„A jövő, amit szeretnénk" – Kezdetét vette a Rio+20 Világkonferencia

Nyomtatóbarát változat
A fenntartható gazdaságról,a környezetvédelem nemzetközi intézményrendszerének jövőjéről, a gazdaság zöldítésének elősegítéséről is  tárgyal 130 ország állam- és kormányfője a Rio+20 konferencián 2012. június 20-a és 22-e között Brazíliában. A konferencia mottója: „The Future We want”. A Rio+20 konferencia a korábbi globális csúcstalálkozókra épül: az ENSZ emberi környezetről folytatott stockholmi konferenciájára (1972), az ENSZ környezetről és fejlődésről tartott rio de janeirói konferenciájára (Föld-csúcs, 1992), továbbá a fenntartható fejlődésről tartott johannesburgi csúcstalálkozóra (2002). Szintén a mostani csúcs előzményei közé tartozik az ENSZ égisze alatt 2000-ben megtartott millenniumi csúcstalálkozó és a millenniumi fejlesztési célok megalkotása is.

A tanácskozás résztvevői arra a kérdésre szeretnének választ találni, hogy a gazdasági és társadalmi fejlődés üteme és minősége miként őrizhető meg és terjeszthető ki a népesség minél szélesebb rétegeire úgy, hogy a szegények aránya csökkenjen, a környezet terhelése ne növekedjen, és megmaradjanak a természeti erőforrások. A Rio de Janeiró-i világkonferencián egyebek mellett a fenntartható gazdaság kérdéseivel, az ezzel kapcsolatos intézményi struktúra reformjával (a Fenntartható Fejlődési Tanács és a jövő nemzedékek ombudsmanja poszt létrehozásával), a fenntartható fejlődési célok kidolgozásával és finanszírozási kérdésekkel foglalkoznak majd – írja az MTI.

A fejlesztési célok kimunkálása azért is sürgető, mert a Föld lakossága 2030-ra becslések szerint 8,3 milliárdra növekedhet, közülük hétmilliárd ember fejlődő vagy kevésbé fejlett országban él majd. Az ilyen mértékben gyarapodó népesség élelemhez, tiszta ivóvízhez, energiához, oktatáshoz és egészségügyi ellátáshoz juttatása nagy kihívást jelent.

Ha nem változnak a jelenlegi trendek, 2030-ig az energia- és a vízfelhasználás iránti igény várhatóan 40 százalékkal, az élelmiszerigény 50 százalékkal, 2050-re pedig 70 százalékkal nő. Ennek oka az is, hogy a mélyszegénység csökkenésével párhuzamosan egyre többen kerülnek át a középrétegekbe, és veszik át az ennek megfelelő fogyasztási igényeket.

Magyarországnak az Európai Unió álláspontjával megegyezően az a célja, hogy a tanácskozás kézzelfogható eredményekkel záruljon. Budapest szeretné, ha a konferencián megoszthatná a társadalmi átalakulás tapasztalatait, továbbá a víztisztítási technológia és a vízgazdálkodás bemutatásával lehetőséget teremthetne ezek elterjesztésére. Magyarország támogatja az EU álláspontját, amely szerint a fenntartható gazdaság jó lehetőséget nyújt a válságból való kilábalásra, valamint kedvez a kis- és középvállalkozásoknak. Fontosnak tartja a fenntartható fejlődés nemzetközi intézményrendszerének reformját, a környezetvédelmi ipar és a megújuló energiaforrások használatának erősítését, a zöldberuházások növelését. Budapest szerint szükség van arra is, hogy növekedjenek az ilyen fejlesztéseket ösztönző támogatások. Baranyai Gábor, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára az Országgyűlés külügyi bizottságában kedden arról beszélt, hogy Magyarország azt szeretné, ha a fenntartható fejlődési célok között lenne egy kifejezetten a vízügyekkel foglalkozna. Ennek kidolgozásában az ország komoly szerepet vállalna, és Áder János Rióban várhatóan felajánlja, hogy 2013-ban Budapest szervezné meg az első konferenciát a témában - mondta.

Az előkészítő tárgyalások hosszadalmas vitáit követően végül kedden elfogadták a 2015 utáni fejlesztési célokat és azok fő irányait magában foglaló zárónyilatkozat végső szövegét, melyet pénteken terjesztenek a konferencián részt vevő állam- és kormányfők elé aláírásra.
 

Rio 1992 (forrás: ng.hu)Húsz éve…
Húsz évvel ezelőtt az ENSZ Környezet és Fejlődés Világkonferenciáján (United Nations Conference on Environment and Development, UNCED) az élővilág, a biológiai sokféleség pusztulása és az éghajlatváltozás okozta drasztikus környezeti és társadalmi hatásokat felismerve kerültek elfogadásra a Föld éghajlatát és biológiai sokféleségét védő egyezmények (Éghajlatváltozási Keretegyezmény, Biológiai Sokféleség Egyezmény) melyeket a „Riói Nyilatkozatban” rögzítettek. A Biológiai Sokféleség Egyezmény jelentősége, hogy a legmagasabb nemzetközi politika szintjén foglal állást az ember (emberi társadalom) és a természet (élővilág, biológiai sokféleség) viszonyának meghatározásában. Az Egyezmény nem csupán az alapelveket és a feladatokat definiál, de intézkedik a végrehajtás funkcionális, szervezeti és finanszírozási kérdéseire vonatkozóan is. Az Egyezmény megfogalmazza a részes államok által elvégzendő feladatokat az in-situ és az ex-situ védelemmel, a biológiai sokféleség fenntartható hasznosításával kapcsolatban, valamint a kutatás és képzés, a közoktatás és tájékoztatás, a környezeti hatások vizsgálata és a káros hatások minimalizálása, a technológiák hozzáférhetősége és átadása, az információcsere, illetve a finanszírozás területén.Rio de Janeiro (forrás: uncsd2012.org)

Ugyanekkor fogadták el az Agenda 21 („Feladatok a XXI. századra) nemzetközi programot is, mely a fenntartható fejlődés alapelvére épülve fogalmaz meg fejlődési az egyes országok számára, figyelembe véve a jelen és jövő generációk gazdasági, társadalmi, kulturális, politikai és környezeti problémáit. Megközelítése szerint olyan cselekvési útvonalat kínál, mely gazdasági szempontból hatékony, a társadalmi szempontból igazságos és környezeti szempontból egészséges.

Bár az elmúlt évtizedekben számos pozitív világtrendnek lehettünk szemtanúi, számos környezeti kihívást nem sikerült még megoldani, és ezek mostanra még inkább égetővé váltak – írja az Európai Bizottság Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának írt Közleménye. Az erőforrások (pl. a föld, a víz, az erdők, az ökoszisztémák) iránti növekvő igény azok fokozódó kimerítéséhez, leromlásához vezettek, továbbá riasztó ütemben halad a biodiverzitás csökkenése és az erdőirtás. Az anyagi javak szűkössége, illetve az ezekhez való hozzáférés szintén globális kérdésekké válnak. Globális szinten emelkedik az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása, ami mögött a földhasználatban bekövetkező változások és a fosszilis tüzelőanyagok iránti növekvő kereslet húzódik meg. Az éghajlatváltozás hatásai (például a változó csapadékmennyiség és tengerszint emelkedése) még tovább súlyosbítják a meglévő környezeti problémákat. A vízkészletek, illetve a tengeri környezet kimerítése és szennyezése egyre komolyabb problémákat jelentenek, a vízhiány pedig a világ népességének akár harmadát is érintheti 2025-re. Az elsivatagosodás és a talajromlás egy sor olyan fejlődő országot érint, amelyek gazdasága nagy mértékben függ a mezőgazdaságtól és az önellátó gazdálkodástól. A nemzetközi egyezmények végrehajtásában elért eredmények ellenére a fejlődő országokban és a feltörekvő országokban továbbra is jelen van a veszélyes anyagoknak (például rovarirtó szerek, veszélyes hulladékok) való kitettség. E környezeti problémák jelentős része nem kezelhető elkülönítetten, mivel egymással szoros kapcsolatban állnak.

A pozitív fejlemények ellenére tehát jelentős végrehajtási hiányosságok és kihívások maradtak fenn, amelyekkel a Rio+20 napirendje keretében foglalkozni kell.
 


forrás:
MTI
A Bizottság Közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának (2011)
www.kormany.hu
http://www.biodiv.hu/convention/F1117799202
http://www.hahc.hu/az_egeszseges_varosokrol_agenda21.php
www.metropol.hu