Országos Értékvadászat: két hónappal meghosszabbítva

Nyomtatóbarát változat

Ősszel még ringbe lehet szállni a kétnapos osztálykirándulásért

A nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbította az Országos Értékvadászat címen meghirdetett pályázatot annak kiírója, az országos Tájérték Kataszter (TÉKA) megvalósítására létrejött konzorcium. Mivel sokan kérték, hogy az iskolák a 2010/2011-es tanév elején még bekapcsolódhassanak a versenybe, amelyen fődíjként egy kétnapos osztálykirándulás is nyerhető, a regisztráció végső időpontját 2010. szeptember 30-ára, a beadási határidőt pedig október 29-ére módosították a kiírók. A javított pályázati felhívás és útmutató letölthető a http://www.tajertektar.hu oldalról.

Az Értékvadász mozgalom célja a résztvevők környezetében található természeti és kulturális értékek feltárása, valamint célzottan gémeskutak és kiépített források, forrásfoglalások felkutatása.
 
Az Országos Értékvadászat című versenyt a Tájérték Katasztert (TÉKA) létrehozó konzorcium, a Budapesti Corvinus Egyetem Tájépítészeti Kara, a Földmérési és Távérzékelési Intézet (FÖMI), a Vidékfejlesztési Minisztérium, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal és a Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat hirdette meg, a Norvég Alap támogatásával.
 
A pályázatra egyrészt csapatok - iskolai osztályok, szakkörök, intézmények, klubok, civil szervezetek, vallásos közösségek, baráti körök stb. - másrészt magánszemélyek jelentkezhetnek a környezettükben, különösen településük környezetében található tájértékek minél teljesebb körű felmérésével. Az értékekről internetes felületen kitöltött adatlapot, fotót és egy, az értékmegőrzés módjára vonatkozó, rövid koncepciót kell eljuttatni a szakmai zsűrihez. Az első helyezett csapat két éjszakát tölthet egy nemzeti parkban.
 
Magánszemélyek "Víz és tájérték" témakörben versenyezhetnek, kétszer két kategóriában: a legtöbb, illetve a legszebb gémeskutakat, valamint forrásfoglalásokat felkutatók részesülnek elismerésben. Az egyéni verseny győztesei egyenként százezer forint értékű jutalomban részesülnek.
 
Tájértéknek nevezünk minden, az adott tájra jellemző természeti értéket, képződményt vagy ember által létrehozott tájalkotó elemet - beleértve a régészeti értékeket, műemlékeket, védett és nem védett természeti értékeket, építményeket, sőt olyan gondolati képződményeket is, mint a néphagyományok vagy legendák -, amelynek természeti, történelmi, kultúrtörténeti, tudományos vagy esztétikai szempontból a társadalom számára jelentősége van. A TÉKA-konzorcium a Norvég Alap támogatásával ezen értékek feltárására, egységes adatbázisba rendezésére - az úgynevezett Tájérték Kataszter (TÉKA) létrehozására - és interneten keresztül történő elérhetővé tételére vállalkozott.
 
A létrejövő adatbázisból megtudhatjuk például, hogy utazásaink során hol, mit érdemes megnézni. A TÉKA arra is lehetőséget kínál, hogy egyének vagy akár internethez kötődő közösségek is feltölthessék saját táji felfedezéseik adatait a rendszerbe.
 
A szakemberek, önkormányzatok a tervezett szolgáltatások keretében elengedhetetlen információkhoz jutnak például a települések fejlesztési, rendezési terveinek elkészítéséhez, hozzájárulva a tájvédelemhez és a kulturális örökség megőrzéséhez.
 
A pályázók - a meghosszabbított határidők szerint - 2010. szeptember 30-áig regisztrálhatnak a www.tajertektar.hu honlapon, ezt követően október 29-éig nyújthatják be pályázataikat.
 
A részletes frissített pályázati kiírás a www.tajertektar.hu oldalról tölthető le.
 
Bővebb információ:
Nagy Ildikó Emese
sajtó- és kommunikációs kapcsolatok
TÉKA-projekt
Tel: 20/411-1989;
e-mail: niemese@mut.hu
 
 
 
Kapcsolódó projektek:
Történeti kertek
 
Szoborlap
 
Műemlékem.hu
 
Magyarország növényzeti öröksége (MÉTA program)
 
 
forrás:
TÉKA