Dombi Mihály: A környezeti hatások értékelésének lehetősége ökoszisztéma-szolgáltatások alapján – In: Tér és Társadalom, 2012. 2. sz., 40-56 p.
A környezetpolitika, illetve a környezeti értékelés alapvető elveit veszi sorra a szerző, majd ezek fejlesztéspolitikai aspektusait vizsgálja. Az ökoszisztéma-szolgáltatásokat – melyek során a természettől javakat kapunk – érdemes vizsgálni, hiszen ez közelebb visz a környezeti hatások értékeléséhez. A szerző kidolgozott egy értékelési keretet, egy metódust, melyet alkalmasnak tart a mérésre, értékelésre, fejlesztési programok és tervek előzetes vizsgálatára, ennek mutatja be hasznát, hibáit, előnyeit.
Andreas Faludi: Multi-Level (Territorial) Governance: Three Criticisms – In: Planning Theory & Practice, June 2012 (Vol. 11. No. 2.) p. 197-211.
A szerző három fő pontban fogalmazza meg kritikáját a többszintű (területi) irányításról. Az európai tervezési metodológia tárgyalásában kérdéses, hogy érdemes-e még a területi jelzőt használni, mivel a többszintű irányítás már most is a területi közigazgatások közötti kapcsolatra utal. A többszintű irányítás másik problémája a kétértelműség a többszintű fogalomban. Rendszerint a kormányzás közötti kapcsolatokon van a hangsúly, azonban a kormányzás feladata az irányítás megvalósítása, vagyis a többszintűség kérdése vitatott. A harmadik, és egyben a legalapvetőbb probléma a terület (space or territory) alapját képező fogalomalkotás. A cikk ezeket a problémákat kifejtve próbál megoldást találni a fogalmi kérdésekre, olyan szakirodalmi hivatkozásokkal, melyek nem ezt a témát tárgyalják elsődlegesen.
Angol nyelvű cikk!
Tobias Chilla-Estelle Evrard-Christian Schulz: On the Territoriality of Cross-Border Cooperation: “Institutional Mapping” in a Multi-Level Context – In: European Planning Studies, June 2012 (Vol. 20. No. 6.) p. 961-980.
A területiség egy politikai hatáskör, amely ellenőrzést gyakorol egy bizonyos terület felett. A globalizáció és az európai integráció eredményeképpen azonban a határon átnyúló együttműködés hatalmas politikai változásokat hozott az utóbbi években. A területiségről szóló elméleti viták és tapasztalati megvalósulásuk áttekintését követően a cikk megpróbál felzárkózni a politikai változások értelmezéséhez, vizsgálva a határon átnyúló együttműködések szerepét és hatását.
Angol nyelvű cikk!
Lasse Gerrits-Ward Rauws-Gert de Roo: Dutch spatial planning policies in transition– In: Planning Theory & Practice, June 2012 (Vol. 11. No. 2.) p. 336-341.
A szerzők összefoglalják a holland területi tervezési irányelvek változásait, melyek a társadalmi változásoknak, a tervezés ideológiai irányváltozásával összefüggő jogalkotási és eljárási változásoknak köszönhetőek elsősorban. Az első világháborút követő újjáépítés és a folyamatos vízzel való küzdés következtében egy átfogó, funkcionalista, jól strukturált és domináns tervezés jellemezte Hollandiát. A társadalmi változások, az Európai Unióba való belépés, valamint a globalizáció hatással volt a területi tervezés alapvető kérdéseinek megváltozására. A tervezési rendszerek átszervezésével a hangsúly fokozatosan átkerült a társadalmi, gazdasági és politikai elvárásoknak való megfelelésre, miközben a folyamatos minőségi megfelelés is feladata.
Angol nyelvű cikk!
Applying the Resilience Perspective to Planning: Critical Thoughts from Theory and Practice – tematikus fejezet – In: Planning Theory & Practice, June 2012 (Vol. 11. No. 2.) p. 299-333.
Rugalmasság a tervezésben: elméleti és gyakorlati kritikai gondolatok
- A rugalmasság zsákutca, vagy összekötő híd?
- A rugalmasság „átformálása”: a tervezés elméleti és gyakorlati kihívásai
- A városi rugalmasság jelentése a gyakorlatban
- A rugalmasság, mint az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás hasznos koncepciója
Angol nyelvű cikkek!
Tóth Balázs István: Regionális rugalmasság – rugalmas régiók – In: Tér és Társadalom, 2012. 2. sz., 3-21 p.
A szerző tanulmányában egyrészt a regionális rugalmasság kifejezés értelmezését kívánja megadni, elhelyezni a tudomány palettáján, illetve az e területtel kapcsolatos hazai és nemzetközi (főleg angolszász) felfogást boncolgatja. Másrészt témáját összekapcsolja az útfüggőségi elméletekkel, valamint az adaptációs képességekkel. Egy konkrét példa segítségével – a hazai társas vállalkozások adózás előtti eredményének megyei szintű alakulásával – szemlélteti a rugalmas régiók és az adaptációs képesség szerepét.
„A közúti járműforgalom modellezése és többkritériumú optimalizáláson alapuló irányítása társadalmi és gazdasági hatékonyság figyelembevételével” című OTKA projekt összefoglaló írásai – In: Közlekedéstudományi Szemle, 2012. 3. sz.
