reményben, hogy a helyi, közösségi kezdeményezések sokasága, egymást is erősítve, megtalálhatja a betegség gyógymódját.

Kötetünkben a Magyarországon elindult helyi szintű klímaprogramok egyikének, a Klímabarát településeknek (amelyekhez közé egyelőre Tatabánya, Pomáz, Hosszúhetény, Pilis és Albertirsa tartozik), eddigi tevékenységét és eredményeit mutatjuk be. A kötetben az egész tevékenységet megalapozó elméleti tanulmányok és a konkrét, gyakorlati lépéseket ismertető írások együtt jelennek meg. Ezzel arra is rámutatva, hogy a gyógyulás egyik fontos feltétele, az elméleti és a gyakorlati tudás minél szorosabb összekapcsolódása. Az eddigi tapasztalatok alapján egyre erőteljesebben fogalmazódik meg az a feltételezés, hogy az eddig eszközökkel gyógyíthatatlannak bizonyuló betegséget csak egy új paradigma keretei között kidolgozott gyógymódokkal lehet meggyógyítani.

A kötet izgalmas olvasmány azok számára, akik az éghajlatváltozás elméleti kérdéseivel foglalkoznak, és azok számára is, akik helyi szintű klímaprogramok kidolgozásával kívánnak hozzájárulni a betegség gyógyításához."

(A könyv bevezetője)
 

forrás:
Bevezető gondolatok. In. Antal Z. László (szerk.): Klímabarát települések. Pallas Kiadó, 2008
http://klimabarat.hu/node/80/