Területünk adatai kapcsolódnak össze a virtuális térben - Újabb lépéssel közelebb a teljes körű adatdemokráciához

Nyomtatóbarát változat
2011. március 31-én mutatták be először a Vidékfejlesztési Minisztérium Informatikai Osztályán azt az új online platformot, melyen keresztül nyílt szabványok használatával összekapcsolódik két, eddig egymástól függetlenül működő digitális térkép alapú informatikai rendszer. A fejlesztés a széles körű adatdemokrácia kibontakozását szolgálja az Európai Unió irányelveihez igazodva.
Április 1-jétől egy új, mindenki számára elérhető online felületen interaktív módon együtt kezelhetők az OKIR (Országos Környezetvédelmi Információs Rendszer) és a TEIR (Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer) Közép-magyarországi régióra vonatkozó adatai, kiegészítve a Budapesti Agglomeráció Területrendezési Tervének adataival.. A fejlesztés lezárásaként az új rendszer bemutatására a Vidékfejlesztési Minisztérium Informatikai Főosztályának Iskola utcai épületében került sor..
 
 
Célok ...
 
A fejlesztés fő célja a fenntarthatóság társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi vonatkozású adatainak integrált, térinformatikai alapú kezelése volt. Az OKIR és TEIR rendszerek interoperabilitására (szervezeti, technikai és tartalmi együttműködésére) alapozva új szolgáltatásokat kínál a felhasználóknak, biztosítja az integrált környezetállapot-értékelés lehetőségét. A fejlesztés az információtartalom bővülését és szélesebb körben való elérését eredményezi, ami egyrészt megfelel az Aarhusi elveknek, tehát a környezeti demokrácia erősítését szolgálja, másrészt elősegíti a hatékonyabb hatósági tevékenységet, hiszen az érintett szervezetek és szakemberek egységesebb, rendszerezettebb adatok alapján végzik majd munkájukat.
A kitalálók és fejlesztők határozott elképzelése, hogy a szinergia erősíti a hatékonyabb hatósági munkát, hiszen a hatóság munkatársai egy egységes, rendszerezettebb adatokat nyújtó keretben végezhetik majd munkájukat. Ilyen módon lehetőség nyílik arra is, hogy a társadalmi szervezetek az aktuális környezeti adatok ismeretében tehetik meg észrevételeiket a hatósági engedélyezési eljárások során. A kialakult rendszer közös felületet biztosít a rendezési tervi, statisztikai és környezeti adatok együttes vizsgálatára.
 
... és elvárások az összekapcsolás után
 
 
A kialakított rendszer nagymértékben támogatja a társadalmi igényeket és a fenntartható fejlődést, mert közös felületen biztosítja a környezeti állapot vizsgálatához és elemzéséhez szükséges társadalmi, gazdasági és környezeti adatokat. Ezen adatok demográfiai, környezeti (hulladékgazdálkodási, vízminőségi és különböző, a levegőre, talajra vonatkozó adatokat, hatósági határozatokat) és területfejlesztési adatokat jelentenek mind szöveges mind pedig térképi formában.
A kifejlesztett szoftver képes kezelni az eddig összegyűjtött és felhalmozódott hatalmas mennyiségű adatot, és különböző lekeresési módozatokat is kínál a kereső igényeinek megfelelően. Az összekapcsolódás során a téradatok kicserélődtek és ezzel együtt a szolgáltatások is, így ezentúl egyszerre láthatók majd az aktuális és tervezett téradatok és statisztikai elemzések különböző rétegei. Bővül a környezetünkre vonatkozó adatok köre, és ezek az internet segítségével bármikor bárhonnan elérhetők, változásuk nyomon követhető.
 
Adatdemokrácia
 
Az Európai Unió INSPIRE irányelve minden tagállam számára kötelező érvényűvé tette az államigazgatási szervek közötti adatcserét. Az Európai Parlament és a Tanács 2003/4/EK irányelve a környezeti információkhoz való nyilvános hozzáférést ír elő tagországainak az úgynevezett térinformációs infrastruktúra (INSPIRE) kialakításán keresztül. A magyar kormány is megfogalmazta azt a célt, hogy a környezeti információkat a nyilvánosság számára fokozatosan bővülő mértékben hozzáférhetővé teszi és terjeszti annak érdekében, hogy azok a nyilvánosság számára a lehető legszélesebb körben hozzáférhetővé váljanak. Ennek megvalósítására pedig magas színvonalú, nyílt szabványokat alkalmazó technológiai megoldásokra van szükség. Az irányelv három típusú szolgáltatás bevezetését fogalmazza meg:
  1. Meta adatszolgáltatások     2010 szeptembertől
  2. Működő keresési és betekintési szolgáltatások 2011 októbertől
  3. Működő letöltési és átalakítási szolgáltatások   2012 júniustól
A jelen projektben a TeIR és az OKIR térképi vonatkozású adataira vonatkozóan 2. pont szerinti megtekintő szolgáltatás valósul meg jóval az EU irányelv által megfogalmazott határidő előtt, megelőzve ezzel a tagállamok jelentős részét.
 
A másik követendő nemzetközi egyezmény, az Aarhusi elv pedig kimondja, hogy az egyezményben részes valamennyi fél garantálja a nyilvánosság számára a jogot az információk hozzáférhetőségéhez, a döntéshozatalban való részvételhez és az igazságszolgáltatás igénybevételéhez a környezetvédelmi ügyekben az egyezmény rendelkezései szerint. Teszi ezt mindazért, hogy a jelen és jövő generációkban élő minden egyén azon jogát védje, hogy egészségének és jólétének megfelelő környezetben éljen.
Az egyezményt Dániában, Aarhus városában írták alá 1998. június 25-én, a Magyar Állam pedig 2001. évi LXXXI. törvényben emelte át a magyar jogrendbe.
 
Az oldal a http://okirteir.vm.gov.hu linken érhető el április 1-től.
 
 
Sajtóinformáció:
Jani Tibor
főosztályvezető
telefon: 06-1/301-4685
 
 
Projektadatok
A projekt gazdája és kezdeményezője: Vidékfejlesztési Minisztérium Informatikai Főosztálya.
A két adatbázist a VÁTI (Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft.) szakemberei kapcsolták össze, a térinformatikai rendszer alkalmazások fejlesztői az ESRI Magyarország Kft.-től érkeztek. Az infrastruktúráért HUMANSoft Kft. felelt, a projektet a 4Sales Kft. koordinálta.
 
Forrás:
Barkóczi Zsolt igazgató
VÁTI Információszolgáltatási Igazgatóság