A tematikus év mindig valamilyen fontos szakmai problémát állít a középpontba, és a tervezés, kutatás szoros kapcsolatán alapszik."
"A Doktori Iskolában a kutatás csak az alkotással összefüggésben értelmezhető, a kutatás az alkotást segítő, kísérő módszer. A doktori képzés első két évében a munka doktoranduszokból és témavezetőkből álló alkotói, kutatói közösségen belül, kiscsoportos és közös munkában történik.
A csoportok a közös téma keretein belül dolgozzák ki saját válaszaikat, amelyeket az év végi nyilvános kiállításon és konferencián is prezentálnak. A második évet követően történik meg az egyéni témaválasztás, és a képzés harmadik évében a hallgatók elsősorban saját témájukon dolgoznak. Ebben az időszakban a védés részét képező értekezés kidolgozása kerül a középpontba. A 2010, 2011 tanév kutatási témája:
"ILLESZKEDÉS ÉS ÚJÍTÁS"
Mit jelent az építészetben a tradíció és a progresszió fogalma? Hogyan valósulhat meg a történeti és kortárs építészet párbeszéde? Kontraszt vagy belesimulás: milyen minták, létező modellek vannak nemzetközi szinten és itthon? A téma hazai szempontból különösen aktuális, számos helyszín és téma is adódik a távoli és közelmúltból, amelyek külföldi példákkal összevetve vizsgálhatók. Az Építőművészeti Doktori Iskola új, most induló programjának első, kísérleti tematikus éve ezt az összetett, és szerteágazó problémakört járja körül kutatói és tervezői oldalról egyaránt.
Az BME Építőművészeti Doktori (DLA) Iskola felvételt hirdet okleveles építészmérnökök számára a DLA képzésére. A doktori képzésre való felvétel általános feltételei a BME Doktori és Habilitációs Szabályzat (8. fejezet, 13. §(2)) szerint:
a) sikeres záróvizsgával befejezett egyetemi tanulmányokat tanúsító, legalább jó minősítésű egyetemi oklevél, illetve közepes minősítésű oklevél esetén a tervezési tárgyakban elért jeles átlageredmény
b) a választott téma kutatásához szükséges egy idegen nyelvnek legalább középfokú, államilag elismert "C" típusú nyelvvizsgával vagy ezzel egyenértékű vizsgával igazolt ismerete
c) a szakmai terület átfogó ismerete
d) korábbi alkotó és elméleti munkássága dokumentumai portfolió formájában
e) jelentkezéskor 35. évet nem meghaladó életkor.
Felvételre jelentkezni az Építészmérnöki Kar Középülettervezési Tanszék titkárságára (egyben a Doktori Iskola titkárságára) beadott anyaggal lehet 2010. május 31-ig.
A jelentkezéshez beadandó:
kitöltött jelentkezési lap (letölthető a Doktori Iskola honlapjáról);
rövid szakmai önéletrajz;
egyetemi oklevél és nyelvvizsga bizonyítvány másolata;
az eljárási díj befizetését igazoló készpénzbefizetési szelvény (igényelhető a Középülettervezési tanszék titkárságán);
az eddigi szakmai tevékenység dokumentumainak másolatai portfolió formájában;
A felvételre jelentkezők anyagából később meghirdetett időpontban nyilvános kiállítás nyílik, amely minden érdeklődő számára megtekinthető. Így erre az alkalomra a jelentkezőknek el kell készíteniük a szakmai munkásságot bemutató portfólió kivonataként készülő egy darab A1-es méretű, álló formátumú, kasírozott portfóliótablót.
A felvételre jelentkezőkkel a Doktori Iskola Tanácsa által felkért, legalább 3 tagú Felvételi Bizottság felvételi beszélgetést folytat, meggyőződik a jelölt átfogó szakmai ismereteiről, doktori munkájával, a tematikus év témájával kapcsolatos elképzeléseiről és eddigi szakmai tevékenységéről. A beadott anyagok előzetes pontozása (A Doktori Iskola honlapjáról letölthető táblázat szerinti ponthatárokkal) és a beszélgetés alapján a Felvételi Bizottság javaslatot tesz a dékánnak a felvételre. A felvételi kiállítás és elbeszélgetés időpontjáról, majd eredményéről a jelentkezőket email-en és/vagy postai úton értesítjük.
2010. április 8.
Cságoly Ferenc DLA, DSc
az Építőművészeti Doktori Iskola Vezetője
További információ a Doktori Iskola titkárságán (Középülettervezési Tanszék titkársága) kapható, illetve a DLA iskola (
http://ltt.bme.hu/dla ) és az Országos Doktori Tanács (
http://www.doktori.hu/index.php?menuid=191&di_ID=19 ) honlapján olvasható, valamint érdeklődni lehet a Doktori Iskola titkárainál is (Niczki Tamás:
niczki.tamas@upcmail.hu Az email cím védve van a spam botoktól, a megtekintéséhez a JavaScript bekapcsolása szükséges és Szabó Levente:
szabo.l@kozep.bme.hu Az email cím védve van a spam botoktól, a megtekintéséhez a JavaScript bekapcsolása szükséges )."
forrás:
Magyar Építész Kamara