Damon, Julien: Comment définir statistiquement l’urbain? – In: Urbanisme, 2012. 384. sz., 7. p.
Az Eurostat tavasszal közzétett jelentése szerint az Európai Unió területének 40%-a tekinthető kifejezetten urbanizáltnak, 25%-a kifejezetten vidékiesnek, a fennmaradó 35% pedig átmeneti helyzetűnek. A 3 típus területi megoszlásának és lakosságarányának vizsgálata meglepő eredményeket mutat, különösen, ha a 2011. januári adatokkal hasonlítják össze őket. Ennek oka, hogy a NUTS 3 besorolású területekre az Eurostat új tipológiá t alkalmazott, mely az eddigi gyakorlatnál finomabb elemzéseket tesz lehetővé. A cikk ismerteti az alkalmazott módszert és az eredményeket.
Francia nyelvű cikk!
Raynaud, Michel Max: Agenda 21 contre urbanisme – In: Urbanisme, 2012. 384. sz., 33-35. pp.
Az 1992-ben Rióban tartott Föld-konferencia után világszerte törekedtek a nagyobb települések saját, helyi Agenda 21 programterük kidolgozására és megvalósítására. A szerző az Agenda 21 általános irányelveit elemzi, összevetve a kanadai Sorel-Tracy város elmúlt évtizedeinek várostervezési és városműködtetési tapasztalataival. Az ökologikus kormányzat elvárásainak megvalósítása álláspontja szerint irreális és életidegen, a fenntarthatóság megvalósításának más módjait kell keresni. Kritikus hangvételű tanulmányát vitaindítóként közölték.
Francia nyelvű cikk!
Haëntjens, Jean: La ville écologique, itinéraire (très sinueux) d’une utopie – In: Urbanisme, 2012. 384. sz., 30-32. pp.
A közgazdász-urbanista szerző a hetvenes évek óta kutatja a fenntartható városfejlesztés elméletét és az egyes gyakorlati megvalósítási kísérleteket. Tanulmányában összefoglaló áttekintést ad az utóbbi 50 év irányzatairól, ír a nagyvárosi zöld-kerületek létrehozásának és fenntarthatóságának kérdéseiről, a lassú és az intelligens városokról, a kiotói csúcs várostervezésre gyakorolt hatásairól, felvet több, a jövőre vonatkozó, megválaszolandó kérdést.
Francia nyelvű cikk!
Diversity, Inequality and Urban Change – tematikus szám – In: European Urban and Regional Studies, July 2012 (Vol. 19., No. 3.) p. 223-328.
-Bevezetés: Diverzitás, egyenlőtlenség és urbanizációs változások
- Városvezetés és gazdaságfejlesztés az eltérő városokban
- Etnikai szomszédságok a városban
- Bevándorlás, egyenlőtlenség és sokrétűség: társadalmi-etnikai hierarchia és területi szerveződés Athénban
- Társadalmi egyenlőtlenség és városrehabilitáció Barcelona központjában
- A bevándorlók munkahelye és lakóhelye közötti kapcsolat: esettanulmány a portugál Oportóról
Angol nyelvű cikkek!
Urban Change and Urban Regeneration Strategies in Central East Europe – tematikus szám – In: European Planning Studies, July 2012 (Vol. 20., No. 7.) p. 1093-1241.
- Bevezetés: Urbanizációs változások és városfejlesztési stratégiák Kelet-Közép-Európában: az események szelektív értékelése 1989 óta
- Városrehabilitáció posztszocialista módra: Budapest példája a társadalmi dimenziók keresésére
- Városrehabilitáció Gdańskban: helyi szabályozások és feszültség a felülről lefelé irányuló stratégiák és a belső megújulás között
- A városrehabilitáció stratégiái és útjai: iparvárosok átalakítása Kelet-Németországban
- Lipcse újratervezése: háttérfeltételek és a lakosság szerepvállalása 2000-2007 között
- Európai területi tervezés: közép- és kelet-európai perspektíva a területi kohézió kérdéséről
- A lakásár értékének térbeli meghatározói Isztambulban
Angol nyelvű cikkek!
Nordic Climate Change - tematikus szám – In: Local Environment, July-August 2012 (Vol. 17. No. 6-7.) p. 573-767.
