SEIS országlátogatás

Nyomtatóbarát változat
2010. március 9-10.-én a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (a továbbiakban: KvVM) koordinálásával széles körű szakmai részvétellel került megrendezésre a "SEIS országlátogatás" ülés a KvVM Fő utcai épületében. A rendezvényen jelen voltak az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environmental Agency) képviselői, akik jelentésben foglalják majd össze magyarországi tapasztalataikat.
 

Európai Környezetvédelmi Ügynökség
 
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA, http://www.eea.europa.eu/hu/) feladata megbízható és független tájékoztatást adni a környezetről. Jelentős információforrásként szolgál a környezetvédelmi szakpolitika kidolgozásában, elfogadásában, végrehajtásában és kiértékelésében érintett felek, ezzel együtt a nagyközönség számára is.
 
Az EEA termékei közé
·    a környezet állapotáról szóló ötéves, tematikus és technikai jelentések,
·    tájékoztatók,
·    webes alapú oktatási multimédiás és interaktív termékek tartoznak.
 
Szolgáltatásai közé tartozik
·    a politikai döntéshozók számára nyújtott szakmai tanácsadás,
·    konferenciák és találkozók szervezése,
·    a nagyközönség részére biztosított információs rendszerek, hálózatok és kommunikációs szolgáltatások.
 
Közös környezeti információs rendszer (SEIS)
 
Az EEA koordinálja az Európai Környezeti Információs és Megfigyelő Hálózatot (Eionet), amely a mutatókra, az adatfolyamokra, valamint az információk ésszerűsítésére vonatkozóan ad tanácsot és működik közre. Az EEA összegyűjti és elemzi a tagállamok, az EU-partnerek és a nemzetközi szervezetek környezetvédelmi adatait. A közös környezeti információs rendszer (SEIS) kidolgozása az EEA 2009-2013. évi stratégiájának központi eleme.
 
A SEIS az Európai Unió, az EEA és az Ügynökség tagországai között kezdeményezett együttműködés. Célja:
  • növelni az EU környezetpolitikájának tervezéséhez és megvalósításához szükséges információk hozzáférését és minőségét,
  • a mai korhoz igazodó adatkezelés megvalósítása a létező információs rendszerek összekapcsolásával és az online információszolgáltatás bevezetésével,
  • a környezeti jelentések modernizálása az adminisztratív terhek csökkentése érdekében mind nemzeti, mind nemzetközi szinten,
  • információszolgáltató rendszerek és web-alapú alkalmazások fejlesztésének elősegítése.
SEIS országlátogatás
 
2010. március 9-10.-én a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (a továbbiakban: KvVM) koordinálásával széles körű szakmai részvétellel került megrendezésre a "SEIS országlátogatás" ülés a KvVM Fő utcai épületében. A rendezvényen jelen voltak az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (European Environmental Agency) képviselői, akik jelentésben foglalják majd össze magyarországi tapasztalataikat.
 
A plenáris ülésen bemutatásra került a hazánkban nemzeti szinten szabályozott EU irányelvek és ajánlások gyakorlati megvalósításának helyzete, valamint számos, a környezettel kapcsolatos információkat tartalmazó nyilvántartás.
 
A rendezvényen bemutatta nyilvántartását és adatgazdálkodását pl. a Magyar Állami Földtani Intézet (MÁFI), a Vízügyi Tudományos Kutatóintézet (VITUKI), az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ), a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), a Központi Statisztikai Hivatal (KSH), az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI), az MTA Ökológiai és Botanikai Kutatóintézet (ÖBKI) és a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatósága (MGSZH EI) is.
 
A VÁTI Nonprofit Kft. Információszolgáltatási Igazgatóság (a továbbiakban: VÁTI) képviseletében két munkatársunk vett részt a rendezvényen megfigyelőként, illetve előadóként. Az elhangzott előadásban ismertetésre kerültek a TeIR szakrendszer elérhetőségével, jogszabályi hátterével, adatátvételi és adatgazdálkodási folyamatával, valamint az integrált adatkörökkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalók. Az előadás kitért a rendszerhez való hozzáférési jogosultságok szabályozására, a felhasználók körének és területi eloszlásának ismertetésére.
Röviden bemutatásra kerültek a TeIR legfontosabb moduljai:
  • az Országos Rendezési Tervkataszter,
  • az Interaktív Elemző, a Területi elemző és
  • a Támogatási alrendszer, illetve
  • a Térinformatikai alkalmazások modulba integrált különböző térképek.
Az ülésen elhangzott előadások pontjai között szerepelt az adatok megbízhatósága, a jelenlegi problémák feltárása és a jövőbeli elképzelések, amelyre a VÁTI-t képviselő előadó röviden kitért. A TeIR esetében az üzemeltető nem vállal felelősséget a rendszer adattartalmának megfelelősségéért. Amennyiben megkeresés érkezik az adatok nem-megfelelőssége kapcsán, azt az üzemeltetésben részt vevő munkatársak továbbítják az adatgazda szervezet felé felülvizsgálásra, illetve szükség esetén javításra. A VÁTI az általa átvett adatokon kizárólag az adatgazda szervezet hozzájárulásával végez módosításokat. Az egyik legfontosabb - az adatok átvételével kapcsolatos - problémát emelte ki az előadó, miszerint a mai kor technológiai megoldásait mellőzve ma is CD-n, illetve elektronikus levélben érkeznek a különböző szervezetek adatai. Jelenleg a real-time adatmegosztás, illetve adatátvétel, technológiai akadályokba nem ütközik. Ez a jövő útja, amelyet mind nemzeti, mind nemzetközi szinten meg kell tudnunk valósítani.
 
Kapcsolódó információk:
(készítette: Ferencz Viktória, VÁTI)
 
Az EEA honlapja
 
Összeállította: Ferencz Viktória, Horváth Balázs, VÁTI
 
forrás:
VÁTI Információszolgáltatási Igazgatóság