Mőcsényi Mihály professzor kapta idén a tájépítészeti "Nobel-díjat”

Nyomtatóbarát változat
Mőcsényi Mihály (forrás: worldlandscapearchitect.com)Dr. Mőcsényi Mihály, a tájépítészet hazai iskolateremtő professzora részesült idén a tájépítészet világszinten is legrangosabbnak tartott kitüntetésében, a Sir Geoffrey Jellicoe-díjban. Mőcsényi professzor az első magyar tájépítész, aki a nemzetközi életmű-díjnak számító elismerés birtokosa lehet. Ez a típusú nemzetközi elismerés példa nélküli nem csak a szűkebb tájépítész szakma, de a tágabban értelmezett magyar építészet eddigi történetében is.
 
A jó egészségnek és kiváló szellemi frisseségnek örvendő, 93 éves professzor a díjat személyesen vette át Fokvárosban 2012. szeptember 7-én. Az ünnepélyes díjátadásra a városházán, a Tájépítészek Nemzetközi Szövetsége (IFLA) 49. Világkongresszusán került sor mintegy 500 nemzetközi résztvevő előtt. A nemzetközi szövetség jelenleg 61 ország nemzeti tájépítész szövetségeit tömöríti szerte a világon, négy nagyrégióra bontva (Európa, Amerika, Ázsia és Csendes-óceáni térség, Afrika és Közel-Kelet). Jelölteket az életmű-díjra a nemzeti szövetségek állíthatnak, amely előbb az IFLA által delegált jelölő bizottsági, majd a szintén általuk delegált nemzetközi zsűri szűrőjén is keresztül fut.

A Sir Geoffrey Jellicoe-díjat az IFLA alapította 2001-ben, az IFLA első elnökének (1910-1996) halála után. Jellicoe korának egyik legismertebb – építészetet és városépítészetet is tanult – tájépítészeként 1929-ben alapította meg az Angol Tájintézetet, majd 1948-ban kezdeményezésére Cambridge-ben tizenöt nemzet részvételével alakult meg a Tájépítészek Nemzetközi Szövetsége. A díjat az alapítás utáni években 4 évente, SGJ-Medal elnevezéssel adták át.

A Sir Geoffrey Jellicoe-díjra a Magyar Tájépítészek Szövetségének elnöke, Dr. Dömötör Tamás terjesztette fel a professzort.


forrás:
www.epiteszforum.hu