- Klímaváltozás Skandináviában
- Alkalmazkodás a helyi klímaváltozáshoz: hiányzó láncszem, szerencsejáték, vagy zsákutca?
- A helyi éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás korai tapasztalatainak összehasonlítása a helyi környezetvédelmi szabályozással, a Local Agenda 21 elveivel és az éghajlatváltozás csökkenésével Norvégiában
- Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás helyi szintjei
- Éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás Dániában
-Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás regionális kihívásai Finnországban: az alkalmazkodás képessége nemzeti szintű kormányzás hiányában
- Forgatókönyvek és fenntarthatóság: eszközök az önkormányzati erőforrások és felelősségek közötti szakadék enyhítésére az alkalmazkodás tervezésében
- Éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás a norvég és svéd villamosenergia-elosztó vállalatoknál
- Az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás beépítése a polgári védelembe: norvég, svéd és holland összehasonlító elemzés
- A skandináv országok éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásának képessége: regionális vizsgálat
- Városok képessége az éghajlat sérülékenységének kezelésére: a svéd Göta-folyó vízgyűjtőjének példája
Angol nyelvű cikkek!
Fionn MacKillop: Climatic city: Two centuries of urban planning and climate science in Manchester (UK) and its region – In: Cities, August 2012 (Vol. 29. No. 4.) p. 244-251.
A cikk bemutatja az Egyesült Királyság Greater Manchester régiójának éghajlatváltozással és várostervezéssel kapcsolatos történetét és jelenlegi kihívásait. Manchester figyelemre méltó példája az „éghajlati városnak”: legalább annyira formálja az éghajlatát, mint amennyire az éghajlat formálja a várost. A 19. század óta tett kísérletek a füst és a nyomornegyedek megszüntetésére, valamint a mai kihívások a fenntartható és zöld város elérésére egyaránt fontosak a város éghajlati történetében. A történeti anyagra és a helyi kulcsszereplőkkel készült interjúkra támaszkodva rajzolják meg a város ipari ökológiájának természeti, társadalmi és politikai összetevőit és megvizsgálják, hogy az érdekelt szereplők hogyan tudnak megfelelni a kihívásoknak, hogy rugalmasabbá, fenntarthatóbbá és zöldebbé tegyék a területet.
Angol nyelvű cikk!
Gabriel Ménard: Environmental non-governmental organizations: key players in development in a changing climate — a case study of Mali –
In: Environment, Development and Sustainability, August 2012 (Vol. 14. No. 4.) p.
A cikk a helyi civil környezetvédelmi szervezetek éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban játszott szerepének fontosságát mutatja be a fejlődő országokban. A szerző Mali országának lakosságával készült interjúk és helyi civil környezetvédelmi szervezetek adatai alapján vázolja fel, hogy Mali lakosságát hogyan befolyásolja az éghajlatváltozás, valamint hogy a helyi szervezetek hogyan segítenek a közösségeknek programjaikkal.
Angol nyelvű cikk!
Shakil Mohammad Rifaat-Richard Tay-Alexandre de Barros: Urban Street Pattern and Pedestrian Traffic Safety – In: Journal of Urban Design, August 2012 (Vol. 17. No. 3.) p. 337-352.
A cikk tanulmányozza a különböző városi utcai mintázatok változását a jármű-gyalogos balesetek súlyosságának hatására. Calgary városának 2003-2005-ös gyalogos baleseti adatait felhasználva tesznek becslést a vizsgálati modell felállítására. Az utcai mintázatok mellett számos változó tényezőt – sofőrök, utak, környezeti és forgalmi jellemzők – használtak kontrollként. Az eredmények azt mutatták, hogy a jelenleg népszerű városi útmintázatok (hurkok és csomópontok) esetében magasabb volt a gyalogos balesetek súlyosságának a mértéke, mint a hagyományos „rögbipálya” mintázat esetén.
Angol nyelvű cikk!
Paquot, Thierry: Pour un urbanisme écologique – In: Urbanisme, 2012. 384. sz., 36-38. pp.
