Guy Turchany: A jövőt éppen most alakítjuk - In: Ma és Holnap, 2009. 5. sz., 6-8 p.
2009 decemberében Koppenhágában tartanak konferenciát bolygónk átlaghőmérsékletének emelkedéséről az ENSZ éghajlatváltozási keretegyezménye jegyében. A cikk a döntések fontosságára és felelősségére hívja fel a figyelmet, mivel minden ország és kontinens a saját érdekeit igyekszik képviselni. A cikk szerzője a nyomásgyakorlásban látja a lehetőséget, presszionálni kell a politikusokat, a gazdasági élet szereplőit és a szervezeteket, hogy a társadalomnak és a környezetnek megfelelő döntéseket hozzák. Veszélynek érzi a szerző az állandó növekedésre való törekvést, szerinte pont ez viszi a világot a rossz irányba, ez teszi elkerülhetetlenné a közelgő ökológiai katasztrófát.
Lestyán Mária: A fenntarthatóság otthon kezdődik! - In: Ma & Holnap, 2009. 5. sz., 40-41 p.
A cikk a hazai építőipar és lakásállomány állapotát vizsgálja a fenntarthatóság, energiahatékonyság szempontjából. Problémát jelent, hogy itthon nem tud elterjedni a passzívházak, ökoházak műfaja, ennek gazdasági és társadalmi berendezkedési okai vannak. A cikk szerzője a fő okot a magántulajdonban látja. Azokban az országokban, ahol elterjedtebbek ezek az építési formák, ezek nagyrészt bérházak, bérlakások. Ha egy házban minden lakás magánkézben van, nem tud kialakulni egy közös koncepció, nem képes a közösség felülemelkedni a saját közegén és a ház, a környezet érdekeit nézni. S mivel hazánkban viszonylag kevés a lakásvásárlásra, építtetésre fordítható pénz, nem elsődleges szempont a környezeti tudatosság, az energiatakarékosság, a jó minőségű anyagok használata, illetve a fenntarthatóság.
Kardos Ferenc: Fenntartható fejlődés Magyarországon, avagy tarthatatlan körülmények között - In: Ma & Holnap, 2009. 5. sz., 42-43 p.
A cikk azt tárgyalja, vajon nálunk miért nem működnek jól az energiahatékonyságot előtérbe helyező projektek a beruházások, építések területén. Vagy kevés a pályázat, vagy az önkormányzatok nem tudják felvállalni a legminimálisabb önrészt sem. A szakemberek hiába tudják és mondják, hogy megfelelő hőszigeteléssel rengeteget lehetne spórolni, a gyakorlatban mégsem valósulnak meg a külföldön már jól működő technológiák, itthon nem erre fordítanak pénzeket, hanem a földgáz árának kompenzációjára. Egy-egy beruházás során az nyeri meg a tervezést, kivitelezést, aki a legolcsóbb, nem szempont az energiahatékonyság.
Fenntartható város ma és holnap - In: Ma & Holnap, 2009. 5. sz., 74-76 p.
A folyóirat Eger önkormányzatával közösen szervezett konferenciát "A fenntartható fejlődés ma és holnap" címmel. Számos szakember szólalt fel a fenntarthatóság fontosságát hangsúlyozva és a felelősségre emlékeztetve mindenkit. A konferencia összefoglalóját olvashatjuk a kiadványban.
Grüne Allianzen schmieden - "Green IT Allianz" fördert energieeffiziente Techniken - In: DBZ, 2009. 10. sz., 10 p.
A tudomány, a gazdaság és a politika szereplői Németországban elhatározták, hogy közös erővel támogatni kívánják az energiahatékonyságot. Olyan energiatakarékos technológiát kívánnak fejleszteni és a piacra juttatni, amely a lehető legkisebb CO2 kibocsátást teszi lehetővé, az ehhez kapcsolódó lehetőségekről és rendezvényről is röviden informálódhatunk, plusz egy tájékoztató honlapot is közöl a cikk.
Német nyelvű cikk!
Építészet
XIV. Országos Főépítészi Konferencia ajánlásai - In: Örökség, 2009. 10. sz., 7-8 p.
A még nyár végén megrendezett főépítészi konferencia ajánlásait közli a folyóirat. A 15 pontban összefoglalt tennivalók felölelik a jelenlegi magyar építészet fontosabb problémáit, elmaradásait, jellemzőit. Többek között felhívja a figyelmet az identitás megőrzésére és megjelenítésére az épített környezetben, a helyi társadalom szerepére a környezet alakításában, a tiszta és szakmailag elfogadható jogi helyzet kialakítására, a tervtanácsok fontosabb szerepének kialakítására.
Beruházások és az összességében legelőnyösebb ajánlat - In: Mérnök Újság, 2009. 11. sz., 6. p.
A cikkben arra a kérdésre válaszol Berényi Lajos, a Közbeszerzések Tanácsának elnöke, hogy miként válhat a közbeszerzési eljárások elbírálásánál fontosabb szemponttá a minőség, mint az ár? A válasz szerint jelenleg is vizsgálható és értékelhető a minőség kérdése az eljárásokban, ugyanakkor az árnak is mindig lényeges szempontként kell érvényesülni.
Szőllőssy Gábor: Változó jogosultságok és építési szabályok - In: Mérnök Újság, 2009. 11. sz., 8-9 p.
Az írás összefoglalja azon új vagy módosult jogi szabályozásokat, melyek érinthetik a Magyar Mérnöki Kamara tagjait. A szolgáltatásokra vonatkozó európai direktívák hazai alkalmazása miatt voltak szükségesek ezek a változások.
Építészeti világnap 2009 - In: Régi-Új Magyar Építőművészet, 2009. 5. sz.
A szakmai folyóirat megemlékezik az építészet világnapjáról, melyet október 6-án ünneplünk. Ennek kapcsán megismerkedhetünk a különböző építészeti díjak kitüntetettjeivel és alkotásaikkal. A várostervezésnek szentelt oldalakon pedig a Budapest Szíve programot bemutató kiállításról ad hírt a lap, illetve a Ráday-Kultucca projekt megújulásáról, továbbfejlődéséről is olvashatunk.
"A Duna egy emocionális projekt" - Z. Halmágyi Judit - In: Octogon, 2009. 8. sz,.34-35 p.
Interjú a városfejlesztésért és városképvédelemért felelős fővárosi képviselővel, építésszel. Örökké visszatérő kérdés: miért nem tudjuk jobban, okosabban használni a Dunát? Erre és a konkrét tervekről, programokról esik szó a beszélgetésben.
Örökség
Szallai András-Halmos Balázs-Marótzy Katalin: A falusi épített örökség fenntartása - egy nemzetközi program tapasztalatai - In: Műemlékvédelem, 2009. 4. sz., 231-237 p.
A tanulmány egy nemzetközi kutatómunka eredményeiről számol be, melyben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszékén kívül az Oului és a Dublini Egyetem vett részt. A projekt célja a falusi épített örökség feltérképezése, megismerése volt. Az összefoglaló megemlíti az ilyen programok jelentős költségigényét és a benne résztvevőkre rótt terheit, melyet hazánkban igen nehézkes - még akár pályázati forrásokból is - előteremteni. Vizsgálták a települések és a táj viszonyát, a településszerkezetet, a beépítési módit, az utcaképet. A program egyik tapasztalata volt, hogy a hallgatóknak, leendő szakembereknek meg kell tanulniuk szavakba önteni az evidenciának látszó építészeti-környezeti sajátosságokat.
bauTraum 2010 - Bundesweite Aktions- und Informationsplattform zum Thema Baukultur und Schule In: DBZ, 2009. 10. sz., 10 p.
A Német Építész Kamara, a Német Kulturális Örökségvédelmi Alapítvány és az Építészeti Örökség Alapítvány közös projektjének keretén belül a 2009/2010-es tanév tavaszi félévében programot indítanak az "élhetőbb épített környezet és örökségvédelem" támogatása érdekében. A Németországban működő program során többek között tervezőket, tanárokat, szülőket és diákokat vonnak be azért, hogy a társadalom szereplői minél szélesebb körben szembesüljenek a témakörrel és ezzel megfelelő szintű nyilvánosságot érjenek el. További tájékoztató információkat is kaphat még a kedves olvasó a főszervező elérhetőségéről.
Német nyelvű cikk!
Kitekintés
Stefanie Dühr: Regional development and regional policy in the Netherlands: are there peripheral regions? - Die Stellung peripherer Regionen in der Regionalentwicklung und Regionalpolitik in den Niederlanden In: Raumforschung und Raumordnung 2009. 4. sz., 300-308 p.
A szerző több megvilágításból is vizsgálja a periféria kérdéskörét három észak-holland "tartományra" fókuszálva. A főbb megközelítésmódok az európai szempontrendszer, az európai szintű differenciák és az országon belüli regionális diszparitások. Vajon ez a három régió kezelhető-e perifériaként? (tisztázásra kerül a periféria fogalma és további elemekről is tájékoztat a cikk) Az európai és a holland nemzeti regionális politika alkalmazásának történeti szemszögből elkészült elemzése mellett bemutatásra kerülnek az új kitörési pontok is (transznacionális együttműködés, "északi fejlődési tengely"), amelyek alapjairól (kultúra, hagyomány, közös történelem) is informálódhatunk.
