Harminckilenc új történelmi emlékhelyet jelöltek ki 2012. január 1-jével

A Kormány 2012. január 1-jétől 39 magyarországi helyszínt nyilvánított történelmi emlékhellyé. A 303/2011 (XII. 23.) rendelet által számos kiemelkedő jelentőségű épület, vár és erődítmény, illetve történelmi esemény helyszíne került besorolásra.
A 2001. évi LXIV. törvény értelmében olyan természeti, vagy épített helyszín nyilvánítható történelmi emlékhellyé, mely a nemzet, vagy valamely nemzetiség történelmében meghatározó jelentőséggel bír, illetve amelyhez a nemzet kulturális, nemzetközi és politikai életét befolyásoló és ezért megemlékezésre érdemes esemény, intézkedés kapcsolódik.
A Kormány decemberi rendeletével 12 történelmi jelentőségű vár és erődítmény – köztük Diósgyőr, Eger, Kőszeg, Sárospatak, Visegrád– vált történelmi emlékhellyé. A történelmi emlékhelyek új listájára hat kastély és kúria (a gödöllői Királyi kastély, a keszthelyi Festetics-kastély és Georgikon, a nagycenki Széchenyi-kastély, a szécsényi Forgách-kastély, a kehidakustányi Deák-kúria, valamint a fertődi Esterházy-kastély) is felkerült, utóbbi nagyszabású felújítási munkálatai várhatóan májusra fejeződnek be.
Több templom és kápolna (pl. máriapócsi kegytemplom, váci Hétkápolna), honvéd emlékhely (pl. Gyula), valamint történelmi esemény színhelye (pl. a muhi csatamező) is helyet kapott az új listán. A fővárosban öt új emlékhelyet jelöltek ki, név szerint a Szilágyi Dezső téri Református templom, a Batthyány örökmécses, a Corvin mozi épülete és Corvin-köz, a Kálvin téri Református templom és Ráday Gyűjtemény, valamint a Terror Háza Múzeum került besorolásra.
Az hatályba lépett jogszabály az arra érdemes helyszínekkel való további bővülésekre is lehetőséget biztosít.
A részletes lista megtekinthető a Magyar Közlöny 158. számában.