A globális klímaváltozás következtében a 21. században várhatóan 5 °C-kal emelkedik az átlagos középhőmérséklet, amit jelentős részben a nagyvárosok hőkibocsátása és a közlekedés emissziója okoz. A globális hatások csökkentésére és a szóban forgó nagyvárosok élhetőségének biztosítására a várostervezésben is szemléletváltásra van szükség. Az ökológiai várostervezés nem azonos a zöld kerületek kialakításával, teljes körű igazgatási, szabályozási és metodikai átalakításra van szükség, a megvalósítás alapja pedig a hivatalos szervek, intézmények és a lakosság aktív részvétele és egyetértése. Világszerte számos próbálkozás figyelhető meg ennek megteremtésére.
Francia nyelvű cikk!
La ville financiarisée – In: Urbanisme, 2012. 384. sz., 39-78. pp.
Az önkormányzatok gazdálkodása mindig a sajtó érdeklődésének középpontjában állt, különösen választások idején. A városok működéséhez, a közfeladatok ellátásához szükséges pénz forrásainak megtalálása, az eszközök felhasználása, a felhasználás áttekinthetősége és ellenőrizhetősége a leggyakrabban felmerülő kérdés. A tematikus összeállítás kiindulópontja áttekinteni a városgazdálkodási formák lehetséges új útjait, különös tekintettel a pénzpiac és a bankszektor egyre markánsabb jelenlétére, az ingatlanpiac változásaira, a nagyberuházások tervezésére, az átalakuló infrastrukturális igényekre – és mindezeknek a komplex várostervezésre gyakorolt együttes hatásaira.
Cikkek:
-
Halber, Ludovic – LeGoix, Renaud: Capital financier et production urbaine = 40-41.pp. Összefoglaló az átalakuló pénzügyi környezetről
-
Nappi-Choulet, Ingrid: Esquisse d’une histoire de la financiarisation immobilière et urbain = 42-45. pp. Az ingatlanpiac pénzügyi folyamatainak történelmi áttekintése, különös tekintettel a 2007-es válság tanulságaira.
-
Boisnier, Cyril: De la transparence fiscale à la financiarisation de l’immobilier =46-48. pp. A pénzügyi felügyeleti formákról, a szabályozásról, az ingatlan- és földalapú pénzügyi gazdálkodás területi sajátosságairól.
-
Callen, Delphine: Concilier logiques financières globales et ancrage local = 49-51. pp. A globális pénzügyi folyamatok és a helyi gyakorlat harmonizálásáank lehetőségeiről.
-
Poidevin, Jean-Luc: Rentabilité et projet urbain = 52-53. pp. Beszélgetés arról, hogyan lehet városrendezési programoka, beruházásokat nyereségessé tenni?
-
Theurillat, Thierry: L’ancrage du capital financier dans les villes suisses = 84-56. pp. A városok pénzügyi forrásainak „röghöz kötése” – svájci gyakorlat szerint.
-
LeGoix, Renaud: Subprime, copropriétés et barbcue… = 57-60. pp. Los Angeles szuburbán területeinek fejlesztésének gazdasági-pénzügyi vonatkozásai.
-
Vergriete, Patrice: La vrai visage de la financiarisation du logement en France = 61-63. pp. Összefoglalás a francia önkormányzati gazdálkodási rendszerről.
-
Campanac, Élisabeth – Deffonaines, Géry: Les PPP et l’urbain: extension du domaine de la finance? = 64-66. pp. A PPP beruházások tapasztalatiról, nemzetközi kitekintéssel.
-
Baraud-Serfaty, Isabelle: L’aménagement métropolitain sous contrainte financière = 69-71. pp. A nagyvárosok településrendezésének pénzügyi nehézségeiről.
Francia nyelvű cikkek!
Zukunft der Schiene – In: Raum, 2012. 86. sz., 20-39. pp.
A kutatások szerint az üvegházhatású gázok kibocsátásában és a fosszilis energia felhasználásában vezető helyen szerepel a közlekedés. Az Európai Unió a Fehér Könyvben világosan kijelölte a feladatot: a közlekedési eszközök használatából várható CO2-kibocsátási értékeket a 2050-re prognosztizált 80% helyett legfeljebb 60%-ra kell csökkenteni. Ennek eléréséhez a közlekedési infrastruktúrát és a közlekedési szokásokat alapjaiban meg kell változtatni. A fenntartható közlekedési rendszerek pontos meghatározása, tervezése és létrehozása az előttünk álló évtizedek alapfeladatai közé tartozik, a megoldásban a kötöttpályás rendszereknek jelentős szerepe lesz.
A tematikus összeállítás cikkei:
-
Macoun, Thomas: Herausforderungen an eine nachhaltige Verkehrsplanung = 20-24. pp. A fenntartható közlekedéstervezés alapelveiről
-
Adelsberger, Helmut: Europa baut am Hochgeschwindigkeitsnetz = 25-28. pp. A gyorsvasúthálózat európai szintű tervezésének szükségességéről, a fejlesztés területi irányultságáról és várható gazdasági és mobilitási hatásairól.
-
Deußner, Reinhold: Schiene gewinnt in der Stadt, Auto regiert auf dem Land = 29-31. pp. A közösségi közlekedés leginkább energiatakarékos megoldása a vasút. A közúthálózat ugyanakkor az egyes települések, tájegységek könnyebb elérhetőségét nyújtja. Regionális szinten az elérhetőség gazdaságossága mellett az időtakarékosság és a kényelmi szempontok is befolyásolják, milyen irányú fejlesztéseket célszerű megvalósítani.
-
Hörl, Bado: Die letzte Meile als Engpassfaktor = 32-35. pp. A kombinált (vasúti és közúti eszközöket egyaránt igénybe vevő) teherszállítás hatékonyságának vizsgálata, jelenlegi szerepe a közlekedéspolitikában, várható fejlesztési tendenciái.
-
Haibach, Peter: Wer zahlt die Zeche? = 36-39. pp. A vasúti szolgáltatások (részleges) privatizációja, liberalizálása több európai országban napirenden szereplő kérdés. Elemzés a várható gazdasági hatásokról és a közlekedéstervezéssel szemben támasztott új feladatokról.
Német nyelvű cikkek!
Weichhart, Peter: Versuch einer Diagnose aus der Außensicht – In: Raum, 2012. 86. sz., 40-43.pp.
Egy St. Pöltenben rendezett területfejlesztési szimpózium tapasztalatai szerint a területrendezési tervekben meghatározott fejlesztési célok és a hétköznapi realitások között megfigyelhető ellentmondások új szemléletű és módszertanában megújított tervezési rendszert igényel. A szerző szociológiai, társadalomföldrajzi, politikai-gazdaságtani és egyéb nézőpontokból elemzi a jelenlegi osztrák gyakorlatot.
Német nyelvű cikk!
Seiß, Rinhard: Aus dem Baukulturreport: zarte Pflänzchen guter Praxis –In: Raum, 2012. 86. sz., 44-49.pp.
A településkép rendszerint tükrözi egy-egy ország társadalmát, gazdasági, kulturális és olykor mentális állapotát. A településfejlesztési és -rendezési tervekben ezért a településkép alakítására elvileg különös súlyt helyeznek. A szerző a tavasszal közzétett Osztrák Építéskultúra-jelentés alapján elemzi a tervekben megfogalmazott elvárások, a városépítészeti és öko-urbanisztikai elméletek és az egyes települések hétköznapi arculatát meghatározó, megfigyelhető jelenségek közötti ellentéteket, illetve az ellentétek mélységében tapasztalható regionális eltéréseket.
Német nyelvű cikk!
Rózsa Gábor, Rózsa Dávid: A 2011-es népszámlálások Délkelet-Európa nem uniós országaiban – In: Statisztikai Szemle, 2012. 4. sz., 609-631 p.

A cikk 8 kelet-európai ország – Horvátország, Szerbia, Koszovó, Montenegró, Macedónia, Bosznia-Hercegovina, Albánia, Törökország – népszámlálását mutatja be, melyeket a nemzetközi ajánlásoknak megfelelően 2011-ben tartottak. A lebonyolítás nem volt mindenhol zökkenőmentes, több helyen elvi viták előzték meg és kísérték a folyamatot. A cikk egyik szerzője maga is részt vett a szakmai irányításban, így közvetlen tapasztalatok olvashatók a tanulmányban. Az írás végén Észak-Ciprus sajátos módszerrel lebonyolított népszámlálását is bemutatják a szerzők.
Forrás: Tóth Laura, Varju Zsuzsanna, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