Hazánkat érintő katasztrófakockázatok – 2012-es előrejelzés

A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság a vonatkozó uniós irányelvnek megfelelően összeállította hazánk katasztrófakockázatairól szóló jelentését, illetve a több évtizedes tapasztalatok és a jellemző kockázatok értékelése alapján előrejelzést készített arról, milyen természeti és civilizációs katasztrófák bekövetkezésének van meg a valószínűsége a következő évben. A dokumentumból kiderül, Magyarországon hat rizikófaktorral folyamatosan számolni kell.
(Forrás: www.katasztrofavedelem.hu)
A jelentés, illetve az előrejelzés is egyértelművé teszi, hogy Magyarországon a legnagyobb kockázatot 2012-ben is a vizek kártételei jelentik. Ugyan nem egészen tíz százalék annak az esélye, hogy jövőre a Duna, a Tisza és mellékfolyóik térségében katasztrofális árvíz alakuljon ki, ilyen fokú veszélyeztetettséggel azonban egész évben, folyamatosan számolni kell. Annak az esélyét meghatározni, hogy kialakul-e a tavaszi hónapokban jelentősebb dunai és/vagy tiszai árhullám, februárt követően, a nagymarosi és szegedi vízgyűjtőterületen hóban tárolt vízkészlet mennyiségéből lehet. Tekintettel arra, hogy a hegyekben felhalmozódó hókészlet olvadása lassú folyamat, és az nagy mennyiségű csapadékkal eshet egybe, jelentős vízszint-emelkedések kialakulásával kell számolni. A legkedvezőtlenebb hidrometeorológiai tényezők bekövetkezése esetén a Felső-, és a Közép-Tiszán alakulhat ki olyan kritikus helyzet, amely veszélyhelyzet kihirdetését és rendkívüli intézkedések bevezetését, valamint több ezer technikai eszköz és több tízezer ember egyidejű alkalmazását igényli. E lépések megtételével azonban csak az anyagi javak terén ezermilliárd forintnyi érték menthető meg.
A jövő évre vonatkozóan az sem zárható ki teljesen, hogy nagyobb károkat okozó földrengés rázza meg az ország valamely térségét, de ennek valószínűsége szerencsére rendkívül csekély.
További részletek:
forrás: