Kiadvány jelent meg a Duna-Tisza köze „ex lege” védett kunhalmairól és földvárairól

Halmok az évszázadok sodrában Halmok - Hegyek - Várak a Duna-Tisza közén címmel kiadvány jelent mega Duna-Tisza köze „ex lege” védett kunhalmairól és földvárairól a Kiskunsági Nemzeti Park Alapítvány gondozásában. A kiadvány gazdagon illusztrált áttekintést ad a Duna-Tisza köze ezen ember alkotta, régi korok emlékeit őrző, kiemelt kultúrtörténeti jelentőséggel rendelkező építményeiről, amelyek – a hajdani természetes növényzetre és állatvilágra jellemző fajok élőhelyeként és táj(képi) elemként – táj- és természetvédelmi szempontból is kiemelt figyelmet érdemelnek.
Ennek is köszönhető, hogy a kunhalmok és földvárak mindegyike a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény alapján („ex lege”) kiemelt természetvédelmi oltalomban részesül, valamint nagy számban találhatók közöttük védett régészeti lelőhelyek is.
A kiadvány szerzői a halmokat és a földvárakat, hajdani erődített helyeket a táj szerves részeként, alkotóelemeiként mutatják be, feltárják a táji adottságok és elhelyezkedésük, funkciójuk összefüggéseit, s mindezt történeti keretbe helyezik. Külön fejezet foglalkozik természettudományos és régészeti kutatásuk módszereivel, eszközeivel a hagyományos vizsgálatokon keresztül a legmodernebb technikai eszközök alkalmazásáig. Mind a halmok, mind a földvárak esetében az általános ismereteken túl egyes helyszínek esetében részletes leírást, ismertetést tartalmaz a kiadvány.
A Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság, a Bács-Kiskun Megyei Múzeumi Szervezet és Kecskemét Megyei Jogú Város Önkormányzata támogatásával megjelentett kiadvány ingyenesen beszerezhető a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóságon.
forrás: