Zongor Gábor: Húsz év után, változások előtt - In: Comitatus, 2010. 3. sz., 27-33. p.
A cikk abból indul ki, hogy az elmúlt húsz év során az önkormányzatok működése, struktúrája megérett a változásra, sőt a szakemberek szerint ez a változás elodázhatatlan. A szerző felveti az egyre több önkormányzatot érintő finanszírozási-pénzügyi problémákat, valamint szóba hozza a sokat említett szubszidiaritás elvét. Utóbbiról megjegyzi, hogy bár sokat beszélünk róla, mégsem vált az önkormányzati működés rendező elvévé. A változás, az átalakulás során legfontosabb szemponttá a helyi érdeknek kell válnia, a hatékonyabb működés és a szervezett közigazgatás feltétele, hogy átlátható struktúra alakuljon ki. A cikk írója szerint tisztázni kell a polgármesterek státusát is, erősíteni kell a szerepüket helyi szinten. Ugyanakkor korlátozni kell az egyéb önkormányzati, országos közfunkciók betöltését esetükben.
Gál Erzsébet: Divatos téma, vagy valódi kockázat: a helyi önkormányzati szektor eladósodása - In: Comitatus, 2010. 3. sz., 34-42. p.
A cikk az önkormányzati szektor pénzügyi, gazdasági helyzetét vizsgálja. Mostanában gyakran hallani e problémáról a világválság és a magyar gazdasági helyzet kapcsán. A szerző azokra a kérdésekre keresi a választ, hogy általánosan jellemző-e az eladósodottság az önkormányzatokra, illetve "divatról" van-e szó, vagy súlyos makrogazdasági problémáról? A cikk megvizsgálja a kockázatokat, a finanszírozási forrásokat és a költségvetés alakulását a szektorban. A végső következtetés az, hogy bár valóban súlyos gondokat okoz e jelenség az önkormányzatok életében, nem egyforma típusúak és méretűek a problémák. Másik fontos következtetés, hogy a pénzügyi kockázatok megléte nem kizárólag az önkormányzatok felelőssége.
Építészet
Barcza Dániel: A víz az úr! - In: Octogon, 2010. 3. sz., 44-45. p.
Egy tervezőcsapat olyan rendszert, épület-együttest próbál létrehozni Budapesten, ami hosszú távon is önellátó rendszerként tud működni és nem haladja meg a "ránk szabott" ökológiai lábnyomot, eltartóképességet. A zöldtechnológiai kutató- és fejlesztőbázis a terv fő eleme, ehhez társul még konferenciaközpont, valamint szolgáltató, iroda- és szállodafunkció. Az egyik cél az épületegyüttes energiaszükségletének csökkentése, illetve a szén-dioxid kibocsátás mérséklése volt. A másik fontos megoldandó feladat az esővíz "helyben tartása", hasznosítása volt, ezt zöldtetőkkel, víztárolókkal, gyümölcsösökkel kívánják megoldani. Ezáltal egy olyan "bio-központ" jön létre, ahol maguk termelik meg a szükséges dolgok egy részét, illetve rekreációs zöldfelületek állnak rendelkezésre.
Fűben, fában, házban: az ELTE Botanikus kertje újjászületik - In: Octogon, 2010. 3. sz., 80-82. p
Közel 400 millió Ft európai uniós támogatás segítségével újul meg a Füvészkert. Az 1847 óta működő botanikus kert felújításának első ütemében is már számos munkát elvégeztek. A rekonstrukció során a kert elrendezése, struktúrája is megváltozik, az üvegházakat és az épületeket is felújítják, valamint gépészetileg is hozzányúlnak. A Füvészkert megújulásáról részletesen beszámol a folyóirat cikke.
Panel = lehetőség - In: Octogon, 2010. 3. sz., melléklet
Az Octogon egy panel-melléklettel jelentkezett:
- Viagrát a panelnak!
- Negyven éve kezdődött: a panlees lakótelepek kialakulása és rehabilitációja
- Példás panelek: az Év Homlokzata 2009 díj
- Panelmimikri: beszélgetés Szokolyai Gábor építésszel
- Rendszerelmélet a gyakorlatban: beszélgetés Csombordi Sándorral
- Minden ötödik ember panelban él hazánkban
Építészeti Fesztivál a Párizsi Magyar Intézetben - In: Régi-Új Magyar Építőművészet, 2010. 2. sz., 5-9. p.
A Párizsi Magyar Intézet felkérte egy építészeti fesztivál megrendezésére a Magyar Építőművészek Szövetségét. A megnyitóról és a különböző programokról számol be két írás. A fesztivál keretében konferenciákat, kiállításokat szerveztek. Az Újornamentika és élő építészet című kiállításról és annak hátteréről Szegő György számol be a lap hasábjain. Az előadások és beszélgetések keretet adtak a megtekinthető kiállításoknak, ezekről is olvashatunk az írásokban.
Erwin Mauson und Bankole Awosusi: Gut geplant ist halb befördert- Verkehrsplanung in öffentlichen Gebäuden - In: DBZ, 2010, 4. sz., 58-60 p.
A bevásárlócentrumok, nagy hotelek, irodakomplexumok, kórházak vagy pályaudvarok tervezésében egy dolog közös: ezeknek az épülettípusoknak nagy embertömegeket kell tudniuk befogadni. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, egy korai tervezési szakaszban közlekedési analíziseket végeznek. A cikk elsősorban az emberek elszállításáról szól. Legyen az lift vagy mozgólépcső, a hosszú várakozási idő elkerülése végett fontos a korai tervezési szakaszban a várható forgalom kiszámítása. Német nyelvű cikk!
Holger David: Energiesparen mit Tageslicht- Energetische Auswirkungen von Dachoberlichtern - In: DBZ, 2010, 4. sz., 62-64. p.
Egy modellstúdióban megvizsgálták a tetőablakok hatásait a csarnoképítmények fűtési és fénytechnikai energiaszükségletére. A számításokból kiderült, hogy ezek a tetőn lévő ablakok és fénykupolák egy csarnok összenergia-szükségletét csökkenteni tudják. Ugyanakkor az árnyékoló berendezések is szükségesek ezekre a helyekre a nyári túlmelegedés ellen.
Német nyelvű cikk!
Regionalizmus
Rózsa Gergely: A fogyasztási és jövedelmi viszonyok regionális különbségeinek alakulása 1994 és 2007 között - In: Statisztikai Szemle, 2010. 4. sz. 371-395. p.
Az elemzés azt a jelenséget vizsgálja, hogy az ország lokálisan eltérő szerkezete, adottságai meghatározzák az egyes területeken élők jövedelmi viszonyait, életkörülményeit. A szerző megvizsgálja a magyar gazdaság tendenciáit, a régiók általános helyzetét, a fogyasztói szokásokat és a jövedelmi különbségeket.
A makroregionális stratégiák korlátai és lehetőségei - In: Uniós Értesítő, 2010. 4. sz., 8. p.
A Régiók Bizottsága az EU makroregionális stratégiáiról tartott megbeszélést. A két fő stratégia a Balti régiót és a Dunát érinti. Ha ezek megfelelően működnek, elérik a céljukat, akkor mintaként szolgálhatnak más hasonló régiós fejlesztések számára. Az EU regionális politikáért felelős biztosa, Johannes Hahn kifejtette, hogy az ilyen típusú kezdeményezések szakmai hozzáadott értéke eredményesebb lehet, mint az egyedi kezdeményezések.
Roma Civil Kávéház - több lesz, mint várták - In: Uniós Értesítő, 2010. 5. sz., 13. p.
Első alkalommal rendezte meg a VÁTI-n belül működő Roma Fejlesztési és Tervező Programiroda a Roma Civil Kávéházat. A kiskundorozsmai rendezvény célja az volt, hogy a dél-alföldi régióban a roma integrációval foglalkozó szereplők megismerjék egymást, kialakuljon egy állandó tapasztalatcsere. Az írás beszámol az előadásokról, felszólalásokról. A program egyik szervezője a siker láttán jelezte, terveznek további hasonló rendezvényeket is az ország más városaiban, régióiban.
Pavla Zizalová: Geography of Knowledge-based Collaboration in a Post-communist Country: Specific Experience or Generalized Pattern? - In: European Planning Studies, May 2010 (Vol. 18, No. 5) p. 791-814.
A cikk a tudás és az innováció együttműködési mintáit vizsgálva a földrajzi közelség szerepével foglalkozik és értékeli az innovációs együttműködés térbeli eloszlását meghatározó tényezőket a Cseh Köztársaságban. Alternatív empirikus adatokra támaszkodva megjeleníti az innovatív vállalatok, kutatóintézetek és egyetemek együttműködési formáit, megkeresve az alapvető törvényszerűségeket. Ezzel egyik célja, hogy pótolja a jelenlegi kutatások hiányosságait, amelyek leginkább a legfejlettebb régiókra koncentrálnak, kiegészítve így egy átalakulásban lévő, poszt-kommunista gazdaság új ismereteivel. A másik célja, hogy fényt derítsen a tudás és innováció területén együttműködésben részt vevő felek közelségi szerepére, amely meglehetősen megfoghatatlan. Az eredmények azt mutatják, hogy bár az elhelyezés megosztása, valamint az intra-regionális tudás és innováció létezik, mégsem tekinthető döntő jellemzőnek. A földrajzi közelség nem elengedhetetlen feltétel a tudás- és az innovációs együttműködésben, mivel valamennyi szereplő jelentős mértékben vesz részt a nemzetközi kapcsolatokban. Mégis, a sajátos intézményi háttér és mikro-tényezők szerepe befolyásolja az innovációs együttműködés mintáit.
Angol nyelvű cikk!
Salima Bouayad-Agha; Lionel Védrine: Estimation Strategies for a Spatial Dynamic Panel using GMM. A New Approach to the Convergence Issue of European Regions - In: Spatial Economic Analysis, June 2010 (Vol. 5, No. 2) p. 205-227.
Míg a dinamikus panel adatoknál és térbeli ökonometriai modelleknél a becslési módszerek szabványosak a közgazdasági szakirodalomban, egy viszonylag új fejlesztésben a területi szempontok is bekerültek a dinamikus panel adatmodellek közé. A tanulmány két becslési stratégiát mutat be a dinamikus térbeli adatmodellekre a "generalized method of moments" (GMM) segítségével. Az első stratégiában kiterjesztik Arellano moment korlátozásait és Bond becsléseit egy területi autoregresszív dinamikus panelre, a második lehetővé teszi a térbeli függőséget a hibás folyamatban. Az empirikus alkalmazás a 25 év alatti európai regionális növekedésre fókuszál. Bemutatja a feltételes konvergencia empirikus bizonyítékait, amelyet jelentősen befolyásolnak a területi egyenlőtlenségek.
Angol nyelvű cikk!
Salima Bouayad-Agha; Lionel Védrine: Glyn Wittwer; Mark Horridge: Bringing Regional Detail to a CGE Model using Census Data - In: Spatial Economic Analysis, June 2010 (Vol. 5, No. 2) p. 229-255.
A régiók és szektorok száma a legtöbb regionális CGE modellnél kicsi az adat- és számítástechnikai korlátok miatt. Az ilyen modellek felhasználása bővül, ha nagyobb a CGE adatbázisuk. A TERM modell egyesíti a hatalmas adatbázis változó összesítését létesítmény és technikák takarékoskodni a számítási kapacitást. Ez a dokumentum megy tovább, kifejtette használata kistérség népszámlálási adatok, hogy dolgozzon ki CGE adatbázis példátlan számú régiót. Már az eredeti kifejezés a módszert alkalmazták, hogy dolgozzon ki több regionális modellek számos országban. Évi népszámlálás részletes lehetne a részleteket ezekben a modellekben. Itt csoportja kistérségek Ausztrália fejlesztése az első alulról felfelé irányuló regionális CGE modell, amely megkülönbözteti az összes szövetségi 150 együléses választási körzetek.
Angol nyelvű cikk!
Urbanisztika
Az EUKN, vagyis az európai városi tudáshálózat - Uniós Értesítő, 2010. 3. sz., 12. p.
A lap beszámol a European Urban Knowledge Network (EUKN) kezdeményezésről, melynek magyarországi "gazdája" a Váti. Az európai városok így lehetőséget kapnak arra, hogy tanuljanak egymástól, segítsék egymást és az információk cseréjével tegyék könnyebbé a fejlesztéseket. Ez a tudáshálózat szakértők közreműködésével segíthet a problémák kezelésében, ezáltal megteremtve egy hatékony együttműködést az európai városok között.
Willem K. Korthals Altes: Europeanization as Discontinuous Adjustment: A Düsseldorf Court's Impact on Land Development Practice - In: European Planning Studies, May 2010 (Vol. 18, No. 5) p. 815-832
Az egységes európai piacon belül a közbeszerzési szerződések és a koncessziók szabályozottak. Míg az Európai Bíróság legutóbbi ítéletei azt mutatják, hogy ezek a szabályok jelentős hatással lehetnek a jövőben a területfejlesztési tervezésre, a helyi területfejlesztési gyakorlat még nem vált egységessé Európában. A német Oberlandesgericht in Düsseldorf (OLGD) azonban úgy döntött, hogy az európai közbeszerzési szabályokat be kell tartani azokban az esetekben, amelyekben az eladott földterület a városfejlesztési terv részét képezi. Ez jelentős hatással volt a német gyakorlatra, a helyi hatóságok által földterület értékesítésére kiírt pályázati kiadványok száma a 2006-os háromhoz képest 2008-ra százra emelkedett. A tanulmány elemzi az OLGD által előterjesztett érveket és hatásukat a gyakorlatra. Azt is mérlegeli, hogy az európanizáció, mint az európai jogszabályok alkalmazása a várostervezésben nem csupán a helyi gyakorlatba való nemzetek feletti beavatkozás egy formája, hanem a helyi ügynökségektől is függ, akik az európai szintű hatáskörre támaszkodnak az eredmény érdekében.Angol nyelvű cikk!
Klímaváltozás
Michael Carolan: Sociological ambivalence and climate change - In: Local Environment, April 2010 (Vol. 15, No. 4) p. 309-321.
Személyes interjúkra támaszkodva a cikk a szociológiai ambivalencia koncepciója segítségével próbálja megérteni, hogy az emberek hogyan állnak hozzá a globális klímaváltozás kérdéséhe. Röviden áttekinti a szociológiai ambivalencia fogalmának irodalmát, és felvezeti a tanulmány előzményeit. Ezt követően bemutatja a módszereket, majd a kutatás eredményeit, ahol a szociológiai ambivalenciát használták az emberek válaszainak kiértékelésére.
Angol nyelvű cikk!
Forrás:
Hámory Zsófia, Tóth Laura, Tóth Anita Boglárka
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