„Kanyargó Tisza partján..” – Időszaki kiállítás a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Levéltárban

Nyomtatóbarát változat
Kanyargó Tisza partján..” címmel nyílt kiállítás 2012. június 6-án Szolnokon, a JNSZ Megyei Levéltárban. Az időszaki tárlaton kiállított levéltári dokumentumok és többek között a KÖTI-VIZIG által biztosított tárgyi eszközök segítségével a Tiszának, a Tisza mentén élő emberek munkájának állít emléket a megyei Levéltár.
„Miként maga a folyó, e kiállítás is közös érték, kollektív szellemi termék, amely tematikus rendben a halászat, a hajó és vízimalmok, a folyószabályozás, az ármentesítés, a vízi  közlekedés múltját, egyszóval a Tiszához kapcsolódó értékek és tevékenységek változatos formáit kívánja bemutatni” - mondta Dr. Fülöp Tamás, a megyei levéltár igazgatója a kiállítás ünnepélyes megnyitóján. Lovas Attila, a KÖTI-VIZIG igazgatója ünnepi beszédében emlékeztetett arra, hogy a múlt alapos ismerete nélkül – különösen a vízügyi szakmában – nem lehet a jövőbe tekinteni:   „Most, a digitalizálás korában nagyon sokszor nem vesszük komolyan papírra vetett emlékeinket pedig ezeket több száz év múlva is olvashatók, megnézhetők lesznek… Éppen ezért nagy szükség van a levéltárakra, mert olyan emlékek őrződnek meg bennük, amik időnként a múlt ködéből fölmerülve egy nagyon komoly életútnak is emléket tudnak állítani”
 
A látogatók megismerhetik többek között a talán kevéssé ismert Nyárádi Hartl Ede nevét, aki az 1870-es nagy Tiszai árvizek során életét, munkáját, vagyonát nem kímélve mentette a korabeli Tisza-halász lakosságát, és ezért a cselekedetéért kapott Ferenc Józseftől nemesi rangot. A kiállítás emléket állít néhány jelentős vízügyes előd, többek között Barócs János, a Jászkiséri társulat alapítója, és Bedekovics Lőrinc, a 3. kerület első mérnöke munkásságának is, akik szakmai örökségét ma is őrzik az általuk tervezett és megvalósított vízügyi létesítmények a Közép-Tisza vidékén. A tárlat elkészítéséhez a KÖTI-VIZIG számos korabeli dokumentumot, térképet, fényképet, festményt, tervrajzot bocsátott a Levéltár rendelkezésére. A szervezők kialakítottak egy, a 20. század közepére jellemző gátőrlakást a gátőri munka írásos dokumentumai és tárgyi emlékei segítségével, valamint berendeztek egy halászkunyhót, amely betekintést nyújt a halászattal foglalkozók életformájába. A kiállítás részét képezi több vízimalom és zsilip makettet, valamint számos eredeti tervrajz, és műszaki dokumentáció is. A Sok értékes, a térség kulturális örökségét képező irattári anyagot is bemutató tárlat 2013. március végéig látogatható a JNSZ Megyei Levéltárban.

A teljes cikk itt olvasható.


forrás:
http://www.kotikovizig.hu/