Uniós pályázatok az energiatudatosság jegyében

Nyomtatóbarát változat
2010. május 4.
Beszámoló az Intelligens Energia Európa Nemzeti Információs Napról
2010. április 9-én a pécsi PTE Pollack Mihály Műszaki Karán nemzeti információs napot tartottak az Intelligens Energia Európa (IEE) Program keretében kiírt pályázatokról. Az eseményt a Dél-Dunántúli Regionális Innovációs Ügynökség Nonprofit Kft. (DDRIÜ) és az ENEREA Észak-Alföldi Regionális Energia Ügynökség Nonprofit Kft. közösen szervezte. A rendezvény elsődleges célja a CIP Intelligens Energia Európa Program pályázati felhívásának és a pályázati feltételeknek részletes ismertetése volt. A tájékoztatón önkormányzatok és szakmai szervezetek képviselői vettek részt.
 
Az előadásokat Kocsis Tamás, a DDRIÜ ügyvezető igazgatója nyitotta meg. Köszöntőjében elmondta, hogy az Európai Unió Bizottságának becslése szerint az új energetikai direktívában meghatározott célok eléréséhez 50 milliárd euró befektetésre lesz szükség az elkövetkező 10 évben. Ennek egyik forrása a CIP Intelligens Energia Európa Program, mely jól kiegészíti az FP7-es kutatási programot.
 
A CIP Intelligens Energia Európa Program pályázatról az EACI (Executive Agency for Competitivness & Innovation) képviseletében Vincent Berrutto beszélt Brüsszelből. Előadásában elmondta, hogy bizonyos energiahatékony technológiák pénzügyi, társadalmi, kulturális, információs vagy jogi akadályok miatt nem tudnak megfelelően elterjedni. Az Intelligens Energia Európa Program célja ezen akadályok elhárítása, azaz a már meglévő technológiák promóciója. Ehhez Európa szintű információcserére van szükség. (Az új technológiák fejlesztését az FP7-es program támogatja.) A nagyságrendek érzékeltetésére kifejtette, hogy az IEE program 104 millió eurós teljes pályázati keretéből 56 millió eurót promócióra szánnak. A pályázatokkal az EU ösztönözni szeretné az országok közti információcserét, ezért legalább 3 különböző ország szervezetei pályázhatnak közösen.
Az IEE program promócióra fordítható forrásaira négy főbb témakörben lehet pályázni:
  1. "SAVE" program: Energiahatékonyság, megtakarítás
  2. "STEER" program: Energiahatékony közlekedés
  3. "ALTENER" program: Megújuló energiaforrások
  4. Integrált kezdeményezések (a fentiek kombinációja)
Egy másik pályázati lehetőség a 15 millió eurós keretű "ELENA" program, melynek célja, hogy a pályázók energiatudatos beruházásaik banki finanszírozásához kölcsön formájában hozzájussanak. A hitelkérelemhez szükséges magvalósíthatósági tanulmány, energia audit elkészítését, szakértők bevonását támogatja.
 
Az információs napon a témakörhöz kapcsolódó további előadások is elhangzottak. Derjanecz Anita a DDRIÜ brüsszeli irodájának vezetője az EU fenntartható környezeti és energia szakpolitikájáról és az uniós kutatásfejlesztési és innovációs forrásokról beszélt. Az EU Integrált energiaügyi és éghajlat változási szakpolitikája 2007-ben alakult ki. Fő célja, hogy valódi verseny és szabad energiapiac alakuljon ki, az energiahatékonyság növelése, ezt célzó intézkedések megtétele és támogatások biztosítása. Átfogóan ismertette az EU Kutatás-fejlesztési Keretprogram (FP7) és a Versenyképességi és Innovációs Keretprogram (CIP) pályázatait. Felhívta a figyelmet, hogy a CIP programon belül most megjelent IEE pályázatok mellett a következő negyedévben meghirdetik az Öko-innováció pályázatokat is, mintegy 35 millió eurós összkerettel. Ez a program a termék-technológia fejlesztést és a kis- és középvállalkozói szektort támogatja majd.
 
