Kézikönyv az Európai Unió Területi Agendájának hazai érvényesítéséhez

Nyomtatóbarát változat
Az Európai Unió Területi Agendáját (TA) a tagországok területi tervezésért és területfejlesztésért felelős miniszterei 2007-ben fogadták el. A szakpolitikai keretdokumentum fontos lépésnek tekinthető az európai szintű területfejlesztés, az integráló karakterű területi tervezés megteremtése irányába.
 
Azzal, hogy a Lisszaboni Szerződésben a területi kohézió bekerült a közösségi alapcélok közé, a területiség szempontjainak közös megfogalmazása és érvényesítése révén az európai szintű területpolitika még inkább kiteljesedhet. Mindez ösztönzőleg hathat és egyúttal bizonyos alkalmas kereteket teremt ahhoz, hogy az országunk, térségeink, városaink fejlődése szempontjából egyre fontosabb európai összefüggéseket, a térszerkezet határon átnyúló kapcsolatait, vagy éppen a lehetséges közös szinergiákat, kockázatokat európai dimenzióban szemlélve, európai keretekbe illeszkedve, közös prioritások mentén, együttműködésekkel is kiterjesztve tudjuk kezelni. A Területi Agenda célkitűzéseinek hazai érvényesítését szolgáló kézikönyv ehhez kíván segítséget nyújtani. A dokumentum hazai érvényesítése egyúttal kötelezettséget is jelent, hiszen a Területi Agenda egy politikailag legitim dokumentum, amely európai területi kihívásokat jelöl meg, területi prioritásokat és tennivalókat határoz meg az Európai Unió fejlődéséhez.
 
A Területi Agenda nem csupán területfejlesztésről és főképp nem csak területfejlesztőknek, területrendezőknek szól, hiszen a dokumentum alapkoncepcióját jelentő területi kohézió megteremtése a szereplők szélesebb körű hozzájárulását igényli. A kötet éppen ezért egyaránt szól az egyes ágazati szakpolitikák, és a különböző területi szintek szakemberei és döntéshozói számára, mindazoknak, akik közvetlenül, vagy közvetve hozzájárulhatnak a hazai területi folyamatok alakításához, egy területileg harmonikusabb és hatékonyabb fejlődés elindításához.
 
A kötet felépítése hármas tagolást követ. Az első fejezet a Területi Agendát mint dokumentumot mutatja be áttekintő jelleggel kitérve annak európai kapcsolódásaira, tartalmi elemeire és egyes hazai vonatkozásaira. A második fejezet az Agendában megfogalmazott kihívásokat és prioritásokat értelmezi magyar nézőpontból, és bemutatja az adott problémakör magyarországi összefüggéseit, térképekkel és adatokkal illusztrálva. A harmadik fejezet foglalja össze a legfőbb tennivalókat ajánlások formájában az országos kormányzat, a térségi és helyi szintek, illetve az egyes szakpolitikák számára, valamint részletesebb útmutatást ad a területi szemlélet érvényesítésére a programelvű fejlesztésekben, a programozásban. Az ajánlások hazai viszonyokhoz szabottak, a hazai intézményeknek szólnak. 
 
 
Forrás:
Hoffmann Csilla
VÁTI Nonprofit Kft. Területi Tervezési és Értékelési Igazgatóság