Angol nyelvű cikk!
Peter Schmitt, Jörg Neubauer: Städte und Metropolregionen des Ostseeraums - Tendenzen, Potenziale und künftige Herausforderungen In: Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung 2009. 8-9. sz., 529-538 p.
A cikk írói két fő csapás mentén kutatták a balti-tengeri metropolitán térségek városainak trendjeit és a településekre és térségükre váró főbb kihívásokat. Először a főbb demográfiai tendenciák felvázolása, majd a metropolitán térségek nemzetközi funkcióinak versenyképességi faktorok szerinti értékelése következik színes kartogramokkal és táblázatokkal. Zárásként a szerzőpáros hangsúlyt fektetett a kutatás során felmerült diszparitások kiemelésére, a kidolgozás alatt álló nemzetközi, esetenként európai szintű stratégiák megemlítésére, valamint a gazdasági, társadalmi és politikai partnerség megerősítésére vonatkozó szerep rövid bemutatására is. A konklúzió egyik kiemelt része, hogy a térségben felmerülő regionális különbségek mérséklésére a társadalmi-gazdasági, infrastrukturális tényezőkön kívül a történeti, a geopolitikai és az intézményi faktorok is komoly hatást fejthetnek ki.
Német nyelvű cikk!
Alexandre Dubois, Carsten Schürmann: Transport and accessibility in the Baltic Sea Region - structures and perspectives In: Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung 2009. 8-9. sz., 547-560 p.
A szerzők a balti-tengeri térség közlekedési kapcsolatainak értékelését kísérelte meg színes kartogramokkal megspékelve. Az elemzés során az összes közlekedési típusra kitértek, bemutatva a lehetőségeket, hiányosságokat, problémákat a területfejlesztő hatások érzékeltetése mellett. A szinergikus hatásokat kiváltani képes főbb pontok összegyűjtését (pl. európai-orosz kapcsolatrendszer erősítését célzó sajátosságok, főbb közlekedési központok perifériáról történő elérhetőségének javítása) követően a katalizátor funkció felvillantása és az európai közlekedési hálózatba és vérkeringésbe történő bevonás jelentősége, valamint a transznacionális és határ menti együttműködésekben rejlő további potenciálok bemutatására kerül sor, amellyel a térség integrációjának erősítését kívánták előtérbe helyezni.
Angol nyelvű cikk!
Li Zhang, Simon X. Zhao: City branding and the Olympic effect: A case study of Beijing - In: Cities, October 2009 (Vol. 26 No. 5) p. 245-254
A City Branding - "városok márkázása" - sok város által elfogadott gyakorlat a mobil erőforrások, piacok, lehetőségek és a figyelem terén jelen lévő fokozott városi verseny összefüggésében. A tanulmány az erőfeszítések hatékonyságát vizsgálja a kínai főváros, Peking esetében. Az olimpia alatti hivatalos branding stratégiák elemzésén, és egy, az emberek Pekinghez való hozzáállásán alapuló felmérés alapján vizsgálja, hogy a város jó tulajdonságai milyen mértékben köszönhetőek az aktuális kampánynak. A cikk eltérést talál a városi önkormányzat által meghatározott alapvető értékek és identitás, valamint a látogatók és a helyiek által tapasztalt valóság között. A dokumentum vitatja, hogy a pekingi olimpiai játékok csak korlátozott hatást gyakoroltak a város márkájára.
Angol nyelvű cikk!
Sonia Hirt: City profile - Belgrade, Serbia - In: Cities, October 2009 (Vol. 26 No. 5) p. 293-303
Kevés európai városnak van olyan drámai és viharos történelme, mint a szerb fővárosnak, Belgrádnak. A kegyes "Fehérvár" - mely látványosan emelkedik a Duna és a Száva folyó partján - háborúk, hódítások és gyorsan változó vagyonok helyszíne volt ezeréves múltjának nagy részében. Belgrád mindkét világháborúban súlyos pusztításokat szenvedett, és az a szerencsétlen megkülönböztetés is érte, hogy az egyetlen olyan európai főváros, amelyet a 20. század végén bombáztak. A mai történelmét politikai státuszának hirtelen váltakozásai jellemzik: egy viszonylag kis nemzetállam fővárosából egy nagy és sikeres nemzetközi szövetség központja lett, majd ismét egy nemzetállam fővárosa. Ezek a változások párhuzamosak Szerbia / Jugoszlávia változó geopolitikai helyzetével Európában. A szerző a rovatban bemutatja Belgrád épített környezetének alakulását öt történelmi időszakban:
- ókori/középkori/oszmán
- korai modern
- kommunista
- átmeneti
- kortárs
Leírja, hogy az egyes időszakok határozott térbeli nyomokat hagytak Belgrád szövetén és kifejti a kortárs kihívásokat és lehetőségeket Belgrád jövőjének tervezésében.
