A nemzetközi Habitat világnap alkalmából két szervezet, a Magyar Urbanisztikai Társaság (MUT) és az NFGM háttérintézeteként működő VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft-ben helyet foglaló Európai Városi Tudáshálózat (EUKN - European Urban Knowledge Network) hívta meg szakmai partnereit.
Az Európai Városi Tudáshálózat (rövidebb nevén EUKN) az európai országok kezdeményezése jött létre, azzal a céllal, hogy a városok tanuljanak egymástól, és az újabb kihívásokra egymás tudását felhasználva legyenek képesek reagálni. Amellett, hogy a várostervezéssel kapcsolatos vitáknak teret adnak, mind a VÁTI, mind pedig a MUT segíti az urbanisztikai témájú kutatásokat és a várostervezéshez szükséges információk feltárását.
A rendezvényt Salamin Géza a rendezvény házigazda VÁTI képviseletében- nyitotta meg.
"A VÁTI-ban új erőre kapott az urbanisztikai témaköre, előtérbe került a tervezés és a nemzetközi tapasztalatcsere igénye. A Nemzetközi Területpolitikai és Urbanisztikai Iroda egy dinamikus, nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező fiatal csapat és nyitott műhely, amely keresi a párbeszédet mind a városokkal, mind a témával foglalkozó tervezőkkel, közösségépítőkkel, civil szervezetekkel és kutatókkal.
A várostervezés és fejlesztés a MUT-tal közös ügyünk, de emellett célunk, hogy minél hatékonyabb kommunikációval fogjuk össze az egyes szakterületeken dolgozó kollégákat. A mai nap is az együtt gondolkodás és tapasztalatcsere jegyében jött létre"- mondta Salamin Géza, a Nemzetközi Területpolitikai és Urbanisztikai iroda vezetője.
Munkánknak két hangsúlyos dimenziója van. Egyrészt a nemzetközi jelenlét és együttműködés, a hazai műhelymunka tudástranszfer erősítése. Ezért a városok fejlesztésével, tervezésével és szervezésével kapcsolatos nemzetközi tapasztalatok megosztására és becsatornázására létrejött az EUKN hálózat amelynek nemzeti fókuszponti feladatát látjuk el. Másrészt két további európai programban (ESPON-Európai Területi Megfigyelési Hálózat és URBACT) is kontaktpontként működünk.
A MUT és az EUKN között stratégiai szövetség alakult ki, hiszen egymás munkáját közvetlenül tudjuk erősíteni a közös célok mentén- mondta a szakember
Az egybegyűlteket Dr. Tompai Géza a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium Területfejlesztési és Építésügyi Szakállamtitkárságának főosztályvezetője, Dr. Szaló Péter szakállamtitkár nevében is köszöntötte.
"Az ehhez hasonló rendezvények mind jó alkalmak arra, hogy az urbanisztikára irányítsák a figyelmet"- mondta a főosztályvezető
"Tervezzük együtt városi jövőnket!- a hangsúly a közös szón van, hiszen élni is együtt fogunk bennük!"- mondta
Egy múlt héten a Mátyás tér 15-ben található Kesztyűgyárban megnyitott-hasonló témájú- fotókiállításon azt vettem észre, hogy a fotós sokszor az embereket örökítette meg. Ez is azt mutatja, hogy városaink megálmodásánál mennyire fontosak az emberek, az emberi kapcsolatok, a közös munka- osztotta meg személyes tapasztalatait is Tompai.
Kihagyhatatlan, hogy a tervezésbe a lakosság, a civil szervezetek, a vállalkozások bevonásra kerüljenek és a partnerség túlmutasson a terjedelmes tervek internetes közzétételén. A várostervezés csak akkor érheti el célját, ha az valóban városokért, a városlakókért tud tenni és egy élhető, sikeres, fenntartható világ felé vezető fejlődést tud támogatni.
"A szép szavak ideje lejárt! Húsz évünk volt arra, hogy kitaláljuk, hogyan kell várost tervezni. Eddig sok minden hiányzott, de már van pénz, politikai akarat is, úgyhogy a szakmának nem lehet kifogása!"- kezdte beszédét Ongjerth Richárd a Magyar Urbanisztikai Tudásközpont Nkft. Ügyvezető igazgatója
"Ki kell találnunk, hogy hogyan lehet "normális" viszonyok között, minimális támogatással, vagy támogatás nélkül várost tervezni. Már vannak tapasztalataink a témában, már tudjuk, hogy mit nem tudunk, már kezdünk rájönni arra, hogy mit kell tennünk céljaink eléréséhez."
Az ügyvezető igazgató a sikert mindenképpen a gazdasági szféra és a lakosság bevonásában, a nemzetközi tapasztalatok átvételében látja. Fontosnak tartja, hogy tudást nemcsak országon belül, de városokban is integrálják az egyes szakterületek.
Radvánszki Ádám a VÁTI Nonprofit Kft-ben működő EUKN tudásmenedzsereként, már a gyakorlattal folytatta a programot.
Az Európai Városi Tudáshálózatról (EUKN) elmondta, hogy egy jól használható, könnyen hozzáférhető és naprakész információs tudásbázis, ami közel ötezer dokumentumot tartalmaz a közbiztonság, bűnmegelőzés, társadalmi befogadás, közlekedés, környezet, gazdaság; lakásügy városi kérdéseiről. Rövid példán keresztül szemléltette a rendszer működését és felhasználóbarát jellegét.
"Az EUKN a városokról, a városoknak szól. A
www.eukn.eu oldal szolgáltatásain túl a VÁTI-ban működő Nemzeti Fókuszpont rendezvényeivel, hírlevelével, honlapjával magyar nyelven is tájékoztat és gyűjti a városainkban megvalósuló fejlesztések jó példáit, melyekből az európai városok tanulhatnak. Az EUKN hazai tevékenységének célja, hogy a hazai városfejlesztés nyitottabbá váljon, a napi gyakorlatban is hasznosítsa azt a tudást, ami Európában felhalmozódott és a magyar városok is megosszák Európával tapasztalataikat A tapasztalatcserét kívánjuk erősíteni hazai és nemzetközi rendezvényeinkkel is, terveink szerint a jövő évi európai konferencia megrendezésével"- mondta Radvánszki
A rendezvény a szakmai beszélgetésen kívül a tudásmenedzser által említett követendő példák bemutatásával folytatódott.
A szakemberek megismerhették Tatabánya város rehabilitációját, melyet a városvezetés a szakemberek bevonása mellett részben aktív részben meggyőzhető helyi vállalkozókkal tervezett. A látványtervekkel alátámasztott prezentációban az egybegyűltek megismerkedhettek gyakorlati nehézségekkel és megoldási javaslataikkal is.
Dr. Juharos Róbert Budapest VIII. kerület városfejlesztési tanácsnoka beszámolt a kerületben zajló több rehabilitációs programról, kiemelten a Mátyás-tér rehabilitációjáról. A városrész fejlesztését nagyon mélyről kellett kezdeni, hiszen hírhedt központja volt a szervezett bűnözésnek és a prostitúciónak. A 2000-es évek elejére sikerült áttörést elérni ezen a területen és felszámolni ezeket a tevékenységeket. Sajnos azonban még mindig közel 500 önkormányzati lakásban élnek a bérlők nyomorúságos körülmények között, melyet a tanácsnok úr meghökkentő képekkel illusztrált. A Magdolna negyed szociális rehabilitációját célzó program ezen a körülményeken kíván változtatni. A program legfőbb eleme, hogy a helyi lakosokat, szervezeteket is bevonják a megújulásába. Remekül példázza ezt, hogy a "Zöld udvar" program keretében a közös belső terek élhetőbbé tétele a lakók feladata. A kerület újraéledésében nagyon fontos, hogy a szociális kapcsolatok is megélénküljenek, ennek mostantól a Mátyás téri közösségi Ház ("Kesztyűgyár") ad otthont.
Csizmadia Ferenc a Győri Bevásárló Utcák Alapítvány elnöke bemutatta, hogy Győr városában a történelmi belváros kereskedelmi egységei, miként fogtak össze, hogy újra üzleteikbe vonzzák a városszéli bevásárlóközpontokba áramló vevőket. Annak érdekében, hogy újra versenyképesek legyenek közös logóval, programokkal készültek, össze kellet hangolni és meghosszabbítani a nyitva tartást és megoldani a kényelmesebb parkolást.
Erdélyi László Budapest XVIII. Kerület városüzemeltetési, intézményirányítási és koordinációs irodájának vezetője a Havanna lakótelep társadalmi részvétellel történő rehabilitációját mutatta be. Ennek a programnak is elemi része volt a helyi lakosság és szervezetek bevonása a parkosítással, felújításokkal és közösségi programokkal megvalósuló élhetőbb környezet kialakításában. A helyi "Szeretve tanulni" civil szervezet összetett programmal jelentkezett a gyermekek és felnőttek számára egyaránt érdekes és hasznos közösségi foglalkozások megteremtésére
Tóthné Csatlós Ildikó a Nyíregyházi Önkormányzat Szociális Irodájának képviseletében a nyíregyházi Huszár-telep roma lakosságának integrációját célzó projektek összességéről beszélt előadásában. A kétezer lakosú Huszár lakótelepen nagy a roma lakosság aránya, a város pedig úgy döntött, hogy a szociális feszültségekben bővelkedő telepet nem felszámolja, hanem az Integrált Városfejlesztési Stratégia keretében felzárkóztatja a városrészt. Kitörési lehetőséget szeretnének biztosítani az itt élő lakosságnak, ezért az itteni szegregált iskolát megszüntették és a város más iskoláiba integrálták a gyerekeket. Az iskola épületéből "Huszárvárat" alakítottak ki, mely képzésekkel, szociális programokkal várja a helyi lakosokat.
Gasztonyi Eszter a Máltai Szeretetszolgálat Győr városában nagy sikernek örvendő "Veled-érted" programját mutatta be. A program a plázákban csellengő fiatalokat szeretné hasznosabb szabadidőtöltésre ösztönözni. Tavaly, modell programként indult a kezdeményezés és idén júliusba nyertek pályázatot a kezdeményezők további 3 évig tartó folytatásra. A Győr Plázában bérelt helységben a kortárs, pedagógus, illetve rendőr önkéntesek különböző programokkal várták a fiatalokat, melyek nagyon nagy sikernek örvendtek. A programot, mely sikerét főleg a kortárs önkénteseknek és a sokszínű partnerségi kapcsolatainak (egyetemek, iskolák, plázák, rendőrség) köszönheti, Magyarország idén jelöli az Európai Bűnmegelőzési Díjon.
Ez fórum is arról tesz bizonyságot, hogy városfejlesztés nemcsak a jó tervezői munkával, hanem több nézőpont és partner bevonásával valósulhat meg igazán sikeresen, a legfontosabb pedig, hogy azokat bevonjuk, akikhez és akikért szól a rehabilitációs program, tehát a helyi lakosokat, szervezeteket.
A VÁTI Nonprofit Kft-ben működő Európai Városi Tudáshálózat Pécs, Szolnok, Kecskemét, Érd után a többi nagyváros jelentkezését is várja tapasztalatcserére a gondolkodást segítő workshopok megszervezésére, a közös tudáshálózat felépítésre.
Következő rendezvényeik:
-
Családbarát város EUKN workshop - november 11
-
Hazai ESPON szeminárium: Európai területi kihívások hazai szemmel - műhelybeszélgetés a magyar EU elnökségre való felkészülés jegyében - december 10.
További információ:
Radvánszki Ádám
VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Nonprofit Kft.
Projektcsoport vezető
TTÉI, Nemzetközi Területpolitikai és Urbanisztikai iroda
Tel: 06-1 224-3270