A Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete kiadványban ismerteti a jelenleg érvényes vidékfejlesztési program eredményeit, a tervek szerint pedig hamarosan a helyi értékekről is nyomtatott gyűjtemény jelenik meg. „Nekik sikerült” címmel jelent meg az a kiadvány, amely a Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesületének működési területén elért az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) segítségével elért sikereket, megvalósult fejlesztéseket mutatja be.
A hétéves EMVA-társfinanszírozású magyarországi program negyedik évéig tartó összegzésben már látszódnak az elért eredmények. A program III. tengelyének fő célja az életminőség javítása a vidéki területeken. A falumegújítás és a vidéki örökség védelme esetében a kiindulási pont azonos: mindkét esetben az a cél, hogy szebbé, barátságosabbá, élhetőbbé varázsolják a kistelepüléseket, mindenekelőtt azok központját és a helyiek számára fontos tereket, épületeket. A kiadvány az e két célterületen belül megvalósuló fejlesztéseket mutatja be.
Ezek a források sok éve halogatott infrastrukturális problémákat oldottak meg, például támogatást lehetett nyerni a polgármesteri hivatalok vagy éppen olyan épületek felújítására, amelyek közösségi rendezvényeknek adhatnak helyszínt. Talán az egyik legnépszerűbb projekttéma a falumegújítás kategóriájában a játszóterek létesítése vagy átépítése, parkok és sétányok kialakítása volt. A vidéki örökség védelmére meghirdetett célterületen belül megvalósult projektek a kulturális örökség részét képező ingatlanhoz kapcsolódtak. Azok a beruházások sorolhatók ide, amelyek esetében műemléki védettséget élvező épület „újjávarázsolása”, felújítása volt a cél, mint például a térség templomai, parókiái, települések köztéri emlékművei, legyen szó helyi vagy országos védettségről.
A Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete arra vállalkozott, hogy a működési területének kijelölt LEADER térség településein felkutatja a feledésbe merült, meglévő és kialakulóban lévő ormánsági és tenkes-környéki értékeket.
Az elért eredményt pedig kiadvány formájában szeretné közzétenni. A kiadvány célja elsősorban az, hogy bemutassa a hagyományos népi mesterségeket a mai napig végző mestereket, kézműveseket, a tradicionális termelési módokat folytató termelőket, akik továbbörökítik a térség kulturális, néprajzi örökségét és a helyi termékek előállításával segítenek életben tartani a gasztronómiai hagyományokat. Emellett szeretnék megismertetni azokat a hagyományőrző szervezeteket, amelyek a térségre jellemző valamely kulturális, néprajzi, történelmi, épített hagyatékot ápolnak, tartanak fenn, működésükkel a helyi identitástudat megőrzését erősítik.
Az egyesület a térség értékeinek felkutatása mellett – a LEADER program részeként – pályázati forrásokat is elérhetővé tesz a helyi termelők és kézművesek, a hagyományőrző és kulturális szervezetek számára.
(Dél-Baranya Határmenti Települések Egyesülete)
forrás:
www.umvp.eu