Silvana Kuhtz: Challenges posed by climate change: is environmental protection an etchical issue? - In: Environment, Development and Sustaianability, 2011. 1. sz., 79-85. p.
A cikk provokatív módon a klímaváltozással kapcsolatos problémákra nem megoldásokat, válaszokat kínál, hanem újabb kérdéseket tesz fel. Ezzel kívánja a diskurzust afelé terelni, hogy az emberek és a termelő gyárak új szemlélettel és hozzáállással közelítsenek a problémához.
A cikk írója nem tartja tisztességes felvetésnek azt, ami gyakorta elhangzik: igaz vagy nem a klímaváltozás problémája? Ehelyett inkább olyan kérdéseket tesz föl, melyek a cselekvés felé vihetik a társadalmat: Mit lehet tenni? Mit tehetek én? Mire van szükség? Mik a stratégiák? Mi az én szerepem? Ha ezekre fókuszálunk, talán eljuthatunk a konkrét cselekvésekig.
Angol nyelvű cikk!
Város
Echeverri-Caroll, Ayala: Urban Wages: Does City Size Matter? - In: Urban Studies, 2011. 2. sz., 253-271. p.
A cikk annak a nézetnek a valóságtartalmát vizsgálja, mely szerint a bérek mértéke összefüggésben van a település nagyságával, azaz a nagyvárosokban magasabbak a jövedelmek. A cikk különböző tanulmányokat idéz, szakemberek szempontjait veszi sorra, grafikonokat vizsgál, metódusok alapján számolásokat végez e feltevéssel kapcsolatban. A cikket elolvasva kiderül, vajon megállja-e a helyét ez a nézet.
Angol nyelvű cikk!
Területi különbségek
Sara González: The North/South divide in Italy and England: Discursive construction of regional inequality - In: European Urban and Regional Studies, January 2011 (Vol. 18, No. 1), p. 62-76.
Az Angliában és Olaszországban mélyen gyökerező és hosszú távra visszanyúló észak-déli megosztottság ellenére a területi egyenlőtlenségek helyreállítására tett célkitűzéseknek nem mindig ez a felosztás volt a releváns skálája. A talány magyarázására a cikk két célt tűz ki: egyrészt megvizsgálja miért, hogyan, kinek és mikor volt ez a megosztottság releváns földrajzi szabályozó és megmagyarázza az ezt kísérő vitákat. Ennek megtételére a cikk egy olyan kultúrpolitikai megközelítést állít fel, ami összehasonlítja az észak-déli megosztottságot Olaszországban és Angliában kulcsfontosságú események (különösen a második világháborút követő keynesiánus konszenzus és az újabb neoliberális politikai irányok) alapján. Két párhuzamos trendet határoz meg: csökkent a beavatkozó államok támogatása és a szegényebb régiók regionális megsegítése; és az észak-déli megosztottság mint kettős nemzeti felosztás kisebb szintű földrajzi egységekre oszlott fel. A szerzők ez alapján vonnak le politikai és fölrajzi következtetéseket a megosztottság magyarázására.
Angol nyelvű cikk!
Táj
Hannes Palang, Helen Alumäe, Anu Printsmann, Merlin Rehema, Kalev Sepp and Helen Sooväli-Sepping: Social landscape: Ten years of planning 'valuable landscapes' in Estonia - In: Land Use Policy, January 2011 (Vol. 28, No. 1) p. 19-25.
A tanulmány áttekintést ad az értékes tájak meghatározásának tematikus tervezéséről Észtországban 1999-2003 között, vizsgálva a mai napig tartó hatásokat is. Azt állítja, hogy a kijelölt értékes tájak és azok attribútumainak leképezett listája mellett, ez a tervezési gyakorlat társadalmi változásokat és a tájak elismerésének megváltozását hozta magával. Ennek következtében az észt 'táj' szó (maastik) többféleképpen használt a köznyelvben aszerint, ahogyan a jelentése változott a folyamat során.
Angol nyelvű cikk!
Robert L. Gant, Guy M. Robinson, Shahab Fazal: Land-use change in the 'edgelands': Policies and pressures in London's rural-urban fringe - In: Land Use Policy, January 2011 (Vol. 28, No. 1) p. 266-279.
A zöldövezeti szabályozás miatt kaotikus tájképek alakultak ki az Egyesület Királyság legnagyobb városai melletti határterületeken. Az előírások elsődleges funkciója az volt, hogy szabályozzák a városi terjeszkedést és megőrizzék azokat a zöldterületeket, amelyek elválasztják a várost a nyílt területektől. Ennek következtében olyan peremterületek alakultak ki, amelyek rendkívül dinamikusak annak ellenére, hogy a fejlődés viszonylag szigorú ellenőrzés alatt tud csak megvalósulni. A részletes esettanulmány London nagyvárosi zöldövezetének egy részét vizsgálja meg. A szerzők ezen felül bemutatják az Egyesült Királyság zöldövezeti szabályozásának történetét és referálnak a közelmúltban javasolt módosításokról, amelyek folyamatos vitákat provokáltak a szabályozás jelenlegi formájáról és következményeiről a zöldövezeti és a peremterületek felhasználásának esetében.
Angol nyelvű cikk!
Deákné Oszkó Ágnes Ivett: Kistérségi tájértékek - In: Örökség, 2011. 1-2. sz. 50-51. pp.
2010 nyarán a Magyar Nemzeti Múzeum Örökségvédelmi Központjában a TájÉrtékKAtaszter (TÉKA) program keretében a Marcali kistérség és a Sárbogárdi kistérség mintavételi felmérése zajlott. A program célja egy országos tájérték-nyilvántartó adatbázis létrehozása, mely várhatóan 2011 tavaszától interneten nyilvánosan is elérhető lesz (
www.tajertektar.hu ).
Európai különdíjat nyert Hollókő - In: Uniós Értesítő, 2011. 1. sz. 34-35. p.
A francia nemzeti innovációs intézet Territoria Europe-díját nyerte el Hollókő 2010. decemberében.
Statisztika
Révész Tamás, Takács Gábor: A SOCIO-LINE modell 2005. évi adatbázisának készítésekor szerzett tapasztalatok I., II. - In: Statisztikai Szemle. 2011. 2. sz.141-160. pp. és 2011. 3. sz. 253-274. pp.
A magyar gazdasági és statisztikai rendszer 1998-2005 között sok területén megváltozott, ezért a SOCIO-LINE gazdaságstatisztikai modell adatbázisát is át kellett dolgozni. Az adatok egyszerű frissítésén kívül strukturális átalakításokat is végre kellett hajtani. A dolgozat részletesen ismerteti a modellhez szükséges adatigényt és adatforrásokat, majd az adatbázis szempontjából értékeli a hazai statisztikai rendszer változásait. Ezután lépésről lépésre leírja az adatbázis összeállításának menetét, végül bemutatják a főbb eredményeket, melyek a modelltől függetlenül önmagukban is információkat tartalmaznak a 2005. évi folyamatokról és jövedelemelosztásról.
Vidék - fejlesztés
Át kell alakítani a LEADER programot - In: Uniós Értesítő, 2011. 1. sz. 18-19. pp.
V. Németh Zsolt vidékfejlesztésért felelős államtitkár 2010. decemberi lajosmizsei sajtótájékoztatójának összefoglalója. Az Európai Unió vidékfejlesztési programjában a pályázatok idejét csökkenteni, a helyi döntéshozatal szerepét pedig erősíteni kell.
Budapest
Földi Zsuzsa: A Duna-reneszánsz margójára. A folyó dinamizáló hatásának értékelése Budapest városfejlődésében - In: Utóirat. A Régi-Új Magyar Építőművészet melléklete 2011. 1. sz. 3-9. pp.
Budapest városfejlődési korszakai és a jövőbeli lehetséges fejlődési irányok összefoglalása a Duna Stratégia kapcsán. A folyó változó szerepe a város életében, kihatásai a térszerkezeti és építészeti megoldásokra. Funkció- és formaváltások a Duna-part fejlesztési szakaszain.
Kádár Bálint: Budapest köztérhasználata húsz év múlva - In: Utóirat. Régi-Új Magyar Építőművészet melléklete, 2011. 1. sz., 10-12. pp.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Urbanisztika Tanszéke 2010-ben részt vett az Urbanity - Twenty Years Later című. kutatási programban. Az 'Intelligens környezetek és e-technológiák' című kutatási terület alapját a lakóközösségek és a közterületi felelősség virtuális térjátékokkal történő elősegítése, valamint a város fejlesztéseinek szimulációs lehetőségei adták. Az elmúlt húsz év budapesti városfejlődésének szociális, gazdasági és térbeli vonatkozásai alapján hipotetikus fejlődési utakat szimuláltak, melyek képesek lehetnek egyértelműen negatív folyamatokat pozitív lehetőséggé fordítani két évtized időtávlatában.
Forrás:
Tóth Laura, Varju Zsuzsanna, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