Elfogadták a Nemzeti Vidékstratégiát

Nyomtatóbarát változat
Nemzeti Vidékstratégia 2012-2020
A kormány elfogadta a Nemzeti Vidékfejlesztési Stratégiával kapcsolatos előterjesztést, melyet hosszú, bő egy esztendeig tartó társadalmi vita előzött meg. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter hangsúlyozta: a Nemzeti Vidékstratégia megalkotásával hosszú évek óta tátongó űrt sikerült most betölteni.
 
A miniszter kifejtette, már ma is vannak olyan eredmények, amelyek igazolják, hogy milyen fontos gazdasági ágazatot képvisel hazánkban a mezőgazdaság. Ezért fontos cél a belföldi és külföldi piacok megtartása. A stratégia elkötelezett a családi gazdaságok támogatása mellett, megóvja környezeti értékeinket, és biztosítja a fenntartható gazdálkodást hazánkban – tette hozzá.

A Nemzeti Vidékstratégia 2012-2020 célja, hogy a hazánk vidéki térségeinek nagy részén érvényesülő kedvezőtlen folyamatokat megfordítva, a fenntarthatóságot, az életképes agrár- és élelmiszertermelést és a vidéki élet értékeit középpontba állító jövőkép alapján kijelölje az ország vidékpolitikájának célkitűzéseit, alapelveit, valamint az azok elérését biztosító programok és intézkedések végrehajtási kereteit. A vidéki Magyarország egészének megújítását tűzi ki célul, ezért a természeti értékek és a környezet védelmére, a természeti erőforrások fenntartható hasznosítására alapozva határozza meg az agrár-és élelmiszergazdaságra, valamint a vidékfejlesztésre vonatkozó tennivalókat. Legfontosabb területei a foglalkoztatás növekedése, a kiegyensúlyozott és sokszínű mező- és erdőgazdálkodás, termelési szerkezet, a helyi élelmiszertermelés és élelmiszerpiacok helyreállítása, a helyi energiatermelés, a vidék helyi közösségeinek megerősödése, a népesedési mutatók javulása és a természeti rendszerek, a biológiai sokféleség megőrzése.

A stratégia célkitűzései között szerepel, hogy a mezőgazdaságban foglalkoztatottak számát 2020-ig 700 ezer főre növelje, a gazdák által közvetlenül bonyolított helyi értékesítés arányát 20 százalékra, a fiatal gazdák arányát pedig 21-ről 30 százalékra emelje.

Bővebb információ a Nemzeti Vidékstratégáról itt olvasható.


forrás:
www.kormany.hu