Somogytól Zemplénig versenyeztek az Országos Értékvadászat díjaiért

Nyomtatóbarát változat
Tizenegy magánszemély illetve közösség nyert díjat az Országos Értékvadász mozgalomban, amelynek ünnepélyes eredményhirdetésére 2010. december 7-én került sor. Két csoport nyert a két-kétnapos csoportos kirándulást: a somogyi Szent Kristóf Természetjáró Egyesület és a Herceghalmi Fotóklub. Az egyesület és a klub 20-20 tagja az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság szálláshelyei közül választott, ahol két éjszakát tölthetnek.

Az Értékvadász mozgalom célja a résztvevők környezetében található természeti és kulturális értékek feltárása, valamint célzottan gémeskutak és kiépített források, forrásfoglalások felkutatása volt.
 
Az Országos Értékvadászat című versenyt a Tájérték Katasztert (TÉKA) létrehozó konzorcium, a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kara, a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Nemzeti Örökségvédelmi Központ hirdette meg, a Norvég Alap támogatásával.
 
A pályázatra egyrészt csapatok - iskolai osztályok, szakkörök, intézmények, klubok, civil szervezetek, vallásos közösségek, baráti körök stb. - másrészt magánszemélyek jelentkezhettek a környezetükben található tájértékek minél teljesebb körű felmérésével. Az értékekről internetes felületen kitöltött adatlapot, fotót és egy, az értékmegőrzés módjára vonatkozó, rövid koncepciót kellett eljuttatniuk a szakmai zsűrihez.
 
Magánszemélyek "Víz és tájérték" témakörben versenyezhetnek, kétszer két kategóriában: a legtöbb, illetve a legszebb gémeskutakat, valamint forrásfoglalásokat felkutatók részesülnek elismerésben. Az egyéni verseny győztesei egyenként nyolcvanezer forint értékű jutalomban részesülnek.
A TÉKA konzorciumi partnerei által kijelölt szakértőkből álló zsűri az Országos Értékvadászatra beérkezett pályázati anyagokat az elmúlt hetekben értékelte. Az értékelés szempontjai a pályázati kiírásnak megfelelően a következők voltak:
  • a pályázó hiánytalanul kitöltötte-e az adatlapot?
  • a feltöltött adatok tájértékekre vonatkoznak-e?
  • feltöltőnként egy tájérték csak egyszer került-e feltöltésre?
Az értékelés során az alábbi eredmények születtek:
Különdíjban részesülnek az alábbi pályázók:
A nyertesek 2010. december 7-én ünnepélyes keretek között vehették át díjaikat a Corvinus Egyetem Tájépítész Karán.
 
Háttér:
 
Tájértéknek nevezünk minden, az adott tájra jellemző természeti értéket, képződményt vagy ember által létrehozott tájalkotó elemet - beleértve a régészeti értékeket, műemlékeket, védett és nem védett természeti értékeket, építményeket, sőt olyan gondolati képződményeket is, mint a néphagyományok vagy legendák -, amelynek természeti, történelmi, kultúrtörténeti, tudományos vagy esztétikai szempontból a társadalom számára jelentősége van. A TÉKA-konzorcium a Norvég Alap támogatásával ezen értékek feltárására, egységes adatbázisba rendezésére - az úgynevezett Tájérték Kataszter (TÉKA) létrehozására - és interneten keresztül történő elérhetővé tételére vállalkozott.
A létrejövő adatbázisból megtudhatjuk például, hogy utazásaink során hol, mit érdemes megnézni. A TÉKA arra is lehetőséget kínál, hogy egyének vagy akár internethez kötődő közösségek is feltölthessék saját táji felfedezéseik adatait a rendszerbe.
A szakemberek, önkormányzatok a tervezett szolgáltatások keretében elengedhetetlen információkhoz jutnak például a települések fejlesztési, rendezési terveinek elkészítéséhez, hozzájárulva a tájvédelemhez és a kulturális örökség megőrzéséhez.
 
Részletek: www.tajertektar.hu
 
 
forrás:
TÉKA sajtóközlemény