"Az emberiség fennmaradásának legfontosabb feltétele a természeti értékek megőrzése. Ehhez példamutatás kell, és kimondott öröm számomra, hogy a versenyben résztvevő települések ezt felismerték - mondta Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára a „Biodiverzitás Fővárosa 2011” címért indított megmérettetés díjkiosztó ünnepségén.
A biológiai sokféleség (biodiverzitás) és az ökológiai egyensúly fenntartása helyben dől el, és ebben meghatározó szerepük van a családoknak, településeknek valamint a nemzeteknek. Ezeknek a közösségeknek együtt kell működniük a biodiverzitás megőrzéséért, amely túlélésünk egyik legfontosabb záloga - tette hozzá az államtitkár.
Az uniós tagállamok környezetvédelmi és területfejlesztési szervezetei második alkalommal hirdették meg a biodiverzitás fővárosa versenyt Magyarországon kívül Franciaországban, Németországban, Szlovákiában és Spanyolországban. A megmérettetésre olyan települések nevezhettek, amelyek a legtöbbet tették a biológiai sokféleség megőrzése és védelme érdekében. A hazai versenyt a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. szervezte és bonyolította le. Négy kategóriában összesen 50 település nevezett. Az ünnepélyes díjátadónak a tavalyi győztes, Tata város önkormányzata adott otthont.
A „Biodiverzitás Fővárosa 2011” címet az idén Szentes városa nyerte el. A természetvédelem területén elért kiemelkedő tevékenységéért különdíjban részesült Budaörs."
Pályázók kategóriák szerint:
I. 30.000 lakos feletti települések:
Kaposvár (1. helyezett), Veszprém (2. helyezett), Miskolc (3. helyezett); további pályázók: Hódmezővásárhely, Debrecen, Kecskemét, Székesfehérvár, Békéscsaba, Zalaegerszeg, Tatabánya, Érd, Sopron
II.10.000 – 30.000 lakosú települések:
Szentes (1. helyezett), Tata (2. helyezett), Balatonfüred (3. helyezett); további pályázók: Nagykőrös, Siófok, Keszthely, Budaörs, Tapolca, Szarvas, Gyula
III. 2.000 – 10.000 lakosú települések:
Mórahalom (1. helyezett), Dévaványa (2. helyezett), Gyenesdiás (3. helyezett); további pályázók: Gyöngyössolymos, Hévíz, Csopak, Balatonalmádi, Tiszaalpár, Balatonföldvár, Zsámbék, Tokaj, Balatonfűzfő, Zalakaros, Fonyód, Gönyű, Balatonszabadi
IV. 2.000 lakos alatti települések:
Kunsziget (1. helyezett), Báta (2. helyezett), Alsócsomolád (3. helyezett); további pályázók: Ibafa-Gyűrűfű, Tihany, Sátorhely, Hét, Nagybánhegyes, Táska, Balatonendréd, Balatonmagyaród, Zalaszántó
A környezeti nevelés, a zöld közbeszerzés, a tájékoztatás éppúgy pontot ért a versenyben, mint a természet közeli gazdálkodási formák előnyben részesítése, a zöldterületek kialakítása vagy akár a természetvédelemmel foglalkozó civil szervezetek támogatása.
A fődíjat elnyerő Szentes meghívást kapott a brüsszeli nemzetközi biodiverzitás konferenciára és díjátadóra 2011. november 24-re Brüsszelbe. A „Biodiverzitás Fővárosa 2011” cím elnyerése reklámlehetőséggel is jár a győztes számára.
(Vidékfejlesztési Minisztérium Sajtóirodája)
forrás: