A Balti-tengeri szigetek közötti együttműködés

Nyomtatóbarát változat

Christoph Löwen, Brigitte Thom: Die Ostseeinseln und ihre Kooperation - In: Informationen zur Raumentwicklung 2009/8-9 sz. 587-591 p.


A Balti térség hét legnagyobb szigete (B7) együttműködik egymással. Ezek a szigetek a következők: land-szigetek, Bornholm, Gotland, Öland, Rügen, Saaremaa és Hiiumaa. Az elnökség évente változik, így minden sziget felelős egy évig az éves program összeállításáért. A hálózat nemzeti és nemzetközi szinteken száll síkra a szigetek érdekeinek támogatásáért. Az együttműködés színterei a lobbizás és a tervek megvalósítása mellett a tapasztalatok és ötletek cseréje, valamint a sziget lakóinak személyes megismerése.
A B7 politikai és adminisztratív  szinteken dolgozik és ezzel megteremti a terjedelmes hálózat keretfeltételeit. Szervezetek, egyesületek és fiatalok csoportjai szintjén szerveznek kulturális ill. sport projekteket és rendezvényeket. A legsikeresebbek húsz év együttműködés után a környezet, ifjúság és kultúra területén kialakuló tervek és tapasztalatcserék.
Néhány projekt-néhány szóban:
 
SUSWAT projekt: célja a fenntartható vízellátás biztosítása a szigeteken, mivel a szabály szerint nem importálhatják a szárazföldről az ivóvizet és saját vízforrásaira kell támaszkodniuk.
 
BEST projekt: Bornholm sziget kidolgozott egy ún. zöldkönyvet, amely ajánlásokat fogalmaz meg különböző meghatározó témákban, pl. az idegenforgalom esetébe, "helyi" és minőségi termékekre alapozva. Åland viselkedéskultúrára vonatkozó szabályozást dolgozott ki a projekt keretein belül, amelyet az idegenforgalom minőségének javítására kíván felhasználni.. Bornholm és Rügen az ún. helyi gasztronómiai kultúra programot vitte végig sikerrel, amely a helyi minőségi termékeket, márkákat támogatja.
 
A Transplan projekt keretében megpróbálják csökkenteni a fosszilis energiahordozóktól való függést.
 
Baltic Master projektek: az I INTERREG IIIB keretében valósultak meg. Az INTERREG II a Balti-régió programjába 2008-ban került be és az INTERREG I-hez hasonlóan három éves program keretében került kidolgozásra. 48 partner, 9 balti-régióbeli állam szerepel a résztvevők között.
Cél: a világ egyik legforgalmasabb tengere a Balti, és a hajóforgalom tekintetében további növekedés prognosztizálható. A tengeri közlekedés biztonságának megerősítése kiemelt feladatként kezelendő, ezért a balesetek, és szennyezések megelőzésre nagyobb hangsúlyt kell fektetni.
 
Fordította:
Tóth Anita Boglárka
Nagy Gábor
 
Forrás:
Christoph Löwen, Brigitte Thom: Die Ostseeinseln und ihre Kooperation - In: Informationen zur Raumentwicklung 2009/8-9 sz. 587-591 p.