Dr. Magyar Zoltán a PTE Pollack Mihály Műszaki Kar Épületgépészeti tanszék vezetője 2 sikeresen lebonyolított pályázatot mutatott be, melyek szintén a CIP IEE Program keretében valósultak meg. Az egyik a társasházak energiahatékony felújítását célzó ECOLISH projekt, mely 2007-2009-ben zajlott, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Kara, Pécsvárad Város Önkormányzata, valamint Zengő Lakásszövetkezet együttes közreműködésével valósult meg. A projekt célja olyan lakóépületek energetikai felújításának támogatása volt, melyet a lakók önerőből nem tudtak volna megvalósítani. A másik bemutatott projekt az IDES-EDU volt, mely az EPBD-hez kapcsolódó graduális és posztgraduális oktatást és továbbképzést támogatja. A projekt szokatlanul magas partnerszámmal (17) főleg egyetemek, főiskolák részvételével 2010-2012-ben valósul meg.
 
Vámosi Gábor az ENEREA ügyvezető igazgatója is ismertette eddigi pályázati tapasztalataikat, illetve bemutatta az energiaügynökség tevékenységét és jövőbeli terveit. Az intézmény az Intelligens Energia Európa Program támogatásával alakult meg 2009-ben, a pályázati forrás 3 éves működésüket finanszírozza. Az ügynökség feladata energiatervezés, felmérések, helyzetelemzés, regionális energia stratégia elkészítése, promóció, szakmai rendezvények szervezése, szaktanácsadás, képzések, pályázatkészítés és projekt menedzsment.
 
Szüdi Gábor FP7 Energia nemzeti kapcsolattartó a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (jelenleg Nemzeti Innovációs Hivatal, a szerk. megjegyzése) képviseletében az energia területen várható további pályázati kiírásokat mutatta be. 2010. június 30-án várhatók a pályázati kiírások. Felhívta a figyelmet az EU Bizottság Energia honlapjára, mely az összes energia pályázatot összefoglalja, illetve az Energia adatbázisra, ahol a pályázó szervezetet lehet regisztrálni, és pályázati partnerek keresésére is kiváló. Előadásának második felében az EUREKA programot ismertette, mely piac-orientált K+F tevékenységet támogat, célja új termékek, technológiák, eljárások kifejlesztése nemzetközi együttműködés keretében. A magyar EUREKA pályázatok benyújtása 2010. október 31-jéig folyamatos. A pályázati csomag letölthető a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal honlapjáról.
 
Végül Csekő Adrienn a Geonardo Kft-től egy megvalósult pályázat bemutatásán keresztül ismertette a sikeres pályázat feltételeit. A CONCERTO az Európai Unió FP7 keretprogramjának pályázati eszköze, mely megújuló energiák kapcsolását célzó projekteket támogat. A 2008-as kiírás keretében 40 pályázat érkezett Brüsszelbe, ezek közül 4 kapott támogatást, köztük a "Geotermális közösségek" (Geothermal Communities) c. projekt. Ez az első magyar koordinálású CONCERTO projekt, és egyben az első, mely a geotermális energia más megújuló energiaforrásokkal való kombinálását célozza. A konzorciumot 16 partner alkotja, a projektben 6 ország képviselteti magát: Magyarország, Olaszország, Lengyelország, Szlovákia, Macedónia, Románia, Szerbia. A Szegedi Tudományegyetem, a Szlovák Energia Ügynökség és a Lengyel Tudományos Akadémia kutatási tevékenységet végez, három városban (Mórahalom, Galánta, Montieri) konkrét beruházások történnek.
 
Az elhangzott előadások prezentációs anyaga elektronikus formában letölthető: http://www.ddriu.hu/htmls/hirek.html?ID=151
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
forrás:
Selmeci Bojána
VÁTI Nonprofit Kft. Információszolgáltatási Igazgatóság