Angol nyelvű cikk!
Robert Musil: Global capital control and city hierarchies: an attempt to reposition Vienna in a world city network - In: Cities, October 2009 (Vol. 26 No. 5) p. 255-265
A tanulmány a nagyon alacsony regionális szinten már létező külföldi közvetlen beruházásokat (FDI) mutatja be. A nemzetközi tőkeáramlás így lehetővé teszi Bécs bekerülését a globális városrendszerbe, és helyzete változásának elemzését ebben a pozícióban. Amellett, hogy egy esettanulmány, ez a cikk arra törekszik, hogy hozzájáruljon a globális városok működőtőke-áramlási fókuszpontként való felfogásához és szilárd hierarchiák mentén kialakuló globális városhálózat kialakításához. Az adatsor elemzi Bécs működőtőke-kapcsolatait más városokkal, és lehetővé teszi területi hierarchia vizsgálatát egyenetlen tőkeáramlás alapján. Mivel az adatok 17 évet ölelnek fel (1989-2005), felmerül a kérdés, hogy olyan geostratégiai változások, mint a leomlott vasfüggöny és Ausztria EU-taggá válása a tőkeáramlás új mintáihoz vezettek e. Kimondható, hogy folyamatos mértékű rangsorolás van Bécs globális városi hálózatán belül, és hogy a fent említett változások az 1990-es években Bécset kapu-híddá tették Kelet és Nyugat között. Globális szinten azonban Bécs városi státusza nem merült fel a folyamatban.
Angol nyelvű cikk!
Város
Isolde Brade - Günter Herfert - Karin Wiest: Recent trends and future prospects of socio-spatial differentiation in urban regions of Central and Eastern Europe: A lull before the storm? - In: Cities, October 2009 (Vol. 26 No. 5) p. 233-244
A cikk a társadalmi-térbeli eltérések legfrissebb mintáit tekinti át öt közép- és kelet-európai városi régió: Szentpétervár, Budapest, Szófia, Vilnius és Lipcse példáján. Az egyedi városi körzeteket összehasonlító esettanulmányban mutatja be, amely nemzetközi felmérések első eredményein és szakértői interjúkon alapul. Függetlenül a városi struktúrák, a lakóingatlanok piaca és a társadalmi-gazdasági összefüggések hatalmas különbségeitől, valóban azonosíthatóak bizonyos közös tényezők. Az egyik ilyen a külvárosi egyszemélyes háztartású modell népszerűsége. A cikk ezen kívül bizonyos eredményeket is közöl. Ezek közé tartozik: a rossz külső megítélés ellenére a szocialista időszakban épült lakókörnyezetek, a kapukkal védett lakóterületek, és bizonyos mértékben a belvárosi területek felújításának széles körű elfogadása. A bemutatott lakóépület preferenciák jelentős mutatói a jövőbeli városi trendeknek. Az, hogy ezek a kilátások hogyan teljesülnek az egyedi városi körzetekben, elsősorban a helyi ingatlanpiactól és a lakhatási politikától függ. Magyar vonatkozással!
Angol nyelvű cikk!
Robert Rowthorn: Returns to Scale and the Economic Impact of Migration: Some New Considerations - In: Spatial Economic Analysis, September 2009 (Vol. 4 No. 3) p. 329-341
A cikk a szerző korábbi tanulmányát veszi alapul, melyben egy egyszerű modellt használva elemzi a nemzetközi migráció gazdasági hatását egy nagyváros példáján. A cikk abból indul ki, hogy a bevándorlás miatt a város lakossága nő, növelve ezzel a meglévő lakosok megélhetési költségeit. A modell egyik változatában a kormány a közszférában dolgozók bérét növeli annak érdekében, hogy segítsen ellensúlyozni a magasabb megélhetési költségeket, a magánszektor pedig követi a példát. Egy másik változatban a béreket a kereslet és a kínálat határozza meg. A cikk vizsgálja, mi történik az életszínvonallal, a munkanélküliséggel és az őshonos lakosság helyével különböző feltételezések esetén. A matematikai analízist numerikus szimulációk egészítik ki.
Angol nyelvű cikk!
forrás:
Hámory Zsófia, Tóth Laura, Nagy Gábor
VÁTI Nonprofit Kft.