Határmenti, transznacionális, interregionális együttműködés

Nyomtatóbarát változat
Fogalomkategória: 
EU regionális politika
Területfejlesztés
A nemzeti, regionális és helyi hatóságok közötti területi együttműködés az európai integráció fontos eleme. Célja, hogy a nemzeti határok területfejlesztésre gyakorolt negatív hatásait megszüntesse.
 
A területi szinttől függően a következő együttműködések lehetnek:
  • A határmenti együttműködés a relatíve közel eső területek között jön létre, az országhatár mindkét oldalán. A határmenti együttműködés magában foglalja a helyi és regionális közösségek szokásos tevékenységével összefüggő tevékenységeket, mint például a gazdaság fejlesztése, a területi tervezés, a turizmus és rekreáció, képzés, közlekedés, környezetvédelem stb. Határ-menti együttműködésről beszélünk például az eurorégiók esetében, illetve számos olyan esetben, ahol két vagy több állam érintkezik (például a Saar-vidék, Felső-Rajna háromszög).
  • A transznacionális együttműködés a területi együttműködés egy újabb formája, az országhatárokon átnyúlva nagyobb térségekre terjed ki (Atlanti régió, Balti régió, Nyugat-mediterrán régió stb.). Az együttműködés ebben az esetben sajátos stratégiai célokra összpontosít, mint például a metropolisz-térségek hálózatai, a tengerparti gazdaság segítése a parti régiókban, az elérhetőség általános fejlesztése, nagyléptékű intézkedések a természeti és kulturális örökség védelme érdekében, stb.
  • Az interregionális együttműködés tematikus természetű és különböző államok régiói között jön létre, melyek néha egymástól távol helyezkednek el, általában területi kontinuitás nélkül. Az interregionális együttműködés magában foglalhatja a know-how és tapasztalat átadását, a régiók vagy vállalkozások fejlődéséhez hozzájáruló technikák és módszerek közös fejlesztését, a távolsági turizmus támogatását, stb. Az interregionális együttműködés létrejöhet egyazon állam régiói között is, területi kontinuitással vagy anélkül.
 
forrás:
Spatial development glossary  European Conference of Ministers responsible for Spatial/Regional Planning  (CEMAT)