A tematikus lapszám „A közúti járműforgalom modellezése és többkritériumú optimalizáláson alapuló irányítása társadalmi és gazdasági hatékonyság figyelembevételével” című OTKA CNK 78168 kutatási projektet mutatja be. A projekt a BME és az Óbudai egyetem közös kutatása.
-
Varga István – Csikós Alfréd – Bokor József: A közúti járműforgalom modellezése és többkritériumú optimalizáláson alapuló irányítása társadalmi és gazdasági hatékonyság figyelembevételével
-
Csikós Alfréd – Varga István: A közúti járműáramlatok makroszintű emissziós modellezése
-
Bede Zsuzsanna – Trencséni Balázs: A közúti járművek károsanyag-kibocsátásának modellezése
-
Gál Gergely – Fütyű István – Mészáros Ferenc: A közúti járműáramlatok minőségi összetételének meghatározása
-
Sipos Tibor – Mészáros Ferenc – Bokor Zoltán: A közúti közlekedés társadalmi költségeinek meghatározása
-
Markovits-Somogyi Rita –Sipos Tibor – Dr. Török Árpád: A közúti forgalom irányításával szemben támasztott társadalmi elvárások modellezése
-
Tar József – Rudas Imre – Nádai László – Várkonyi Teréz: A közúti közlekedés kvázistacionárius adaptív, iteratív szabályozása két ellentmondó kritérium szerint
-
Németh Balázs – Mihály András – Gáspár Péter: Tehergépjármű sebességprofiljának megválasztása többkritériumú optimalizálással
From Rio to Rio + 20 – tematikus szám – In: Local Environment, May 2012 (Vol. 17. No. 5.) p. 509-571.
- Rio + 20 csúcstalálkozó: a helyi önkormányzatok változó szerepe a meglévő globális kormányzás kapcsán
- Pando: online fenntarthatósági fórum a szakemberek és a helyi önkormányzatok kapcsolatának elősegítésére – Fenntartható közösségek
- Rugalmas közösségek: átalakuló fenntarthatóság
- Stratégiai tervezési megközelítés a környezetbarát és társadalmilag befogadó városi infrastruktúra fejlesztésére
- Éghajlatváltozás a városokban: alacsony szén-dioxid kibocsátást megvalósító várostervezés
- Egészséges közösségek: a környezet szerepe a város lakosainak életében
- A fenntartható fejlődés modernizálása: szabványosítás, gyakorlati megvalósulások és a helyi sajátosságok összefüggése
Angol nyelvű cikkek!
Michael Dunford-Diane Perrons: Regional Inequality in the EU: How to Finance Greater Cohesion – In: European Planning Studies, June 2012 (Vol. 20. No. 6.) p. 895-922.
A szerzők az Európai Unió kohéziós politikájának finanszírozási kérdéseit járják körül. Megvizsgálják az unió pénzügyi helyzetét, és azokat a mechanizmusokat, amelyből megállapítható, hogy az egy főre jutó támogatási összeg (a támogatás intenzitása) magasabb a jobb anyagi helyzetben lévő térségek esetén. Elemzésükben feltárják a regionális egyenlőtlenségeket, valamint kitérnek arra, hogy milyen megoldással lehetne biztosítani a leghátrányosabb helyzetben lévő térségek ideálisabb támogatását. Következtetésükben irányelveket fogalmaznak meg az EU kohéziós politikájának megreformálására.
Angol nyelvű cikk!
Maciej Smetkowski-Piotr Wójcik: Regional Convergence in Central and Eastern European Countries: A Multidimensional Approach – In: European Planning Studies, June 2012 (Vol. 20. No. 6.) p. 923-939.
A szerzők Közép- és Kelet-Európa (KKE) Európai Unióhoz újonnan csatlakozott tagállamainak regionális jövedelmi helyzetét vizsgálták meg megyei (NUTS3) szinten 1998-2005 közötti időszakban. A vizsgálat olyan széleskörű módszereket alkalmazott, mint például a béta és szigma konvergencia, átmeneti mátrixok elemzése, kernel becslések sűrűsége és térbeli korrelációs statisztikák. A többdimenziós kutatás eredménye felfedett néhány korábban nem ismert mintát a közép- és kelet-európai országok regionális növekedéséről, melyeket részletesen bemutatnak a cikkben.
Angol nyelvű cikk!
M. van Eupen-M.J. Metzger- M. Pérez-Soba-P.H. Verburg-A. van Doorn-R.G.H. Bunce: A rural typology for strategic European policies – In: Land Use Policy, July 2012 (Vol. 29. No. 3.) p. 473-482.
Az elmúlt 50 évben megváltozott a mezőgazdasági ágazat szerepe a vidéki térségekben – jelentős elmozdulás történt a többdimenziós több-ágazatú földhasználat felé. A meglévő európai vidéktípusok nagyrészt egydimenziósak, és nem képesek megfelelően meghatározni az érintett régiók sokszínűségét. A cikkben bemutatott vidéktipológia a regionális vidék sokféleségének bemutatását célzó új szabályozás szükségességének eredményeképpen született. Ez az új tipológia két dimenziót ölel fel, melynek során az európai vidéki terület változását a földrajzi és társadalmi-gazdasági adatokkal vetik össze. A szerzők ismertetik a kidolgozott módszert és az eredmények relevanciáját a jövőbeli vidékfejlesztési politika számára.
Angol nyelvű cikk!
Forrás: Tóth Laura, Hámory Zsófia
VÁTI Nonprofit Kft., Dokumentációs Központ