Angyalföld és Mosonmagyaróvár kapta az idei Települési Hild János-díjat – Szolnoké és Komáromé a legszebb főtér

A százhalombattai Hild János konferencián a Magyar Urbanisztikai Társaság immár 33. alkalommal adta át a Települési Hild János-díjat, melyet idén a XIII. kerület (Angyalföld) és Mosonmagyaróvár önkormányzata nyert el a céltudatos, fenntartható, integrált és stratégiai településfejlesztés terén elért kimagasló eredményikért. A Magyar Urbanisztikai Társaság díját olyan település önkormányzata nyerheti el, amely a céltudatos, fenntartható, integrált és stratégiai településfejlesztés terén kimagasló eredményeket ért el. A MUT és az ICOMOS Köztér-megújítási Nívódíját Szolnok és Komárom kapta.
Budapest XIII. kerület
Budapest XIII. kerületének az elmúlt két évtizede olyan tudatos, összehangolt, az erőteljes befektetői-beruházói érdeklődést (nyomást) pozitív energiává alakító fejlesztési munkája annyira látványos, szembeötlő eredményt hozott, hogy sokan már nem is értik, mit jelentett húsz-harminc évvel ezelőtt az "Angyalföld", a „munkásosztály fellegvára" fogalma, és hogy a Váci út korábban inkább a lepusztult, elavult szocialista nagyipar jelképe volt, mintsem világszínvonalú irodaépületeké, vagy modern, divatos (trendi) lakónegyedeké.
Mindez olyan több évtizedes kitartó, átgondolt, és visszafogottságában is határozott városvezetési és városfejlesztési munkának köszönhető, ahol a politikai vezetés mindig partnernek tekintette a szakmát, és ennek eredményeként a súlyos válsághelyzetből kiutat sejttető metróvonal, főútvonal-szélesítés rendszerváltozás-körüli átadását sikerült igazi húzóerővé fejleszteni. Nem a véletlen műve, hogy a fővárosi- és egyben országos lakásépítési listákat sok éven keresztül vezette Budapest 13. kerülete, és az elmúlt évek köztér-megújítási akciói fényes bizonyítékát adják annak is, hogy a privát beruházások mellett az önkormányzat is stratégiai gondolkodással, és színvonalas szakmai munkával segíti a városrész, és egyben az egész főváros élhetőségének, vonzerejének növelését.
Mosonmagyaróvár
Néhány évvel ezelőtt igen nagy sikert és érdeklődést váltott ki a szakmában egy konferencia, amely a kis- és középvárosok fejlesztési kérdéseit helyezte a középpontba. Mosonmagyaróvár példája azt mutatja, hogy az előrelátó, stratégiai gondolkodás, az átgondolt, folyamatos városfejlesztési munka a kis-középvárosok esetében is jól érzékelhető eredményt hoz.
Az elmúlt évek pályázati dömpingjét jóval megelőzően indított tudatos városfejlesztési akciók, a tartós szakmai háttérmunka egyre inkább aminőségi projektekre helyezte a hangsúlyt, így nem csoda, ha az egykor két különböző karakterű városból összerótt település egyre harmonikusabb, vonzóbb elemekkel rendelkezik. Kiemelésre érdemes ebből a folyamatból az elmúlt éveknek a korábban elmaradott, háttérbe szorult Mosoni városrészre koncentráló tevékenysége, amelynek az eredménye kiegyensúlyozottan fejlődő, mások számára is sok szempontból mintául szolgáló várost eredményezett.
Köztér-megújítási Nívódíj
forrás: