Megye - tematikus szám - In: Comitatus, 2009. 10. sz.
Hozzászólások az "Európában a megye" konferencián
A konferencia sajtóvisszhangja
Összefoglalás a megyekutatás eredményeiről
Gondolatok a középszintű közszolgáltatásokkal kapcsolatban
Vita a választási rendszerről
A megyei rendszer megmentése, a kisebb megyék összevonása árán?
A megyeellenes reformdüh károkozásai
A megye mint középszint
Városok az emberért - tematikus szám - In: Falu Város Régió, 2009. 2. sz.
Válogatás a cikkekből:
Demográfiai kihívások az európai és magyar városokban
Migránsok a világ nagyvárosaiban és Budapesten
Nyomornegyedek, szegénység, bűnözés - van-e kiút?
Térhangolás - az oktatáspolitika és a városfejlesztés térszemlélete
Közbiztonság és városrehabilitáció a Magdolna-negyedben
Az esélyegyenlőség elvének hatékonyabb érvényesítése a támogatáspolitikában
Városi bűnözés helyett társadalmi bűnmegelőzés
Városok és régiók európai hete 2009 - In: Ön-Kor-Kép, 2009. 10. sz., 20-21 p.
Hetedik alkalommal rendezték meg októberben a programsorozatot. A több mint 120 szeminárium négy téma köré összpontosult: a növekedés helyreállítása, a régiók és az éghajlatváltozás, a határokon átívelő munka és az európai kohéziós politika kiértékelése és jövőbeli kilátásai. Többek között megfogalmazódott az igény, hogy a városokat és régiókat folyamatosan vonják be a lisszaboni stratégia továbbfejlesztését célzó tárgyalásokba. Elhangzott továbbá, hogy az Európai Területi Együttműködési Csoportosulások rendszere segítheti a helyi szereplőket érdekeik érvényesítésében. Ennek jobb megismertetéséhez szakértőket is biztosítottak az érdeklődőknek. Szó esett az EU jövőbeli kohéziós politikájáról is, melynek lényege, hogy a teljesítményekre, eredményekre koncentrálhassanak, illetve a nemzeti intézményrendszerekben a megfelelő egyensúly megteremtése a szabályozásban és az eljárásrendben.
Besze Tamás: A területi versenyképesség értelmezési lehetőségei a városrégiókban - In: Területi Statisztika, 2009. 6. sz., 585-596 p.
Az Európai Unió is szorgalmazza, támogatja a kiegyensúlyozott, policentrikus városhálózatok kialakulását. Ezt a kohéziót a versenyképesség megteremtésével lehet elérni. A cikk szerzője a versenyképesség fogalmát vizsgálja a városok, régiók esetében, hiszen többféle megközelítés is létezik a területi versenyképesség definícióját tekintve. Egyesek szerint a régiók között nem versenyről, hanem rivalizálásról beszélünk. A szerző ezek után kitér ezek mérhetőségére, vizsgálhatóságára és ezek alternatíváira. Új fogalomként jelent meg a városrégió, ez az egység még fontosabb szerepet játszik a versenyképesség, a felzárkóztatás területén, mint maga a város.
Placing the rural in regional development - tematikus szám - In: Regional Studies, December 2009 (Vol. 43, No. 10)
- Migráció és nagyobb távolságú ingázás a vidéki Angliában
- Vidékfejlesztés és munkaerőpótlási kihívások az Egyesült Királyságban: az Anglián kívülről érkező migránsok szerepe
- Anglia vidéki jövőképei: a jövőképek analízisének szociogeográfiai megközelítése
- A regionális innovációs képességek eloszlása: olasz szabadalmi adatok példája
- Az innovátorok regionális hálózatában végzett nyilvános kutatás: négy keletnémet város összehasonlító elemzése.
Angol nyelvű cikk!
Michel Dimou and Alexandra Schaffar: Urban Hierarchies and City Growth in the Balkans - In: Urban Studies, December 2009 (Vol. 46, No. 13) p. 2891-2906
A cikk az 1981-2001 között a Balkán-félszigetre vonatkozó empirikus bizonyítékok alapján vizsgálja a konfliktus által befolyásolt településméret eloszlásának dinamikus mintáit. Egyrészt a Pareto-exponens idővariánsainak vizsgálatával, másrészt pedig az intradisztribúciós mobilitás és a települések relatív növekedési mintáinak feltárásával megállapítja, hogy a növekedési dinamika "hibrid" mintázatot mutat, melyben a település mérete az erőteljes külső tényezők hatásait megszűri. A településméret dinamikája így tehát összetettebbnek tűnik, mint ahogy azt az endogén ill. véletlenszerű növekedési elméletek előrevetítették. A Balkán-félszigeten az 1981-2001 közötti időszakban a közepes méretű településdemográfiák ellenálltak a háborús konfliktusok okozta külső sokkhatásoknak, nemzeti határok megváltozásának, és a zavart jobban tolerálták, mint a nagyobb konglomerációk. Ez azonban nem vezetett stabil városméret kialakulásához.
Mei Hsiu-Ching Ho: How Regional Innovation Systems Play a Relative Competitive Role Within Knowledge Networks - In: European Planning Studies, December 2009 (Vol. 17, No. 12) p. 1881-1905
A cikk célja, hogy megmagyarázza, hogy a specifikus Regionális Innovációs Rendszerek (RIS) mennyire játszanak viszonylag fontos szerepet az európai régiókon belüli információs hálózatban. Az Európa Tanács a régiók közötti együttműködést és a kohéziós egyensúly felé mutató fejlődést támogatja. Egész Európa egyetlen tudáshálózatnak tekinthető, amely változatos forrásokkal rendelkező különböző RIS-ekből áll. A különböző régiók közötti hierarchikus kapcsolatok megléte ahhoz a magyarázathoz vezet, mely szerint a magasabb pozícióhoz vezető út a RIS-ek segítségével járható végig, ezáltal kialakítva a specifikus technológiai területek regionális kompetenciáját. Az adatsorokat a REGIO adatbázisból és az Európai Szabadalmi Hivatalból származó adatok alapján állították össze. A 129 régiót tartalmazó regionális szintű adatsorok segítenek annak megállapításában, hogy az egyes RIS-ek hogyan alakítják ki technológiai útvonalaikat, és hogy a helyi gazdasági tényezők, technológiai feltételek valamint helyi innovációs szándék segíti-e a RIS-eket a hálózatban betöltött magasabb szintű pozíció elérésében. Ezen kívül a cikk azt is megvizsgálja, hogy a helyi tényezők kölcsönhatása milyen szerepet játszik a RIS-ek fejlődő hálózati pozíciójának kialakulásában, Európában.
Angol nyelvű cikk!
Építészet
A Kós Károly Egyesülés jubileumi kiállításának összefoglaló katalógusa - tematikus szám - In: Országépítő, 2009. 4. sz.
A folyóirat korábbi számaival együtt közel teljes képet kapunk a kiállítás teljes anyagáról.
Nagy Zoltán: Utcahossz, avagy ...ha végig megyek rajtad én...; Finta József: Az én Budapestem - In: Örökség, 2009. 12. sz., 6-9 p.
A cikkek a főváros küllemét, arculatát, állapotát veszik górcső alá. Egy nagyon érdekes fotómontázs is szemlélteti, hogy némi igényességgel milyen utcaképet lehetne kialakítani - például a Kossuth Lajos utcában. A cél egy versenyképes városrégió létrejötte lenne, ehelyett az aktuális érdekek, ingatlanfejlesztési megfontolások és az EU-forrásokra alapozott fejlesztések határozzák meg a város képét. Főként a belvárosban vannak kezdeményezések az igényes, koncepciózus felújításokra, átalakításokra.
Finta József egyik fontos gócpontnak a Dunát, a Duna-partot látja, és az ehhez kapcsolódó területeket.
Pályázati felhívások - Az év akadálymentes épülete 2009 építészeti nívódíj pályázat és A helyi Építészeti Örökség 2010. évi építészeti nívódíj pályázat - In: Önkormányzati Tájékoztató, 2009. 12. sz., 13-15 p.
A lap hasábjain a két, Váti által bonyolítandó pályázat kiírását olvashatjuk.
Településfejlesztés, területrendezés
Dr. Kőszegfalvy György: Törekvések a magyarországi településrendszer tudatos fejlesztésére : az Országos Településhálózat-fejlesztési Koncepció - In: Területi Statisztika, 2009. 6. sz., 571-584 p.
A cikk összefoglalja az 1971-es OTK-t, annak gyengéit és erényeit, illetve előzményeit és következményeit. Áttekintést kapunk a településrendszer fejlesztésére irányuló elképzelésekről a két világháború közti időről, és az ezt követő korszakból. A szerző részletesen bemutatja a koncepció kidolgozását, a munkafolyamatot, metódusokat. Majd kitér a településrendszer fejlődésére a hetvenes-nyolcvanas években.
Határon átnyúló együttműködési csoportosulásokat tömörít a CESCI - In: Uniós Értesítő, 2009. 11-12. sz., 7. p.
A CESCI (Central European Service for Cross-Border Initiatives) azért alakul, hogy szakmai támogatást nyújtson a határon átnyúló kezdeményezésekhez, projektekhez. A francia példát követő egyesület célja, hogy a térségben kialakuljon egy szakmai hálózat. Egyik feladata, hogy létrehozza a Európai Területi Együttműködési Csoportosulásokat (EGTC-ket), és segítsen ezek fejlesztésében, egységbe tömörítésében.
Dominic Stead - Evert Meijers: Spatial Planning and Policy Integration: Concepts, Facilitators and Inhibitors - In: Planning Theory & Practice, September 2009 (Vol. 10 No. 3) p. 317-332
Noha az eljárási integráció fogalma a területrendezés területén nem új elképzelés, egyre inkább fontosabbá válik. A fogalmat azonban gyakran mindenféle világos meghatározás nélkül alkalmazzák, anélkül, hogy meghatároznák, mit jelent, illetve hogyan lehet elérni. A cikk célja, hogy jobban megvilágítsa a fogalmat és meghatározza a tervezés területén azokat az eljárástípusokat, amelyek esetében az eljárási integráció növelhető. A tanulmány különböző tudományterületekről származó anyagokat foglal össze és az eljárási integráció kulcsfontosságú gátló, illetve elősegítő tényezőit azonosítja.
Angol nyelvű cikk!
Lucie Laurian: Trust in Planning: Theoretical and Practical Considerations for Participatory and Deliberative Planning - In: Planning Theory & Practice, September 2009 (Vol. 10 No. 3) p. 369-391
A tervezési gyakorlat központi eleme a bizalom, mivel ez a terület a köz- és magánérdekek kapcsolódási pontján helyezkedik el, fontos szerepet játszik a vitatott területkezelésben és a helyi döntéshozatal területén a demokratikus irányítást és a közösségi részvételt segíti elő. Míg a társadalmi és interperszonális bizalmat gyakran a tervkivitelezés és a közösség bevonásával történő tervezési folyamatok sikeréhez vagy kudarcához hozzájáruló központi tényezőnek tartják, a tervezésben betöltött szerepét eddig még nem fogalmazták meg teljes mértékben. A kormányzati bizalomról szóló szakirodalom alapján a cikk megvilágítja a fogalom kulcsfontosságú jellemzőit és ellentmondásait, tárgyalja a bizalom jelentőségét a tervezésben és a kooperációban, valamint bemutatja az azt akadályozó és elősegítő tényezőket. A diszkusszió meghatározza a tervezési gyakorlat és kutatás alapjait, melyeknek célja a hatékony bizalom kiépítése.
Angol nyelvű cikk!
Erwin van der Krabben: A Property Rights Approach to Externality Problems: Planning Based on Compensation Rules - In: Urban Studies, December 2009 (Vol. 46, No. 13) p. 2869-2890
A legtöbb európai ország a térbeli célok elérése érdekében kizárási zónaelveken alapuló területfelhasználási tervezést alkalmazott. A cikk szerint a külső problémák csökkentésére a szabályszerű tervezés nem minden esetben a legjobb tervezési megoldás, ezért inkább kompenzációs szabályokat felhasználó alternatív megközelítést javasol. A kompenzációs tervezési megközelítés a tulajdonjogi elméleten alapul, és az elméletnek a tervezési gyakorlat terén a közelmúltban végrehajtott alkalmazásait tárgyalja. A megközelítés hasznosságának szemléltetésére az elméletet a hollandiai településen kívüli kiskereskedelem fejlődésének megtervezésére alkalmazza. A cikk szemlélteti, hogy a tulajdonjogi rendszer hiányosságainak javításával hogyan lehet kezelni az externalitási problémákat, ezáltal a településen kívüli kiskereskedelmi fejlődés egy társadalmilag elfogadhatóbb végkifejletét érve el. A tanulmány a tervezési gyakorlatra vonatkozó spontán rendelkezési megoldások értékének elemzésével zárul négy pragmatikus szabály bemutatásával a különböző állami intervenciótípusok közüli választáshoz.
Angol nyelvű cikk!
Táj
Olaf Kühne: Grundzüge einer konstruktivistischen Landschaftstheorie und ihre Konsequenzen für die räumliche Planung - In: Raumforschung und Raumordnung, 2009. 5/6. sz., 395-404 p.
A cikk egy szociálkonstruktivista tájelméleten alapszik. Ez azt jelenti, hogy a táj nem fizikai tárgyként értetődik, hanem mint társadalmi alkotás, amely fizikai tárgyakat használ. A táj egyéni és szociális ábrázolásokból álló hibridet, valamint fizikai tárgyakat is ábrázol. A hibriditás egy következő dimenziója abból adódik, hogy a táj egyszerre lehet társadalmi és természeti. A táj kezelését a térbeli tervezésben nemcsak mint a fizikai tárgyak összességét kell értelmezni, hanem mint egy változó társadalmi és egyéni képződményt is. Figyelembe kell venni, hogy a táj csak csekély méretben tervezhető, mivel többnyire a szociális fejlődés tervezhetetlen következményeit mutatja meg. Ebből adódik az a követelés, hogy a kisebb hatalmak igényei erősebben számítsanak bele a tájjal való bánásmódba.
Német nyelvű cikk!
Erich Wonka, Ingrid Kaminger, Gernot Katzlberger: Regionalstatistische Auswertungen mit gographischen Rastern in der Raumplanung - In: Kartographische visualisierung in der Raumplanung, 2009, 10/11. sz., 661-675 p.
A térképek és tervek előállítása megköveteli a legkülönfélébb forrásokból származó információk összehangolását. A regionális statisztikai tartalmú tematikus térképek egy fontos feladatot vehetnek át. Ez akkor sikerül különösen jól, ha a statisztikai adatok olyan térbeli hivatkozási egységekre vonatkoznak, amelyek formájukban és nagyságukban ugyanakkorák.
Német nyelvű cikk!
Stephen Owen: The Town Observed: Looking at Settlements from the Surrounding Landscape - In: Journal of Urban Design, November 2009 (Vol. 14, No. 4) p. 537-555
A várostervezésben eddig viszonylag kevés figyelmet fordítottak a települések külső megjelenésére. A cikk célja, hogy jellegzetesen elméleti kontextusban megalapozza azt a nézőpontot, amely szerint a településeket az azt körülvevő táj szempontjából látjuk - David Thomas mellőzött általános tervezéselmélete szerint. A tanulmány kifejti az elmélet legfontosabb részeit és azokra a lényegi fontosságú megkülönböztetésekre összepontosít, melyeket Thomas a "hagyományos és technikai hasznosítás", a "belső és külső tények" és a "folyamatos és szerződéses tervezési folyamatok" között megállapított. Az elmélet speciálisan a települések külső megjelenésére vonatkozó két változást vizsgálja meg: az idő múlásának és a környező terület felhasználásának, ill. jellegének hatását, melyet a külső megjelenés alapján az emberekre gyakorol. Végezetül pedig a cikk kifejti annak a módszernek az alkotóelemeit, amely Thomas módszerének továbbfejlesztését egy adott település szélesebb léptékű tájban lévő identitásának védelmére és fokozására alkalmazza.
Angol nyelvű cikk!
forrás:
Hámory Zsófia, Tóth Laura, Tóth Anita Boglárka
VÁTI Nonprofit Kft.