Helyi Vidékfejlesztési Stratégiák felülvizsgálata
Az ÚMVP Irányító Hatóságának 6/2011 (II.4.) közleménye alapján a LEADER Helyi akciócsoportoknak felül kell vizsgálniuk a 2007-2013-as programozási időszakra vonatkozó, 2008-ban elkészített, 2009-ben felülvizsgált Helyi Vidékfejlesztési Stratégiájukat (továbbiakban HVS).
A HVS elsődleges célja a helyi fejlesztési igények felmérése és azokra olyan válaszok megfogalmazása, melyek hozzájárulnak a vidék sajátosságainak megfelelő fejlesztéshez, valamint elősegítik a LEADER és egyéb források hatékony felhasználását.
A HVS végrehajtása során eddig elért eredmények, a gazdasági, társadalmi helyzet változása, valamint a LEADER program végrehajtására vonatkozó egyéb feltételek változása, és a forrásallokációban is tükröződő célrendszer prioritásainak lehetséges módosulása indokolttá tette a HVS-ek felülvizsgálatát.
A HVS struktúráját tekintve a következő alapvető szintekre tagolható: jövőkép, célkitűzések és intézkedések.
A HVS jövőképe a térség ideális célállapotát jelöli, amely a legfontosabb kihívásokra adott válaszok alapján fogalmazható meg, és amelyre a HVS megvalósítása során a Helyi Akciócsoport és a helyi szereplők folyamatosan törekednek. A jövőkép elérését a HVS-ben megfogalmazott intézkedések megvalósulása segíti elő.
A főbb célkitűzések a jövőképben már utalás szintjén megjelennek és a térségben lévő főbb kihívásokra adott válaszokat általánosan fogalmazzák meg. Minden egyes célkitűzés esetében szükséges megmagyarázni, hogy a térség helyzetelemzésben azonosított fejlesztési szükségletei közül melyikhez és milyen módon kapcsolódik. Továbbá ki kell térni arra is, hogy az adott célkitűzés alá mennyi és milyen jellegű intézkedés kerül besorolásra.
A HVS-ben megfogalmazandó intézkedések az ún. HPME (Helyzet-Probléma-Megoldás-Eredmény) struktúrát követik. A HPME-k tervezésekor valósulhat meg legnagyobb mértékben a HVS komplex terv jellege, mivel az itt ismertetett HPME struktúra jut legközelebb tervezési hierarchia tekintetében a már megvalósítható projektek szintjéhez (de semmiképpen nem egyezik meg azzal). Ennek megfelelően a HPME-hez két irányból lehet közelíteni:
· a fő célkitűzések szintjéről, azaz a tervezési hierarchia általánosabb fejlesztési területeket leíró szintjeiről,
· a helyi projektötlet gyűjtésből integrálva, azaz a helyi igények konkrét megfogalmazásai alapján.
A valós folyamat a két irányból érkező igények harmonizálása, a HVS intézkedésben való leképezése.
A HPME a HVS hierarchiában legalacsonyabb, azonban a konkrét fejlesztési megoldás megfogalmazását tekintve legfontosabb szintje. A HPME a Vidékfejlesztési Minisztérium által megjelentetett LEADER jogcímrendelet alapján összeállított HPME katalógusban szereplő célterület alapját képezi. A célterületek tervezése során a HPME kiegészül az elszámolható költségek listájával és egyéb, a pályázatok értékelését szolgáló kritériumokkal.
A források allokálása az egyes intézkedések (HPME) szintjén történik meg, mivel ezen a szinten döntenek a helyi stratégiát tervezők arról, hogy az egyes intézkedések egymás viszonylatában milyen fontosságúak.
A HVS-ben felírt HPME-k között megkülönböztetünk a forrásallokációban forrással valóban párosított HPME-ket és forrással nem párosított, de tartalmilag a HVS szempontjából fontos HPME-ket. Az első típusba sorolt HPME-k között kerül felosztásra a Helyi Akciócsoport rendelkezésére álló, még le nem kötött fejlesztési forrás, míg a második típusba tartozó HPME bármely ÚMVP vagy egyéb ERFA, ESZA, illetve más forrásra felírható, amennyiben a HACS által a forrásallokáció szintjén is ellenőrzött LEADER vagy III. tengelyes intézkedéshez való kapcsolódását fontosnak tartják.
A HVS felülvizsgálat 2011. évben két szakaszból fog állni: a HVS általános részének felülvizsgálata (a továbbiakban: általános felülvizsgálat), valamint a projektötlet-gyűjtésre épülő célterület tervezés (a továbbiakban: HPME katalógus kidolgozása).
Az általános felülvizsgálatra a 2011.02.07. - 2011.03.18. közötti időszak áll rendelkezésre. A felülvizsgálat a tervezői koordináló csoportok kijelölésével kezdődik, amelynek feladata a HVS -ben meghatározott jövőkép, az egyes célkitűzések, intézkedések, valamint a helyi szereplőktől beérkező projektötleteket is figyelembe véve a megoldási javaslatok kidolgozása. Ebben az időszakban az érintett helyi szereplők számára a Helyi Akciócsoportok fórumokon, fogadóórák keretében, honlapjukon és egyéb kommunikációs eszközök igénybevételével biztosítják a nyilvánosságot, a projektötletek gyűjtésének céljából.
Határidők:
1. A HPME katalógus kidolgozására 2011.03.11. - 2011.04.20. közötti időszak áll rendelkezésre.2. A projektötletek jóváhagyásának határideje 2011.03.27.3. A HPME katalógus, célterület adatlapok véglegesítésére, az irányító Hatósággal történő egyeztetésre 2011. április 20.-ig van lehetősége a Helyi Akciócsoportoknak.4. A LEADER pályázatokat várhatóan 2011.06.30. - 07.30 között lehet benyújtani az Irányító Hatóság közleménye alapján.
forrás:
Csatolmány | Dátum | Méret |
---|---|---|
60_1_h_2011_hvstervezesiutmutato.pdf | 14/05/11 10:07 am | 267.13 KB |